Původně zkostnatělá a zpátečnická instituce v podobě britské královské rodiny se už řadu let snaží zlepšit svou image. Jenže ne vždy to jde podle představ. Četné skandály ji sice přibližují obyčejným lidem, ale veřejnost k ní potom může vzhlížet jen těžko.
qq.jpg
Foto: Shutterstock

Nevydařené manželství Diany a Charlese
Navenek vypadalo manželství, které bylo uzavřeno v roce 1981, pohádkově, ale v problémech se podle Diany zmítalo prakticky hned po svatbě. Rozdílným povahám to v jednom svazku zkrátka nesvědčilo a nepřidala tomu ani skutečnost, že Charles se vídal se svou bývalou láskou a současnou ženou Camillou Parker Bowles. V roce 1992 bylo oficiálně oznámeno, že pár se rozvádí, a řízení se táhlo až do roku 1996.

Pro bulvární novináře to byly žně. Přesto, že Charles a Diana byli stále svoji, na veřejnosti unikly nahrávky jejich soukromých rozhovorů. Údajný Dianin milenec James Gilbey se například v jednom z nich vyznává princezně ze své lásky. Média neušetřila ani Charlese a na veřejnosti se dostal také přepis rozhovoru s jeho láskou Camillou. Skandální bylo zejména jeho prohlášení, že by se rád proměnil v tampon, aby mohl pořád žít uvnitř Camilly.

Diana mluví
Přestože členové britské královské rodiny v minulosti příliš nemluvili sami za sebe, Diana udělala v roce 1995 zásadní krok. Poskytla totiž exkluzivní rozhovor novináři Martinu Bashirovi, ve kterém na diváky spustila jednu bombu za druhou. Hovořila o svém manželství a nevěrách, o tom, že trpěla bulimií, a dokonce jí přepadaly myšlenky na sebevraždu.

Chodidlový fetiš
V roce 1986 se Sarah, vévodkyně z Yorku, přezdívaná také jako Fergie, provdala za prince Andrewa (syn královny Alžběty II.). Odluku oznámili v roce 1992, ale fotky, které vyšly v médiích o pár měsíců později, se stejně postaraly o pořádný skandál. V deníku Daily Mirror byla zveřejněna fotka, na které je Sarah na dovolené se svým finančním poradcem a on jí líbá a saje chodidlo. Na dalších snímcích se pár mazlí. Fotky vyvolaly pozdvižení hlavně proto, že šlo o první členku královské rodiny, kterou takto zachytili paparazzi.

Kvítko Harry
Jako malý chlapec se musel vypořádat se smrtí matky i s přísnými pravidly, kterými byl odmalička svázán. Proto není divu, že měl i období velké rebélie a královna si ho musela nejednou pozvat na kobereček a promlouvat mu do duše.
Už jako náctiletý holdoval marihuaně a alkoholu, takže ho rodina dokonce raději poslala na odvykací kúru. V průběhu studentských let byl mnohokrát vyfocen na nejrůznějších večírcích v podroušeném stavu. Na snímcích byl například jeho holý zadek nebo to, jak líže kamarádovi bradavky. O pozdvižení se postaral taky v roce 2005, kdy si na maškarní vybral kostým s obrázkem hákového kříže. Veřejnost to pohoršilo, a tak se musel za nešťastnou volbu kostýmu omlouvat.

Prsa britské vévodkyně
Paparazzi si posvítili i na slušňačku Kate. V roce 2012 zveřejnil Closer Magazine fotku vévodkyně nahoře bez, jak si užívá opalování na dovolené se svým manželem Williamem. Fotografové ji ovšem tajně vyfotili v soukromém prázdninovém domě a britská smetánka si to nenechala líbit. Z magazínu v roce 2017 vysoudili odškodnění.

Podivné kamarádství prince Andrewa
V roce 2011 vyšlo najevo blízké přátelství prince Andrewa s finančním poradcem Jeffreyem Epsteinem. Na tom by nebylo nic tak divného, pokud by Esptein nebyl usvědčeným sexuálním delikventem. Kauza sice posléze trochu utichla, ale pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2015 Američanka Virginia Roberts Giuffre prohlásila, že jí princ jako náctiletou donutil k sexu. V roce 2019 poskytl princ rozhovor BBC, kde všechno popřel, kvůli své pošramocené pověsti se ovšem musel stáhnout z veřejného života.

Harryho a Meghanin krok zpátky
Už samotná skutečnost, že si princ Harry rozhodl vzít rozvedenou americkou herečku s afroamerickými kořeny, byla pro britskou královskou rodinu těžce stravitelná. To, co následovalo, si ovšem dokázali jen stěží představit. V roce 2020 manželský pár oznámil, že se vzdává oficiálních rolí v rámci rodiny a chce se stát finančně nezávislým.

Rozhovor s Oprah
O rok později byla veřejnost zaskočená znovu. Po měsících mlčení se Harry s Meghan rozhodli vypovídat z pociťovaných křivd moderátorce Oprah Winfrey. Od rozhovoru se čekalo mnoho, ale to, co nakonec přinesl, nejspíš nenapadlo nikoho. Meghan promluvila o sebevražedných myšlenkách a nemožnosti získat v královském paláci pomoc a podporu a zmínila také, to že někdo z bližšího kruhu členů královské rodiny vyjádřil obavy nad tím, jak moc může mít Harryho a Meghanin syn Archie tmavou pleť.  

Zdroj: Youtube BBC NEWS, Washingtonpost, CBS, Insider, Daily Mirror, ČT24, Instagram

Čtěte také:

Reklama