České Švýcarsko není jen Pravčická brána a skalní hrad. Při dostatku sněhu se tu před očima návštěvníků otevírá neskutečná scenérie mrazivé nádhery, kterou vykouzlila sama Paní zima: čarokrásné Brtnické ledopády.

ledopady variace

Výlet k ledopádům není pro každého. Zimní měsíce dokáží někdy cestu pěkně zkomplikovat, takže se jednou boříte hlubokými závějemi a následně kloužete po zledovatělých kamenech a nejednou si při cestě od vlaku říkáte, zda vám to vůbec stojí za to.

Ovšem jakmile spatříte ledové girlandy Opony, křišťálově čisté píšťaly Varhan či zamrzlý monument Velkého ledového sloupu, všechny pochyby opadnou. Zaručeně.

Kde se ledopády nachází?

Nedaleko obce Brtníky v nepříliš známe části Národního parku České Švýcarsko. Do Brtníků se dostanete autem či vlakem, a pak vás čeká podle zvolené trasy asi desetikilometrový výšlap různě náročným terénem (zejména v závislosti na počasí). Určitě doporučujeme s sebou kvalitní zimní obuv do mrazu s protiskluzovou podrážkou, pořádnou zateplenou bundu a termosku s horkým čajem. Na kočárek to rozhodně není.

Co vám příroda nabízí?

Pomineme-li skalní útesy s neskutečným množstvím malých i větších rampouchů a ledových struh, nachází se v údolí ledopádů několik impozantních a známých ledových útvarů. Ty se zde za příhodných teplotních podmínek objevují prakticky každoročně, takže si vysloužily i svá jména (kliknutím na kteroukoli z fotek otevřete celou galerii).

Každý rok jinak

Brtnické ledopády nevznikají jako zmrzlé vodopády. Tvoří je postupně tající a znovu mrznoucí vrstva sněhu proměněná v led, takže nikdy nejsou úplně stejné. Mnohé z nich navíc vynikají nejen překrásnými tvary, ale i rozličným spektrem barev, které se také mění (v závislosti na množství písku obsaženém ve vodě).

Ledopády v přenádherné oblasti Českého Švýcarska vás tak mohou každý rok znovu a znovu překvapovat a ohromovat.

Fotografie

S laskavým svolením organizátora akce pochodu Brtnické ledopády (klikni) Egona Weisnera jsme použili fotografie z těchto alb...

Ledopády, skvosty zimní krajiny tak trochu připomínající krápníkovou výzdobu krasových jeskyní můžete najít i na dalších místech Česka. Pokud se vám podařilo někde nějaký pěkný ledopád vyfotografovat, neváhejte a vložte ho do diskuze pod tímto článkem.

Kam dál?

Reklama