B

Možná máte doma pár kousků nábytku nebo doplňků z přelomu 50. a 60. let a netušíte, jakou sběratelskou hodnotou se obklopujete. Možná jste dokonce uvažovali o tom, že to všechno vyházíte a pořídíte si něco nového. Zadržte! Buď to výhodně zpeněžte, nebo oprašte a vytvořte si nový interiér v bruselském retro stylu, který je teď hodně v kurzu. Poradíme vám, jak na to.

Co je to bruselský styl?

Bruselský styl je vžitý název pro výtvarný styl, uplatňující se v architektuře a užitém umění v Československu na přelomu 50. a 60. let s přesahem do 70. let minulého století. Název je odvozen od fenomenálního úspěchu, který zaznamenala československá účast na EXPU 58 v Bruselu, který motivoval tehdejší společnost k hledání nového vizuálního stylu.

Po období stalinistického realismu zapůsobil moderní „brusel“ jako zjevení. Závan čerstvého vzduchu, svěžích barev a odlehčených tvarů po zatěžkané době temna a tvrdé cenzury. Tolik stručně teorie a nyní můžeme přistoupit k příjemnější „praxi“.

Čím se tento styl vyznačuje a jak ho poznáme?

Bruselský styl je typický oblými elegantními tvary, odlehčenými materiály, pastelovými barvami, a geometrickými vzory. Specifické je i použití materiálů jako je umakart, koženka, plast, sklo, ohýbaný kov a lepená dýha umožňující tvarování.

Nábytek, a bytové doplňky v tomto stylu stále „přežívají“ v našich domácnostech, ale jsou spíš nechtěnou popelkou, než opečovávanou „relikvií“, která má svou výtvarnou hodnotu a zaslouží si své místo na slunci. Pro většinu z nás je ale přežitkem, který nám příliš připomíná socialistické časy.

No vidíte a v zahraničí povýšili Brusel na styl, který je právě teď velmi in. Nábytek a doplňky se stávají ozdobou interiérů a vyhledávanými sběratelskými kousky.

Podívejte se, jak se dá Brusel skloubit s ostatním zařízením, a můžete se inspirovat.

Možná najdete svým starým kouskům nový smysl a najdete jim nové uplatnění. Pozor, na rozdíl od jiných retro stylů, Bruselu nesluší patina a tak je potřeba nábytek kvalitně renovovat, aby měl ten správný lesk. Jedině tak bude působit opět moderně a stane se ozdobou vašeho interiéru.

Foto: facebook BellMondo a Elle Decoration, House Beautiful

Jak se vám líbí Brusel. Máte něco v tomto stylu doma? Napište nám do diskuze

Čtěte také:

Reklama