Tančící těhulky očima lektorky Sahar

Břišní tanec mnoho žen vyhledává jako ideální relaxaci a možnost jak si ulevit od bolestí zad. V těhotenství to platí dvojnásob. Spolu s tím, jak bříško roste, se mění těžiště celého těla. Právě to představuje pro záda obrovskou zátěž. Pomalé kroužky a osmičky prováděné pánví nebo třeba i hrudníkem vám mohou výrazně pomoci nejen během těhotenství, ale pokud budete chtít, tak i při porodu.

Lektorka Dana Minaříková (Sahar), která mimo jiné studovala tanec u nestorky orientálního tance v Čechách Mily el Kral, upozorňuje i na jeho pozitivní vliv na miminko.„Pokud tančíte v těhotenství, miminko si "zapamatuje" zvuky hudby, cinkání šátku a celkový příjemný pocit z kolébání a tančení. Když už je pak na světě, maminka s ním může tančit buď v náručí nebo ve speciálním šátku,“ říká. Zároveň připomíná, že některé novopečené maminky používají tanec i jako uklidňující prostředek pro své dítě.

Samozřejmě v těhotenství by budoucí maminka měla přizpůsobit svůj taneční projev aktuálnímu fyzickému stavu a potřebám. Podle Dany Minaříkové to znamená zejména vyvarovat se rychlých a prudkých pohybů, třasů a pod. „Nejlepší pomůckou je představit si, že již máme miminko v náručí a tančíme s ním. To pak každá žena už instinktivně pozná ty správné pohyby,“ říká Dana (Sahar), která se orientálnímu tanci věnuje již šest let.

Pochvaluje si i narůstající počet tančících maminek, ale na svých hodinách nezapomíná ani na možná zdravotní rizika: “Ke mně do kurzů chodí často i zdravotní sestřičky, ty maminkám vysvětlují pozitivní účinky tance a zároveň je pak i na hodinách "hlídají", aby byl tanec bezpečný pro ně i pro jejich miminka.“ Pokud je po porodu vše v pořádku, nemusíte se pohybu bát. Dana Minaříková k tomu říká: „Jedna z věcí, která je na orientálním tanci tak krásná, je fakt, že učí ženy naslouchat svému tělu. Nikde nejsou pro tanec měřítka ani žádný pevný řád. S tancováním po porodu je to stejné. Vždy to záleží na mamince a její chuti a potřebě tančit.

Více informací na www.sahar.biz

„Tanec rodiček“ očima duly Nadi Baliharové

Naďa Baliharová se s břišním tancem seznámila prostřednictvím lektorky Tamary Markové, své zkušenosti ještě prohloubila na speciálním semináři pro duly. Při své práci dnes využívá i tibetské mísy, didjeridoo aj. Své kurzy doplňuje relaxačními technikami, muzikoterapií, speciálními bloky pro těhulky. Při nich třeba zpívají mantry nebo se učí pracovat s rytmy. Zdůrazňuje ale, že zvláště v případě tančících maminek se musí velmi dbát na správné provádění figur.

Podle Nadi Baliharové břišní tanec napomáhá vlastně k ozdravění organizmu, dochází při něm k prokrvení ženských orgánů, k uvolnění těla. Žena se učí práci se svým tělem a to pak může využít během porodu. Orientální tanec má nezanedbatelný vliv také na harmonizaci ženy, v případě těhotné i jejího děťátka. „Tančí-li těhotná žena, dochází k navazování prvních kontaktů s miminkem. Také mu dopřává jemnou masáž pohybem svého těla při některých prvcích," dodává Naďa Baliharová a připomíná, že tanec přináší úlevu i od bolestí zad. Těhulkám by doporučila spíše vláčnější projev, akcenty provádět jen houpavým způsobem a neprovádět třasy (shimmy).

Naďa Baliharová pracuje jako dula. Tento termín se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která během těhotenství, porodu i šestinedělí poskytuje matkám neocenitelnou psychickou podporu. Paní Naďa má tedy zkušenosti doslova z první ruky: “Břišnímu tanci se říká "tanec rodiček". Využívá se tedy jako jedna z úlevových metod. Jako dula doprovázím ženy i k porodu a připomínám jim tuto možnost. Hlavně v první době porodní žena může využít spolu s gravitací i některé prvky pánevní.“ Taneční miminka jsou podle Nadi Baliharové o něco čilejší a hlavně holčičky prý záhy jeví tendence tančit. Po porodu už záleží jen na zdravotním stavu maminky, jak brzy začne znovu s tímto krásným tancem.

Více informací na www.duly.cz  

Popisky k fotografiím:

1. Dáma v tanečním kostýmu je Dana Minaříková - lektorka orientálního tance

2. Na druhé fotografii je dula Naďa Baliharová

3. Krásná holčička na poslední fotografii je Vilma - jedno z "tanečních miminek" z kurzů Dany Minaříkové