Když se řekne orientální nebo břišní tanec, většina z vás si nejspíš představí exotickou tanečnici smyslně se vlnící v rytmu ještě exotičtějších tónů. Orientální tanec se však stává stále populárnějšími i u nás. Je vhodný pro ženy každého věku, bez ohledu na fyzickou zdatnost či tělesnou konstituci. Uvítají ho současné i budoucí maminky a také ženy po porodu.

Kde a kdy vznikl, není přesně známo. Jedna z teorií tvrdí, že vznikl v Africe jako tanec rodiček, aby těhotná žena dosáhla hladkého porodu. Tradičně je však spojován s ženskými harémy Středního východu, ale znali jej i starověcí Egypťané. Při dnešním provedení orientálních břišních tanců se nejčastěji užívá hudebního doprovodu v rytmech blízkého a Středního východu.

Nejlepší tělocvik

Spousta lidí si myslí, že břišní tance jsou jen pouhé natřásání podkožním tukem. Ve skutečnosti to však bývá pohyb vypracovaných břišních svalů, alespoň co se profesionálních tanečnic týče. Správné provedení tance napomáhá ke spalování nadbytečných tuků i zpevnění svalstva v rizikových partiích, jimiž rozumíme břicho, boky, stehna a hýždě. Zlepšuje se celková kondice a nezatěžují se přitom klouby.

Břišní tanec je do jisté míry tanec ozdravný. Jeho příznivé účinky na ženské tělo jsou široké. Může pomáhat při bolestech zad, protože pánev ve správně podsazené poloze dokáže uvolnit tlak působící na oblasti bederní páteře. Jako každý jiný pohyb zvyšuje krevní cirkulace, a tím pomáhá předcházet onemocnění srdce a cév. Dochází k posilování pánevního svalstva, což slouží například jako prevence inkontinence nebo zmírnění menstruačních bolestí.

Objevují se zde i rehabilitační prvky. Orientální břišní tanec může být vítaným pomocníkem v rekonvalescenci po úrazech, operacích a některých chorobách především pohybového aparátu. Pomáhá také zmírnit klimakterické obtíže. V rovině psychické může napomoci při problémech způsobených znásilněním či sexuálním zneužíváním a při léčbě poruch příjmu potravy.

Břišní tanec a těhotenství

Břišní tanec se někdy také nazývá „Vábení čápa“. Ženské břicho bylo symbolem plodnosti a není proto divu, že je úzce spjat s těhotenstvím a početím, šance na početí se prý tancem zvyšují. Při tanci se totiž prokrvuje „ženská“ část těla a vyplavené endorfiny nejspíš také provedou své. Díky tomu bylo zaznamenáno již několik případů, kdy břišní tanec vyřešil potíže s početím.

Jak již bylo zmíněno, „tanec rodiček“ posiluje pánevní svaly. Žena se naučí nejen ovládat břišní svalstvo, ale i správně dýchat, a to usnadní průběh těhotenství i samotný porod. Břišní tanec můžete provozovat i v průběhu těhotenství. Je vhodný pro všechna stádia, pokud ovšem probíhá bez komplikací a po konzultaci s lékařem. Stejně tak vám pomůže i po porodu – zbavíte se nadbytečných kilogramů, posílíte svaly pánevní a zlepšíte si psychickou pohodu.

Jak se tančí?Hudba se využívá pomalá i temperamentní. Podle toho, která vyhovuje zrovna vám. Tančí se většinou naboso s šátkem kolem pasu, bokovými kalhotami nebo sukní. Tanec vyžaduje odhalené břicho, je tomu třeba uzpůsobit vrchní část oděvu. Kostýmy pro orientální břišní tance jsou velice různorodé, není však problém si v obchodech vybrat přesně podle svého vkusu. Profesionální tanečnice využívají i řadu rekvizit a doplňků včetně živých hadů. Chcete-li však tančit jen obýváku bez diváků, postačí vám běžný domácí oděv.

Kde a za kolik?

Kurzy břišních tanců se konají snad ve všech větších městech. Cena za několik lekcí se pohybuje už od jednoho tisíce korun. Liší se však škola od školy. Rozhodující je také délka trvání kurzu. On-line lekci orientálního tance si však můžete užít díky internetové televizi, za jejímž zrodem stojí známá cvičitelka Hanka Kynychová.

Tančíte? Vyzkoušela jste už orientální tance? Jak se vám líbí?

Reklama