Do Čech míří mrazy a topení je přitom čím dál tím dražší. O víkendu má být dokonce pod nulou. Na vesnicích zadýmají komíny a zásoby uhlí se zase o něco ztenčí. Ale brzy prý bude i s uhlím konec, alespoň pokud se Martinu Bursíkovi povede prosadit návrh Zelených. Topení uhlím je totiž neekologické a navíc jde o neobnovitelné zásoby. Do roku 2010 tedy Zelení chtějí topení uhlím v domácnostech zakázat.

Lidé ovšem slibům o podpoře ekologičtějšího topení nevěří. Po zkušenosti s plynem, kdy řada vesnic investovala nemalé náklady na výstavbu kotlů a rozvodů, které pak stejně nebyly využívány, protože plyn zdražil, se není co divit.

Největší ekolog
„Jsem největší ekolog u nás na vesnici,“ vytahuje se Franta před kamarádama z města.
„A to proč jako?“ diví se Honza.
„Třídím odpad!“
„Vážně?“
„Jasně! Nejdřív spaluju zelené petky, pak modré, pak průsvitné a teprve nakonec pneumatiky.“

Dnes je nejlevnější a i relativně ekologické topení dřevem – se stoupajícím počtem domácností, které na toto palivo přechází, však stoupá i cena dřeva, a tak se lidé zase vracejí zpátky k uhlí.

Zákaz využívání uhlí a především jeho zdražení má postihnout i velké teplárny. Teplo se tedy prodraží nejen lidem, kteří si topí sami, ale i některým domácnostem na sídlištích.

Jak jste na tom s topením Vy? Topíte už? Jak a čím? Máte přehled, kolik ročně utratíte za topení? Postihlo Vás zdražení plynu nebo uhlí? Jste pro zákaz topení uhlím? A jaké máte zkušenosti se spalováním odpadu v kamnech na vesnicích?

Hlasujte v anketě na hlavní straně!

Reklama