Zdroj foto: Shutterstock
Bromélie jsou krásné rostliny s krásným jménem, které jim bylo dáno po švédském botanikovi Olafu Bromeliovi. Jedná se o rod tropických rostlin pocházející původně z Latinské Ameriky a zahrnující mnoho různých druhů (až dva tisíce), včetně známého ananasovníku. Charakteristickým znakem těchto druhů jsou pak listy, které mají typický tvar i uspořádání, a to ne jen tak z ledajakého důvodu. Listy totiž slouží jako okapy, které svádí dešťovou vodu do středu růžice, kde se voda shromažďuje a její přebytek pak přetéká ke kořenům. Tyto listy pak mohou být i ostnité. Z listové růžice vyrůstá květenství na dlouhém stonku a často má neobyčejný a zajímavý vzhled.
Co je ale ještě zajímavější, je koloběh života této rostliny, který by se dal popsat jako růst, kvetení, smrt, a to stále dokola. Po několikaměsíčním růstu rostlina vykvete a po odkvětu ihned uhyne. Tato zdánlivě mrtvá rostlina má však u kořenů dceřiné mladé rostlinky a z nich se znovu obnoví.
Zdroj foto: Shutterstock
Tyto trvalky pro svůj život potřebují pouze malý květináč (nemají příliš rozvinutý kořenový systém) s dobře propustným substrátem, občasnou zálivku směřovanou do středového kalichu (substrát by měl vždy trochu vyschnout, než se rostlina opět zalije), dostatečnou vzdušnou vlhkost, polostín a teploty mezi 20 a 25 °C. Speciálním hnojivem určeným pro bromélie se hnojí jedenkrát či dvakrát za měsíc a přesazují se v momentě, kdy je květináč již prokořenělý.
Zdroj info: zahradkarskaporadna, ceskestavby, ireceptar, wikipedie
Nový komentář
Komentáře
Podobně žije bilbergie. Máme jich několik na pracovišti. Když rostlina odkvete, tak uschne. Ale stále vyrůstají nové rostlinky. Hovorově se rostlině říká čínský oves.
Mě tedy vždy následně po odkvetení uhynula. Mrňousky jsem tam nikdy nenašla. Možná to tak je již dáno z komerčních účelů, anebo špatné oko. Rozhodně je to ale velmi atraktivní rostlina![sml67.gif](/images/smiles/sml67.gif)