Bubny, ano, ano! Na bubnování v přírodě jsem byla jednou a bylo to naprosto skvělé. Na indiánských slavnostech pow-wow jsou bubny a zpěv základem tvořícím úžasnou atmosféru celé akce. Vzpomínala jsem sama v sobě i na další akce, kde se bubnovalo, jako třeba Královský průvod, koncert Asonance a další a další. Bubny, potřebuji bubny.
Buben je totiž podle moudrých jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Podle stránek ZpěvTicha.cz si člověk s jeho pomocí zajišťoval přízeň duchů, prosil o pomoc síly z druhého světa, uváděl se do změněných stavů vědomí, děkoval vyšším bytostem. A šamanské bubnování zní jako tlukot srdce matky Země, navrací vše do rovnováhy! Když jsem si přečetla tyto základní informace, bylo mi jasné, jak to můj přítel myslel, a proč právě bubny.

Měla jsem ale nutkavou potřebu jít dál, a tak jsem vytáhla z knihovny malou lekci šamanismu od Mnislava Zeleného - Atapany, s nímž jsem měla možnost se osobně setkat, a který na mě udělal tehdy velký a nesmazatelný dojem. Jen jsem se ale ve svém pocitu utvrzovala, potřebuji nějakou pozitivní hudbu s bubny. Protože bubny podle mě dokážou podtrhnout a umocnit jak dobrou atmosféru, tak i tu špatnou. Vojáci bubnovali, když šli do útoku, bubnovalo se před popravou… Nic na tom ale nemůže změnit, že buben je hudební nástroj, jenž se používá v praktikách šamanů, čarodějů, kouzelníků a kněží při zacházení s posvátnem, říká Atapana ve své encyklopedii. Buben podle něj symbolizuje celý kosmos, dokáže vytvořit atmosféru koncentrace i uvolnění a umožňuje šamanovi vstup do transu. Zvuk bubnu aktivuje mozek a podle J. Achtenbergové bubnování může vytlačit poznávací vnímání a jiné senzorické stimuly z běžné reality včetně bolestí, které mohou být blokovány nebo filtrovány.

Samotný původ bubnu je možné nalézt již v předbuddhovské době, u archaických obyvatel Indie. U mnoha přírodních národů se bubnu používalo od pradávna a v téměř každé situaci, nastal-li problém či špatné časy, bubnoval šaman, aby se negativní vlivy rozehnaly či ustoupily. V případě radostných událostí či vlivů šaman bubnováním oslavoval a děkoval přírodním silám za podporu.

Takový buben měl a má dodnes hlubokou symboliku a magickou nenahraditelnou funkci. Podle mystiků např. u sibiřských národů, které pro mě osobně ukrývají zajímavou přírodní magii danou místem, odkud pocházejí, musí buben schválit uctívaný šaman - předek a pak mu duchové propůjčují moc. Kouzelník svým bubnováním také může navazovat spojení s nadpřirozenými silami a dušemi předků, může se takto spojit i s dušemi zvířat.
Bubnování za určitých podmínek vyvolává extázi, propůjčuje tak šamanovi křídla k jeho duchovnímu letu a astrálnímu cestování, bubnování dokáže přivolávat duchy a navodit komunikaci s nimi. Atapana ve své knize také říká, že bubnování zprostředkovává efekt přechodu do transcendentna .Bubnů je na světě mnoho, jsou různé typy se svými charakteristickými zvuky, které vydávají, mnoho z nich také lidé napříč věkem zdobí - především malují obrázky zvířat, či duchovní motivy.

Také materiály, které jsou při výrobě tohoto mystického nástroje použity, jsou samy o sobě zajímavé. Může se jednat o blánu z mrožího žaludku, kůži z vlčího ocasu a dokonce šamani Jukagirů a Jakutů k potažení paličky na bubnování používali kus své vlastní kůže z lýtka.

Motivy, které se na bubny malují, mají také svůj velký význam:

·         kresba bizona představuje symbol síly,
·         čtyři stopy nahoře a čtyři dole znázorňují jednotu a prolínání obou světů,
·         želva je symbolem moudrosti a dlouhověkosti,
·         hvězda je symbolem štěstí,
·         ptačí stopy přenášejí prosby k Velkému kruhu,
·         keltský uzel je symbol tří sil - Otce, Syna a Ducha svatého.

Možná jste právě taky zjistili, že potřebujete buben, nebo alespoň pozitivní muziku s bubny, tak jako o tom věděli již naši dávní předkové, jak dokládají vzpomínky uchované na paleolitických skalních kresbách.
Jdeme do toho?

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama