Měsíc jazzu startuje již 30. března! Festival Mladí Ladí Jazz přichází opět po roce uspokojit žíznivé touhy svých návštěvníků po kvalitní a originální hudbě. Festival letos slaví jubilejní pátý ročník a s ním přináší ten největší a nejzajímavější program v celé své historii.

Již pátým rokem propaguje festival Mladí Ladí Jazz jazzově orientovanou hudbu, podporuje mladé hudebníky a obohacuje kulturu v Praze i České republice. Od svých začátků festival prošel mnoha proměnami. Letos návštěvníky čeká kromě 7 koncertních večerů také množství workshopů, veřejných koncertů v centru Prahy či možnost zúčastnit se již tradiční soutěže o nahrání debutového alba.

Festivalový program letos nabídne jednu hudební slast za druhou! Zahajovací koncert proběhne v režii amerického pianisty Roberta Glaspera, mimo jiné čerstvého vítěze Grammy, jenž v Praze vystoupí s projektem Robert Glasper Experiment a představí své nové album. Jedním z vrcholů festivalu bude koncert japonské pianistky Hiromi Uehara, další držitelky Grammy a jedné z nejvlivnějších jazz(wo)man současnosti. Ta se představí se svým sólovým projektem v České republice vůbec poprvé. Po dvouleté pauze na festival zavítá též britská nu-jazzová formace Portico Quartet, s novou sestavou i novým zvukem.

Dalším vynikajícím klavíristou, jenž se festivalu zúčastní, je švédský pianista Martin Tingvall se svým německým projektem Tingvall Trio, oceněným jako nejlepší německé jazzové uskupení roku 2010 a 2012. Z nedalekého Polska se přiřítí energická formace Jazzpospolita, patřící mezi jednu z největších nadějí současného polského jazzu. Výjimečnost jejich hudby potvrzuje i účast na turné slavného producenta a hudebníka Bonobo. Festival Mladí Ladí Jazz vyvrcholí v režii úchvatného amerického baskytaristy, Victoora Wootena, držitele 5 cen Grammy. Ten přijede v plné sestavě se svou Victor Wooten Band a ukončí měsíc Mladí Ladí Jazz v Praze.

rob

Robert Glasper Experiment

Neodmyslitelnou součástí festivalu je cena Jazz Fruit, soutěž pro mladé hudebníky. Jazz Fruit má za cíl podpořit rozvoj mladých talentů finančním darem v celkové výši 30 000 Kč, který jim ve spolupráci se studiem 3bees umožní nahrát debutové album, a tím zásadně přispět k rozvoji jejich další kariéry. Jazz Fruitu je již tradičně věnován samostatný večer, na kterém vystoupí 3 finalisté, kteří se utkají o hlasy porotců i přítomných diváků. Vítěz soutěže mimo jiné vystoupí v rámci festivalu před německým Tingvall Trio v klubu Jazzdock. Projekt je otevřen všem mladým uskupením pohybujícím se v oblasti jazzu a okolí. Uzávěrka soutěže je stanovena na 29. března.

Předprodej lístků na festival probíhá v síti Ticketstream, kde lze získat první vstupenky za zvýhodněné ceny. Více informací o programu i festivalu naleznete na webu www.mladiladijazz.cz či na facebookovém kanálu festivalu.

PROGRAM:

30. 3. / Palác Akropolis /19:30

 • Pitch Bender (CZ)
 • Robert Glasper Experiment (USA)

4. 4. / Palác Akropolis / 19:30

 • Superpower (CZ)
 • Portico Quartet (UK)

7. 4. / Pražská Křižovatka, / 20:00

 • Matouš Hejl (CZ)
 • Hiromi Uehara (JAP)

11. 4. / Jazztime / 20:00

 • Finále soutěže Jazz Fruit
 • Jazzpospolita (PL)

17. 4. / Jazzdock / 20:00

 • Vítěz Jazz Fruit
 • Tingvall Trio (SWE/GE)
 • David Helbock Solo (AU)

25. 4. / Jazztime / 20:00

 • SIXIN (CZ)

2. 5. / Palác Akropolis / 19:30

 • Victor Wooten Band

Partnery festivalu jsou Bageterie Boulevard, Kytary.cz, Yamaha, Era svět, Rádio 1, Hlavní město Praha, Český rozhlas 3 Vltava, kulturní čtrnáctideník A2, Aero, Česko-německý fond budoucnosti, Praha 3, Praha 1, Hotel Angelo, Konzervatoř Jaroslava Ježka, OSA, British Council, Polský institut a Ticketstream.

(red)

Reklama