Břicho je další komplikovanou oblastí ženského těla. Při nadměrném přísunu kalorií dostává břicho svůj tukový příděl jako první, ale bohužel, při snížené dávce kalorií se tuk zdaleka tak rychle neztrácí. Mohou za to takzvané tukové buňky alfa, které jsou obzvláště velké a lehce se naplňují. A když se chceme nadměrného tuku zbavit, zabraňuje nám v tom na jedné straně ženské tkáňové vazivo, které se dokáže výjimečně roztáhnout (což je důležité v těhotenství), na druhé straně jsou to malé nároky, které na břišní svalstvo klademe. Stejně jako u prsou, je i u bříška důležité správné držení těla. Zkuste se při sezení, stání a při chůzi hrbit a uvidíte, že pro ostatní předvádíte větší břicho, než ve skutečnosti máte. A naopak, když dáte hlavu vzhůru, vypnete hruď a pánev potlačíte dopředu, uvidíte, jak se vaše tělo změní. A nejen to, odlehčíte tím i zádovém svalstvu, břišním orgánům a zlepšíte vaše dýchání. Pokud dbáte na vzpřímené držení těla, procvičujete tím i příčný břišní sval, který není za normálních okolností zatěžován. Tento sval nese hlavní zodpovědnost za břišní profil, protože udržuje tvar břicha a tlačí vnitřnosti směrem vzhůru. A pozitivním vedlejším efektem je i to, že jestliže jsou břišní svaly posílené, může se žaludek při jídle jen velmi málo roztahovat. Důsledkem toho je fakt, že žaludek je dříve plný a člověk méně jí.

Pro pěkné břicho je důležité i dobré zažívání. Při nadýmání se ve střevech tvoří plyny a nafouklé břicho vám kazí postavu. Účinnou pomocí při nadýmání je kmínový, fenyklový nebo anýzový čaj, případně masáž břicha, prováděná ve směru hodinových ručiček. Velké břicho může způsobovat také příliš pomalá činnost střev. Nesahejte ovšem ihned po projímadle. Tím se odčerpávají důležité minerální látky a střevní svalstvo ještě více ochabuje. Trávení naopak povzbudíte například konzumací pšeničných otrub s dostatečným množstvím tekutin (denně nejméně tři litry minerálky bez bublinek nebo neslazeného čaje).

Možnosti chirurgie
Pokud se trápíte tukovými polštáři, kterých se prostě nemůžete zbavit, je možné nechat je odstranit operativně. Nechejte si ale tuto možnost až na úplný konec vašeho snažení. A jak takováto operace probíhá? Při liposukci se při úplné narkóze nebo při lokálním umrtvení odsaje tuková tkáň. Používají se k tomu velké kanyly, které jsou napojené na sací pumpu, poháněnou buď ručně nebo elektricky. Drobné řezy, které slouží k tomu, aby kanyly dopravily pod kůží až do tukové tkáně, měří jen několik milimetrů a později nejsou prakticky patrné. Odsává se v různé hloubce a různými směry. Operatér musí mít dokonalý cit v prstech a výsledek záleží hlavně na jeho umění. Při nesprávné technice mohou totiž na horní vrstvě pokožky zůstat důlky a nerovnosti. Po této operaci je přiložen tlakový obvaz, který se za několik dní nahradí pevným korzetem, který se musí nosit ve dne v noci celou řadu týdnů.

Krevní podlitiny po této operaci zmizí většinou po dvou až třech týdnech, otoky mohou přetrvávat mnohem déle. Příjemnou zprávou je, že odsáté tukové buňky se už neobnovují. Horší je, že pokud znova přiberete na váze, naplňují se samozřejmě okolní buňky a tloustnete na jiných místech.

Kůže na břiše může být ale i u štíhlých žen tak ochablá, že nepomůže ani intenzivní gymnastika. Stává se to například po několika těhotenstvích nebo radikálních odtučňovacích kůrách. V tomto případě může pomoci plastická břišní operace. Jde o větší zásah než je liposukce, proto vyžaduje zhruba týdenní hospitalizaci na klinice. Provádí se v úplné narkóze. Zůstává po ní viditelná jizva, která probíhá nad stydkým ochlupením, od jedné kosti pánevní ke druhé. Pokožka na břiše se musí uvolnit směrem vzhůru až k žebernímu oblouku, aby se mohl odstranit tuk. Pupek se přitom většinou posune nahoru. Tato operace se většinou vyznačuje trvalým úspěchem.  

Znovu teda platí, že pravidelnou péčí, zdravou stravou a cvičením můžete dosáhnout hezčího a pevnějšího bříška.

   

Podle knížky Body Fitness zpracovala