shutterstock-390021124.jpgFoto: Shutterstock

Nemilosrdné krvelačné bestie ze žraloků udělal především veleúspěšný film Čelisti. Od té doby se někteří lidé neodváží vlézt do moře dále než po kolena, a i tak se neustále rozhlíží! Jenže pravdou je fakt, že útoků žraloků na člověka je velmi málo. Počet útoků se možná zvyšuje, jenže je to jen tím, že se zvyšuje také počet lidí koupajících se v moři. Nejvíce mají žraloci rádi surfaře, podle statistik provedených v roce 2010 jde prý až o padesát procent.

Nejvíce žraločích útoků bylo zaznamenáno na floridské pláži New Symma Beach. Dokonce se říká, že každý, kdo zde někdy plaval, byl v blízkosti tři metry od nějakého ze žraloků. I tak ale pouze jeden člověk z 3 700 000 lidí na světě bude ročně zabit žralokem. Pro srovnání ročně zemře jeden člověk z 218 následkem pádu. Navíc jen tři ze 480 druhů žraloků jsou schopni vraždit. Jde o žraloka tygřího, velkého bílého a bělavého.

Kde se raději nekoupat

I když se podle statistik žraločích útoků nemusíte bát, jsou zkrátka místa, kde byste přece jen měly být obezřetné. Největší hrozbou je Amerika, hned za ní je Austrálie, Afrika, Asie a Havaj. Pokud si však myslíte, že na žraloka v Evropě nenarazíte, pletete se. Evropa je v počtu napadení na devátém místě! Například u italského ostrova Lampedusa se velký bílý žralok střetl s člověkem letos v květu. Poslední tragédie se zde stala v roce 1989, kdy velký bílý žralok zabil poblíž toskánského pobřeží potápěče. Setkali se s ním, ale i rybáři v Rimini. Překvapeni byli před několika lety i lidé v oblasti Saint Tropez ve Francii, kde si boháče přišel prohlédnout také sám velký bílý. Naopak v klidu můžete být v Chorvatsku. Před rokem 2003 u Jadranu nebyl spatřen lidožravý žralok celých třicet let. Naposledy v roce 1974, kdy napadl a usmrtil německého turistu u pláže v Rogoznici.

Jak útok přežít

Pokud už se stane, že uvidíte dobře známou ploutev ve tvaru trojúhelníku, snažte se nehýbat. Existuje totiž několik druhů útoků žraloka na člověka a jen málokterý je právě ten, kdy vás chce napadnou a roztrhat. Pokud si však bude připadat vaším kopáním a křičením v ohrožení, prostě se na vás vrhne. Když už ale opravdu útočí, snažte se ho kopnout nebo mu dát ránu pěstí do čumáku. Ten totiž používá jako radar a totálně ho tím dezorientujete. Odborníci také dále radí, že pokud se do vás žralok zakousne, nemáte ucukávat. Za prvé si akorát utrhnete končetinu a za druhé jeden z případů útoku je právě ten, kdy žralok jen kousne a nechá vás být. Hodně štěstí!

Čtěte také:

Reklama