Zúčastnila jsem se nedávno debaty na toto téma. Diskuze probíhala mezi několika lidmi s věkovým průměrem třicet let. Považte, kdo co řekl..

„Jistě, kouření v restauracích zakázat zcela a ihned. Obtěžuje mě to..
Číšník:
„Nesmysl, do hospod pak nikdo nebude chodit. Jsem nekuřák, ale cigareta k pivu zkrátka patří. Pokud má tento problém být řešen demokraticky, udělejme kuřácké a nekuřácké hospody“
Manager:
„Zakázat kvůli dětem. Nemyslím, že by pro ně ta chvíle pasivního kouření byla nějak podstatná. Pro jejich vývoj je daleko nezdravější to, že od malička bude pro ně představa restaurace nebo hospody s kouřením spojena. Až oni jednou samy půjdou do hospody, možnost, že si automaticky k pivu zapálí, je velmi pravděpodobná.
Obchodník:
„Možná by to vyřešilo nařízení, díky kterému by každý provozovatel restaurace byl povinen zajistit účinné odvětrávání. Chodily by kontroly a pokud by prostor hospody nesplňoval normy, okamžitě zavřít.“
Američané zakazují kouřit i na terasách svých restaurací.
Přidali se Irové a dokonce i milovníci tabáku Italové. Chodí kouřit před vchody restaurace. V Americe si dokonce najímají pohledné dívky, které kouří cigaretu před vchody do nočních barů. Zvyšují si tím prý návštěvnost. Toto je důsledkem americké demokracie..
Naše debata víceméně končila nápadem s účinným odvětráváním našich restaurací. S tímto stanoviskem víceméně všichni souhlasili.
Jaký je váš názor?
Nový komentář
Komentáře
Mahara: 70%??? Neznám nikoho, kdo by opravdu nutně musel vzít jakoukoli nabízenou práci. Jasně že na Ostravsku to bude s prací horší, ale kdo něco umí, tak rozhodně nemusí dělat v v hospodě, ostatně to zdaleka není nejhorší práce a ani zdravotně nejrizikovější, aby se kvůli jejím zaměstnancům, musely přijímat nový zákony.
Kimmy 132: To není stejný, když jdeš do restaurace, tak už při vchodu zjistíš, jestli se tam kouří nebo ne. Pokud by tam chlap měl cedulku, že ke zboží účtuje přirážku 15% tak prosím. A nuklárne pokusy nesmíš dělat nikde, ani doma, takže logicky ani v hospodě. Ale kouření je věc v našem státě legální, smí se tu prodávat cigára, takže by neměl stát přikazovat, jestli se to bude dít i v soukromých prostorech jednotlivých lidí.
Ťapina: I v tom kanclu bych mohla chtít lepší podmínky, nemám dostatečně ergonomickou židli a do nedávna jsem měla obyč. monitor a na ten není zrovna nejzdravější celej den čumět.
Ťapina:
Eva_Fl: Všichni zaměstnanci mají právo na čisté prostředí? To asi těžko, to by nikdo nedělal v dolech, ve zdravotnických zařízeních (riziko infekce), v létě venku (úpal), na stavbě (špína, prach). Každý si své povolání vybírá a zvažuje při tom pro a proti - tohle chci dělat a tohle pro to dokážu obětovat. Čisté prostředí bez vlivů ohrožujících zdraví mají jenom lidi v kanclu. Nevím, proč se zrovna podle nich posuzuje, co je v práci normální.
Když chtějí servírky v hospodách prostředí bez kouře, proč by třeba doktor nemohl chtít prostředí bez bacilů?
kouřil - umřel
nekouřil - umřel taky
10 let polepšená kuřačka i s manželem (otec umřel na rakovinu plic)
man-mimo: nejsem lékař ani statistik
, copak já vím, jak se ty náklady vyčíslují?
Vivian:
jak chceš porovnávat náklady na léčbu kuřáků?????????
Jak jsou tvořeny ty statistiky?????? Chceš snad tvrdit, že kuřáci, kdyby nikdy nekouřili, by umírali ve věku kolem 150 let naprosto zdraví???
Natalie: ze se tady muzou posrat, ze jim v kanclu ci nekde nekdo huli. Chudaci utlacovani kurakem maji pravo na ciste prostredi.
Tak proc to pravo upirate zamestnancum restaurace?
Este niekolko veci k cigaretam:
Jedna (skutocna) anekdotka:
Sedi chlap vo vlaku a po chvili si k nemu prisadne dalsi. Opyta sa: "Nevadi vam ak si zapalim?" "Vobec nie, v skutocnosti je to dobre pre moj biznis". "A co take robite?" "Som chirurg a operujem ludi s rakovinou pluc".
Exupery: tak ako argumentujes ty je uplne zcestne. Takze ked ako vlastnis nejaky sukromy majetok, tak si tam mozes robit vsetko co chces? To sme uz tiez s takymi mali skusenost, konkretne v malom potravinovom obchodiku - tuna to volaju conveniece store a vlastni to obycajne jedna rodina, niekedy to byva aj sucastou domu. U nas v Kanade sa dane platia navrch ceny, teda cena nalepena na vyrobku dane nezahrnuje. V Ontariu su dane 15% z celkovej ceny, ale za vacsinu potravin sa dane neplati. Tak mama kedysi isla nakupit potraviny do takehoto maleho "convenience store", potom pri plateni sa pozera na blocek a ten zlodej jej tam naratal 15% dane za potraviny, pri ktorych sa to nesmie. Ked sa na to stazovala, tiez jej povedal "vsak sem nemusis chodit"... to, ze on porusoval zakon, ho zjavne vobec netrapilo. Vsak je to jeho sukromy majetok, tak si tam snad moze robit aj nuklearne experimenty, nie?
Moja maminka NIKDY(!!) nefajcila, ale ked pracovala na Slovensku v robote na univerzite, tak mala za sefov fajciarov a ti boli bezohladni a nebrali ohlad na to, ze ju to obtazuje. Teraz uz roky (!!) pocuvam jej strasny zachvatovy kasel, ktory znie trochu ako ked si niekto s tuberou vykasliava pluca. Podotykam, ze mamka ani nepije, takze nejaky pripadny vplyv alkoholu alebo podobnych veci tam nemoze byt.
Tuna v Kanade davaju uz dlhsi cas istu "reklamu" kde ukazuju pani, ktora pracovala 40 rokov ako casnicka, nikdy nefajcila, a teraz zomiera na rakovinu pluc... jedna veta s toho je "vzduch v mojej praci bol modry, a ja teraz zomieram na rakovinu pluc" - smutne.
Ja som nikdy nefajcila a nikdy ani fajcit nebudem (teda dufam - predpokladam ze fajcit nikdy nezacnem, nevidim na tom nic pozitivneho a dufam, ze ma nikdy nikto na to nenalaka), to mozem tie peniaze radsej rovno hodit do hajzlu a splachnut, aj tak by som pri tom usetrila na svojom (a inych tiez) zdravi.
Markyza: rakovinu pluc moze sposobit aj vdychovanie malickych castic nejakych skodlivych chemikalii, trebars azbestos (tak sa to pise??). Tuna v Kanade v minulosti, asi tak pred styridsiatimi rokmi, sa hojne pouzival azbestos napriklad v stavebnych materialoch, v izolacii, a tak dalej. Tiez su skodlive chemikalie napriklad v nateroch a lakoch, aj ked teraz sa to uz asi viacej reguluje. V minulosti (v Ceskoslovensku za komunistov) sa na to ovsem kaslalo (a tiez bolo mnoho znecistenia vo vzduchu zo vsetkych tych fabrik, takisto sa na to vtedy ohlad nebral).
Bába Bára: 119 - tak to souhlasím.
Mně nejde o kouření jako takové, nebo o svobodu kuřáků, jako nekuřačce mi to může být u zádi. Ale rozbujelost zákazů a předpisů v naší zemi v poslední době mě děsí. Za chvíli bude v souladu se zákony jednat jen ten, kdo sedí doma v křesle a nehýbe se.
Tak si už, kurňa, někdo otevřete tu nekuřáckou hospodu, z reakcí tady se mi zdá, že by musela bejt věčně narvaná. Proč teda skoro nejsou?
To mi vadí víc než kdyby mi tam hulilo deset lidí pod nos.
Électra: Ty ses asi taky ani trochu nezamyslela nad tím, že hospoda není nějakej státní úřad, ale je to něčí soukromá prostora a ten někdo by si tam měl stanovovat pravidla, viď. To je drsný, kam jsme to dopracovali, já jdu radši domů.
A tajně doufám, že co nejdřív bude třeba zakázaný žrát maso. Mě to vyhovuje, zdravý to moc není, ale konečně by se mohla větší skupina lidí zamyslet nad tím, jestli těch zákazů není náhodou ňák moc.
Hlavně mi tu nepiště, že tím žraním masa masožravci nikoho neobtěžujou, byla to trochu nadsázka. Ale jinak musím říct, že když si dá někdo plody moře u stolu, kde já jím, tak si musím přesednout, páč jinak by to mohlo blbě dopadnout
blowup: Jenže problém je v tom, že zákony, který začínají platit v některých státech EU a ke kterým nás EU stejně dokope, nedovolí, aby takový kuřácký salonek (nebo hospoda nebo i uzavřený klub) vůbec existoval.
blowup: Proč bys měl mít v něčím cizím prostoru, ve kterém tě nikdo nedrží mít takovýhle práva? Restaurace nepatří nám všem, státu, nemáš nárok na restauraci poblíž, že by sis třeba na úřadě stěžoval a oni by nmuseli restauraci zřídit. Když přijdeš k někomu domů, tak se tam chováš tak, jak ti on dovolí. Vžij se do role toho majitele hospody, představ si, že ti někdo řídí, co můžeš a nemůžeš dělat doma, to je to samý.
Bába Bára: No jo, už jsme to tu řešili xkrát. Mýho
by ten zákaz taky potěšil, protože nekouří, ale netvrdí, že je správnej. Málokdo na to kouká z jinýho hlediska než ze svýho, ale ono na ně taky dojde, až jim zakážou něco jinýho, co třeba dělají.
Exupery: To není logika, to je socialistickej náhled na svět. Já (myšleno politik, úředník) přece nejlíp vím, co je pro lidi dobrý a co ne. A tak jim to přikážu či zakážu. A vidíš, kolik lidí jim to žere.
Vivian: To máš sice pravdu, jenže jestli sis všimla, tak stát v poslední době (za vlády socialistů) reguluje především ty slušný, co sami vědí, co se má a co ne. A na ty vyžírky, nemakačenky a sobce - na ty nějak zapomíná. A o tom je tahle debata - ne o tom, že bych nechtěla žádnou regulaci.
Eva: No v kině bych to zatím nechala tak, jak to je, páč, když už budu mít toho kouřícího souseda dost, tak nemůžu tak bezproblémově (problémeme myslím to, že neuvidím konec filmu) odejít, kdežto z hospody můžeš kdykoli, nejseš tam nijak vázaná. Ale jinak si myslím, že když majitel kina bude chtít, tak by měl klidně dovolit lidem, tam kouřit. Ale to oni nechtějí. Nemyslím, že by doposavad kouření v kině zakazoval stát
Zakazujou ho sami majitelé a to je v pořádku.
Mě nejde o blbý kouření, ale o princip. Stát přece nemůže (no bohužel asi může, ale neměl by) zakazovat v soukromých prostorách činnost, která je jinak normálně povolená. Co je to za logiku