Věděli jste, že po plastické operaci břicha nemusíte mít zachovaný pupík? Že ženy můžou bez problémů kojit i se silikonovými implantáty? Že poměrně vysoké množství, cca 15 % potenciálních klientů, musí plastičtí chirurgové odmítnout kvůli nereálným požadavkům? A že v poslední době se nechává „vylepšovat“ stále více „běžných“ pacientů a pacientek, například prodavačky, úřednice či učitelky? O zajímavostech, kuriozitách či některých tabu nejen v estetické plastické chirurgii hovoří lékaři z kliniky Perfect Clinic.

plastic surgeryZačalo léto a ordinace plastických chirurgů se začínají plnit učitelkami. Mají totiž 2měsíční prázdniny, a tak zbude dost času na rekonvalescenci po estetické operaci. Nechají si zvětšit či modelovat prsa, liposukcí odstranit nadbytečný tuk či upravit bříško po porodu dětí. A v září se spokojené, sebevědomé vrátí před své žáky a studenty. „Estetická plastická chirurgie už zdaleka není doménou pouze celebrit a modelek. Ty tvoří v posledních letech jen malé procento všech klientů. Naopak k nám chodí nejrůznější lidé mnoha profesí, sociálního statutu. Řada lidí je ochotna si na operaci dlouho šetřit či si například odepřít dovolenou,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. Kufa navíc opravuje mínění, že jsou plastické operace v létě pasé. Ohrožen je především komfort klientů, jelikož ovázané a hojící se jizvy v teplém počasí déle pracují a hůře se schovávají. Ovšem díky sníženému zájmu o plastické operace jsou zase kratší čekací doby.

Pupík, bradavky, jizvy

Trojnásobnou maminku, 35letou Zdeňku, velmi překvapilo, když se jí lékař ptal, jestli si chce po operaci břicha ponechat pupík. „Bez pupíku by to vypadalo, jako kdybych se nikdy nenarodila. Opravdu zvláštní představa,“ odmítla návrh operatéra. A tak se dočkala společně s plochým bříškem i pupíku. Vedoucí lékař Roman Kufa vysvětluje, v jakých případech, a proč vůbec plastičtí chirurgové pupík někdy ženám odstraní: „Při operaci pupík znovu netvoříme, jen ho na stopce přeneseme, což někdy nebývá u starších nebo obézních lidí žádoucí. Hluboko posazený pupík je problém z hlediska hygieny, tak proč ho recyklovat.“ Vše je ale na rozhodnutí pacienta.

Po rekonstrukci prsu zase ženy nemají bradavku. Té se dočkají až při případné další plastické operaci a pokud ji touží barevně sladit s druhým prsem, ještě přijde na řadu tetování.

Naopak jizvám se pacienti plastické chirurgie zcela nevyhnou. Díky stále dokonalejším metodám i zkušenostem lékařů se je sice daří neustále zmenšovat a schovávat, ovšem odstranit beze zbytku nikoliv. Jizvy se ukrývají do vlasů, ušních záhybů, podprsních rýh, vnitřních stran stehen či paží, ale i do sliznic a pigmentovaných částí těla nebo alespoň intimních zón skrytých prádlem. Při plastické stejně jako klasické chirurgii je prostě nutné do těla zasahovat invazivně, i když u moderních metod jen minimálně. Přesto každý řez po sobě zanechá stopu v podobě jizvy.

Vypadat jako Justin Bieber

„Není to tak dávno, kdy za mnou přišel pacient s fotkou zpěváka Justina Biebera a s požadavkem, že by chtěl vypadat jako on. Jen dodávám, že zatímco Justinovi je tuším 18, tomuto pánovi bylo zhruba 50 let. Pochopitelně jsem ho musel odmítnout,“ vzpomíná s úsměvem další lékař z Perfect Clinic Lukáš Frajer. Lidí s nereálnými požadavky je prý v ordinaci lékařů poměrně dost. „Odhaduji to na 15 procent. Obvykle se nám v rámci konzultace podaří jim jejich požadavky vymluvit. Ve většině případů jde totiž o lidi, kteří jsou celkově nespokojení se svým životem a ani sebelepší plastická operace by jim nepomohla. Spíš jim doporučuji začít změnou v přístupu k životu,“ konstatuje Frajer. Zároveň dodává, že se může jednat i o dysmorfofobický syndrom, což je porucha z okruhu neuróz, která vyjadřuje nespokojenost až nenávist k vlastním tělesným proporcím.

Lékaři Perfect Clinic odmítají i požadavky mužů na zvětšení penisu. Klinika totiž tento typ operace vůbec neprovádí s ohledem na velkou rizikovost zákroku.

Nejvíce mýtů okolo silikonu

Asi nejvíce mýtů a pověr stále koluje okolo prsou zvětšených silikonovými implantáty. Nepískají v letadle, lze se s nimi potápět i klasicky saunovat ( infrasauna se nedoporučuje), a ani rozsáhlými studiemi nebyla prokázána souvislost mezi umělými vnadami a zvýšeným výskytem rakoviny prsu. Silikony bez vady po výrobní stránce samy o sobě prasknout nemohou, jejich poškození může mít na svědomí jen velmi silný a prudký náraz, který současně deformuje hrudník (autonehoda) anebo průnik ostrého předmětu. S implantáty mohou ženy dokonce kojit dítě. „S implantáty se kojit dá. Řada mých pacientek kojila třeba i rok a půl,“ uvádí druhý vedoucí lékař kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, Zdeněk Pros.

Ovšem jiná situace nastává, jestliže lékaři provádí i modelaci prsou, při níž odstraňují přebytečnou kůži z prsou. Pokud se současně poprsí i zmenšuje, redukuje se také část mléčné žlázy, a i když mlékovody jsou povětšinou zachovány, jisté riziko, že v budoucnu žena nebude moci kojit, zde je. Minimálně tento stav nelze dopředu vyloučit.

O Perfect Clinic

Klinika plastické a estetické chirurgie Perfect Clinic byla otevřena v Praze 5 přesně před dvěma lety, v lednu roku 2010. Skvělý tým plastických chirurgů pod vedením Romana Kufy a Zdeňka Prose zde provádí širokou škálu estetických i plastických operací včetně výkonu rekonstrukce prsů po ablaci. Klienti Perfect Clinic mohou očekávat nejmodernější vybavení, maximální komfort a bezpečí a také precizní a vysoce odborné výkony nejen lékařů, ale celého personálu. Součástí kliniky je dospávací intermediální pokoj s plným monitoringem základních životních funkcí a také další pokoje jsou vybaveny mobilní monitorovací technikou. Nechybí nepřetržitý dohled zdravotního personálu včetně pohotovostního lékaře, což u konkurence není vůbec běžné. Perfect Clinic zaměstnává vlastní tým anesteziologů. Loni v září otevřela tato klinika plastické chirurgie svou pobočku také v Liberci.

Více informací na www.perfectclinic.cz. Informace také na http://www.facebook.com/plastickaoperace

Zdroj: tisková zpráva

Reklama