Máme za sebou třetinu prázdnin, někteří už na dovolené byli, jiné volno teprve čeká.  Pro ty první mám tip na víkend a pro ty, které volno teprve čeká, možná i na týden dovolené v ČR.

Tím tipem jsou Buchlovice, slovácká vesnice nedaleko Uherského Hradiště. Krásná příroda Chřibů, historické památky, přírodní koupaliště, lázně a v neposlední řadě množství kulturních akcí.

http://www.buchlovice.cz/

 

Nejvýznamnější památkou Buchlovic je barokní zámek z přelomu 17. a 18. století, který nechal vybudovat  Jan Dětřich z Petřvaldu, pán na Buchlově, pro svou manželku italského původu Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, aby jí zámek připomínal slunnou Itálii. Zámecká zahrada a park vznikaly současně se zámkem a dnes tu můžete obdivovat exotické a vzácné stromy.  A také množství pávů, zvyklých na turisty tak, že se někdy nechají krmit z ruky. Prohlídku můžete zakončit návštěvou Galerie vín, která je umístěna v budově zámku.

Nad Buchlovicemi na kopci Modla stojí dominanta okolí, goticko-renesanční hrad Buchlov. Hrad je jedním z nejstarších na Moravě, býval v majetku krále a od 16. století patřil významným šlechtickým rodům, posledními majiteli panství byli Berchtoldové.

http://www.zamek-buchlovice.cz/

 

Na památku jednoho z příslušníků rodu Berchtoldů, Leopolda Berchtolda, byly přejmenovány i nedaleké Lázně Smraďavka na Lázně Leopoldov. A proč Smraďavka? Nacházejí se zde sirnaté prameny, jejichž léčivé účinky využívali lidé už v minulých stoletích, a které daly jméno celému údolí.

Nejsou tu kolonády, není tu množství restaurací a barů, ale najdete tu malý areál uprostřed přírody, Centrum regenerace, s bohatou nabídkou procedur, možnostmi výletů po cyklostezkách, můžete navštívit 1 km vzdálený koňský ranč nebo přírodní koupaliště.

www.lazneleopoldov.eu

 

A kulturní program? Probíhá Buchlovské hudební léto, takže např. 23. 7. můžete slyšet v buchlovickém amfiteátru Pražský výběr, začátkem srpna proběhne již 16. ročník festivalu Buchlovská svíca - letos tu vystoupí Vlasta Redl, Marie Rottrová, Vladimír  Mišík & ETC BAND a další.

 

Mne osobně nejvíc zaujala akce plánovaná na 24. 7. – III. ročník festivalu česneku „Ve jménu česneku“. Jen tak namátkou vybírám z programu: Česnekový běh zámeckým parkem, soutěž čichačů Voňavá ulička, soutěž dětí O nejsmradlavější dítě …

 

Skoro jsem litovala, že jsem navštívila Buchlovice o uplynulém víkendu.

Reklama