V moravské metropoli vyrostlo poslední dobou hned několik nových soch, model historického města a fontána. Brňáci se jistě ušklíbnou, že tyto objekty jsou tu již nějaký ten pátek, ale vy ostatní se na ně jistě zajděte podívat!

V centru Brna za poslední půlrok vyrostlo hned několik nových soch a jedna fontána. Snad nejznámější je Časostroj ve tvar obřího falu na Svoboďáku, ale k vidění je i socha - tyčová konstrukce - znázorňující žárovky, počůraná Spravedlnost, model Brna a zajímavá fontána připomínající řeku. Zjišťovali jsme o nich více.

Časostroj

Na náměstí Svobody postává osaměle (když se kolem ní zrovna neshlukují davy lovců skleněných perel) socha jménem Časostroj či Brněnský orloj. U mnoha místních si vysloužila přezdívku „Penis“ - její proporce jsou totiž poněkud falické... a proč okolo ní lidé postávají? V Časostroji je možné v pravidelných intervalech ulovit skleněnku, která má znázorňovat (stejně jako celý Časostroj) skleněnou kulku, kterou byl dle legandy zabit Švéd Torstenson.

casostroj

Kdo je autorem?
Akademický sochař Oldřich Rujbr a student Petr Kameník.

Co vyjadřuje?
Jde o hodinový stroj, jehož horní dvě části se otáčejí a ukazují čas. Pokaždé v 11.00 hodin ze stroje vypadne kulička z kovu. Ta se valí dolů sochou a naráží na jména obránců Brna před nepřáteli. Kuličku lze zachytit a odnést. Ze stroje je také slyšet zvonkohru, a to v 10.15, 10.30, 10.45 a 11.00 hodin.

O Vánocích bude Časostroj rozdávat skleněnky
Od první adventní neděle (28. listopadu) až do Štědrého dne bude z hodinového stroje vypadávat každou hodinu skleněná kulička s vánočním motivem. Kulička bude k nalezení vždy od jedenácti dopoledne do jedenácti v noci.

Jedna z kuriozit
Na Facebooku dokonce vznikla skupina s názvem: „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?" s více než 20.000 fanoušky, kteří chtějí v prosinci na „nejdražší penis“ v Česku nasadit obří kondom.

Spravedlnost

Před budovou Nejvyššího správního soudu na Moravském náměstí můžete vidět sochu muže nesoucího kostku nad fontánkou, celé dílo se jmenuje Spravedlnost, někteří Brňané v ní ale vidí spíše stěhováka či exekutora zabavujícího televizor. Má jednu drobnou chybku: Z fontánky stéká voda na chodník, protože kanálek odvádějící vodu je špatně vyspádovaný.

stehovak

Kdo je autorem?
Akademický sochař Marius Kotrba.

Jsme zvyklí vídat spravedlnost jako slepou dívku s mečem a vahami, co znamená muž s kostkou?
Jde o alegorické dílo naděje a víry ve spravedlnost. Figura se potýká s břemenem spravedlnosti; zpočátku těžce, později však váhu břemene překonává a těžký kvádr jen lehce přidržuje. „Samotný motiv kostky začal vznikat už před dvaceti lety. Šlo o kontrast hmot, o zápas člověka, který jsem sám v mladém věku sváděl se světem jako takovým,“ říká o své soše Kotrba.

Žárovky

Na Malinovského náměstí stojí zajímavá socha před „brněnským mrakodrapem“. Prutová konstrukce s názvem Pocta Edisonovi je v noci nasvícená a působí velice sugestivně.

pocta edisonovi

Kdo je autorem?
Brněnský sochař Tomáš Medek.

Co přesně vyjadřuje?
Socha byla odhalena dva dny před devětadevadesátým výročím návštěvy Thomase Alvy Edisona v Brně, který přijel do moravské metropole, aby se podíval na elektrické osvětlení Mahenova divadla, jež navrhla a vyrobila jeho společnost.

Fontána

Ještě jednu novou fontánu můžete najít také na Moravském náměstí. Tentokrát přímo před Místodržitelským palácem. Do dlouhého obdélníku vtékají po stranách proudy vody, a fontána tak připomíná říční proud.

fontana

Kdo je autorem a má fontána něco vyjadřovat?
Autorem je architekt Petr Hrůša. Fontána s mírně zvlněnou vodní hladinou a se stupňovitou obrubou je alegorií Mírnosti.

Plastický model Brna

Poslední novinka je opět na Moravském náměstí. Bronzový plastický model Brna zobrazuje historickou situaci z roku 1645, tedy z doby neúspěšného obléhání města švédskými vojsky. Zřetel je brán zejména na zobrazení hradebního opevnění. Symbolizuje jednu ze základních Platónových ctností: Prozíravost.

mapa

Kdo je autorem?
I tuto plastiku navrhl Petr Hrůša.

Moravské náměstí se stane domovem ještě čtvrté skulptury: Odvahy. Jezdecká socha Jošta Lucemburského však zatím nebyla schválena. Odvaha jednou uzavře kvarteto Platónových ctností: Spravedlnost, Odvaha, Mírnost a Prozíravost. Autorem nové podoby náměstí je architekt Petr Hrůša a spoluautory jsou architekti Lukáš Pecka a Vít Zenkl.

Vyrostly i ve vašem bydlišti nové skulptury, milé čtenářky? Vyfoťte je a vložte do diskuze pod tímto článkem - udělejte tak malou pozvánku na výlet pro ostatní čtenářky!

Reklama