Nábytek designerské manželské dvojice Charlese a Ray Eamesových si mohou od pátku prohlédnout návštěvníci pražského Uměleckoprůmyslového muzea.

V jeho prostorách začíná zítra výstava Eames by Vitra.

Eamesovi stáli u kolébky využití plastů v nábytkářství, které se odrazilo po 2. světové válce v organickém bruselském stylu. Navrhovali nábytek z překližky, plastu a sklolaminátu, experimentovali s chromovaným drátem.

„Sledovali při své práci maximální zjednodušení tvaru, maximální odlehčení předmětů a pohodu při zařizování. Plasty přinesly také úžasnou barevnost,“ říká o tvorbě manželů Eamesových kurátorka výstavy Daniela Karasová. „Jejich díla ani po desetiletích neztratila na významu, jsou nadčasová.“

Expozice zahrnuje všechny hlavní návrhy Eamesových z let 1940 až 1970 i jejich proslulé výrobky, jako například křesla Lounge Chair a Aluminium Chair.

Originály na výstavu zapůjčilo Vitra Design Museum z Weilu nad Rýnem, k vidění jsou i průmyslově zhotovené výrobky a pět originálů, které muzeu věnoval v 90. letech jistý americký sběratel. Součástí projektu jsou i filmy, které souvisí se životem a tvorbou manželů Eamesových.

Výstava se koná v rámci letošního ročníku Designbloku. Zavítat do Uměleckoprůmyslového muzea můžou zájemci od 9. října do 2. listopadu, 14. října odpoledne se uskuteční i komentovaná prohlídka.

Reklama