Koncem května se v Brně už tradičně koná oslava, nazvaná Brno - město uprostřed Evropy. Nejznámější z celých oslav (trvajících letos od 30. května do 8.června) je asi soutěžní přehlídka ohňostrojů, nazvaná Ignis brunensis.  Ta se koná na dvou místech - první a poslední ohňostroj je z hradu Špilberk, ohňostroje mezitím jsou pořádány na hradě Veveří - a kdo chce, může se jet podívat, jak se krásně odrážejí v hladině brněnské přehrady. Nemusíte se bát, že na Príglu zatmíte, městská doprava počítá s přesunem 100 000 lidí na tuhle atrakci a zpět.

Pokud vás ale ohňostroje nenadchnou, můžete se podívat na jinou atrakci: horkovzdušné balóny. První z nich - balón bratří Montgolfierových - vzlétl k nebi 5. června 1783, první horkovzdušný balón, vyrobený v Československu, vzlétl k nebi o rovných 200 let později - 5. června 1983. Samozřejmě z Brna, jak jinak? Bylo to z letiště v Medlánkách. A letos jich bude k vidění nad Brnem čtyřicet! Samozřejmě nechybí ani doplňkový program: balónová pošta a přehlídka histroie balónového letectví. Kdo chce, může se proletět vzduchem. Jenom letenku si musíte zajistit dopředu.

Jinak probíhá po celý týden řada akcí - tu první, festival malých pivovarů, už nestihnete, ale ostatní stojí za vidění. Jde o ukázky historických vozidel, šerm, pravé americké rodeo nebo noční prohlídka zoo. Ke konci bude otevřen i řemeslný jarmark a to na největším brněnském náměstí.

I poslední den - v neděli 8. června, se bude na co těšit. Po městě budou jezdit historické tramvaje a autobusy, se kterými se můžete svézt a obdržet tak speciální razítko. Městem projede i kolona historických automobilů a motocyklů a komu ani to nestačí, může obdivovat staré lokomotivy na Hlavním nádraží. A na hradě Špilberku uvítají krále Václava I. Jemu na počest se bude konat rytířské klání, několik soutěží a i výkon práva městského bude na pořadu. Po jeho odjezdu slavnosti končí.

A tož - hurá do Štatlu!!!!

Zpracováno podle serverů www.bmue.cz a www.balloonjam.cz

    
Reklama