Těhotenství není nemoc, je to prostě “jiný stav” těla. A i v tomto “jiném stavu” je vhodné udržovat kondici. Proč? Inu prostě, protože se vám to bude hodit k porodu a protože tím můžete předejít mnohým neduhům.

Prospěšnost cvičení v těhotenství

Fyzioterapeutka Hana Stáhlíková podotýká: “Cvičení v těhotenství pomáhá ženám udržovat fyzickou a psychickou pohodu. Rovněž napomáhá rychlé rekonvalescenci v šestinedělí.”

Při cvičení si udržujete v kondici svaly i klouby, zlepší se vám oběhové i dýchací funkce. Pohyb v těhotenství podporuje peristaltiku, udržuje i zvyšuje kapacitu plic (na které tlačí bránice vytlačována dělohou), rovněž předchází vadnému držení těla a vzniku plochých nohou.

Kdy a jak cvičit

Pokud se rozhodnete cvičit, konzultujte váš záměr s vaším ošetřujícím lékařem. Odborníci doporučují začít se cvičením ve 24. týdnu těhotenství. Jestliže je ovšem žena zvyklá cvičit a gynekolog s tím souhlasí, může se začít i dřív. Rozhodně necvičte před dokončeným 12. týdnem těhotenství, kdy hrozí spontánní potrat.

“Těhotné ženy se často ptají na frekvenci cvičení,” říká paní Stáhlíková a dodává, “je vždy lepší cvičit v menších dávkách a častěji než jednou za nějaké období a vydatně. Doporučuje se 2x týdně jednu hodinu.”

Na cvičební hodinu se oblékněte do pohodlného a vzdušného oděvu – bavlněné volné tričko, bavlněné ponožky, kalhoty s volnější gumou v pase. Pokud se vám již bříško ve vyšším stupni těhotenství do žádných tepláků nevejde, zkuste se podívat manželovi do skříně, třeba tam najdete jägrovky.

 

Struktura cvičební hodiny

  • zahřátí a protažení svalstva
  • procvičení kloubů a svalstva
  • posílení základních svalových skupin
  • nácvik správného držení těla
  • nácvik dýchání
  • relaxace (případně může předcházet automasáž)

Při hodině se využívají gymnastické míče – mají být nafouklé o něco méně, a to kvůli stabilitě a tzv. měkkému dosedu. Využívají se jak k posilování břišního svalstva, tak k relaxaci.

Těhotné ženy cvičí jen do příjemného pocitu, žádný cvik nesmí bolet a přes břicho nesmí pociťovat žádný tah ani na něj nesmí být vyvíjen jakýkoliv tlak. Na odborníky vedených hodinách nikdy nebudete provádět výpady, poskoky, dopady a nárazy, hluboké záklony.

Bříška v bazénu

Jedna z forem cvičení v těhotenství je i cvičení v bazénu. Bazén musí mít pro ženu vyhovující teplotu (je to velmi individuální). Z důvodu zvýšené hygieny se doporučuje navštěvovat bazény čištěné ozónem nebo ty, jež jsou speciálně vyhrazené pro plavání miminek a těhotných žen.

Těhotným ženám dělá plavání dobře – tělo je nadnášeno a páteř a klouby jsou se stoupající hmotností odlehčeny. “Cvičí se pouze proti odporu vody, cvičení je tedy i lehce posilující,” uzavírá naši debatu paní Hana Stáhlíková.

Do bazénu si nezapomeňte vzít i vhodnou obuv, zabráníte tím uklouznutí. Zamýšlíte se nad plavkami? V obchodech lze nalézt plavky pro těhotné, ale postačí i starší plavky, které jste třeba již vyřadily, neboť ztratily původní elasticitu. Případně si na tuto činnost vyhraďte spodní bavlněné prádlo.

Kdy se cvičení nedoporučuje

Některé ženy mají těhotenství provázené komplikacemi a jejich těhotenství je vedeno jako rizikové. U těchto žen je možné procvičovat končetiny – ruce v zápěstí, nohy v kotnících. Je možné provádět i dechová cvičení, ovšem vždy pod dozorem porodní asistentky nebo fyzioterapeutky.

Cvičení v těhotenství není doporučeno ženám se 2 a více spontánními potraty, kardiačkám, astmatičkám a diabetičkám (střední a těžký stav), nefrotičkám, a vždy kdy to lékař nedoporučí.

Necvičte za každou cenu – pokud se zrovna na danou cvičební hodinu necítíte, vynechejte – svět se nezboří.