Než se dočkali Honzíka, přišli o tři děti v 6. měsíci těhotenství, dvojčátka a potom chlapečka. Ač by se mohlo zdát, že se konečně vše v dobré obrátilo, je tomu naopak. Stala se nehoda a jejich vytoužený synek je ve stavu vigilního kómatu a vyžaduje 24 hodinovou péči, ale to není vše… I přes takovouto nepřízeň osudu se nevzdávají a bojují dál.

„Milí přátelé,
obracíme se na Vás s prosbou o pomoc v naší jediné a poslední naději na záchranu života našeho synka Honzíka, který je po hypoxii stále ve stavu vigilního kómatu, trpí těžkou poúrazovou epilepsií a my o něj 24 hodin denně pečujeme.

Jak již někteří z Vás vědí, řešíme nyní možnost transplantace kmenových buněk, která by (vzhledem k náročnosti transportu v Honzíkově těžkém stavu) měla proběhnout na jedné vídeňské klinice a bude provedena profesorem Shimonem Slavínem, který se touto léčbou zabývá již řadu let na renomované klinice The Weizmann Medical Center (Center for Cell Therapy and Cancer Immunotherapy CTCI) v Tel Avivu, kterou jsem letos v červenci osobně navštívila, abychom dohodli léčebný postup. Jedna aplikace kmenových buněk však vyjde na cca 32 tis. USD a pro nejlepší účinek je vhodné aplikaci opakovat třikrát.

Proto sháníme sponzory v ČR, kteří by nám byli v naší situaci ochotni finančně vypomoci. Nedostatek financí je totiž jediné, co nám brání v tom, aby Honzík tuto léčbu podstoupil a čas nás tlačí. Budeme Vám i Vašim přátelům vděční za jakýkoliv kontakt na firmy, které bychom mohli v této záležitosti oslovit a to zejména firmy, kde máte nějaké dobré vazby.

Finanční příspěvky lze řešit dvěma způsoby:
1) dárci je mohou zasílat na konto Nadace ADRA, u které máme vyhlášenou veřejnou sbírku a Honzík má přidělen svůj variabilní symbol 202. č.ú.57333375/0300
2) formou „darovací smlouvy“, kdy nám dárci zasílají finanční příspěvek na soukromý účet (řešíme individuálně)

Všem jsem k dispozici na Facebooku nebo na emailu: brigita.vackova@centrum.cz

Předem Vám všem moc děkujeme za pomoc k uskutečnění naší velké naděje.
Brigita a Honza Vackovi“

sd

To jsou slova, která se nyní šíří Facebookem rychlostí blesku. Žádost této rodiny nenechává nikoho chladným a lidé se snaží pomoci, co to jen jde. I nás příběh chytl za srdce a chceme těmto bojovníkům pomoci. Proto jsme se rozhodli rodinu kontaktovat a pomoci jim při hledání dobrých duší, jež jim v jejich těžké situaci pomohou.

Brigito, vím, že je to hodně choulostivá otázka, ale svěříte nám, jak se Honzík dostal do tohoto stavu? Tedy pokud vám nevadí o tom hovořit.
Honzík spadl nešťastnou náhodou do bazénu a musel být následně resuscitován Zdravotnickou záchrannou službou. Poté byl převezen do Brněnské dětské nemocnice na ARO, kde byl uveden do umělého spánku, ze kterého se nám již bohužel neprobral a zůstal ve stavu vigilního kómatu.

Může se člověk s takovou situací vůbec smířit?
S takovouto událostí se nikdy nesmíříte, ale je třeba se vzepřít těžkému osudu a bojovat, protože je to vaše dítě, které milujete nade vše a které na světě nikoho jiného nemá.

Jak vypadá taková péče o Honzíka?
Řekla bych, že tak náročnou péči si člověk vůbec nedovede představit, dokud něco takového sám nezažije. Ano, dokážu zde popsat, co všechno to obnáší, ale ta strašlivá psychická i fyzická únava, která z péče o pacienta v komatu vyplývá, se nedá ani slovy popsat. Honzík se nehýbe, nekomunikuje, nepolyká, je vyživován sondou přímo do žaludku a má tracheostomii, která se musí nepřetržitě odsávat. Denně musí podstupovat náročnou několikahodinovou rehabilitaci, kterou provádíme (po zaškolení) sami s manželem a neodpočnete si ani v noci, protože, jak jsem již uvedla, musí se odsávat a musíte jej několikrát za noc napolohovat, takže výraz „24hodinová péče“ je opravdu na místě.

Některé maminky mají šestý smysl a ví přesně, kdy se třeba jejich dítě v noci probudí. Jste se synem podobně propojena?
Myslím si, že určitě.

Kde berete energii na každodenní péči nejen pro Honzíka, ale i vaše druhé dítko?
Protože péče o takovéto dítě zůstane jen a jen na rodičích, pomoc od státu tu není v podstatě žádná, musíte si nějak poradit, ať se děje, co se děje. My to tím pádem museli vyřešit tak, že manžel se mnou zůstal doma, protože péče o Honzíka a ještě malé miminko je absolutně nereálná. Jsme tím pádem odkázáni na fin. příspěvky od státu a dárce, bez kterých bychom naši situaci nikdy nebyli schopni zvládnout.

Váš příběh koluje po Facebooku, je to úspěšný prostředek pro sehnání pomoci? Ozývá se vám hodně lidí?
Určitě ano. Dokonce i ze zahraničí, vůbec jsem nečekala tak obrovský ohlas.

Setkala jste se někdy s nějakou negativní odezvou?
Zatím ne.

Kolik jste k dnešnímu dni vybrali a kolik je třeba?
K dnešnímu dni jsme vybrali téměř na první aplikaci kmenových buněk, cca 850 tis., a ještě potřebujeme dvakrát tolik, protože pro největší účinek se tato aplikace musí opakovat třikrát.

Jak se zlepší kvalita života dítěte po transplantaci kmenových buněk?
To nám nedokáže říci žádný lékař, protože na léčbu kmenovými buňkami reaguje každý pacient jinak. Co nám ale říkají, je, že Honzík je ještě dítě, mozek je mladý a jeho šance na zlepšení stavu je stále velká

Působíte jako silná osobnost, co byste vzkázala maminkám, které mají dítě s nějakým postižením a mají pocit, že to nezvládají?
Zde bych s dovolením použila jeden krásný a výstižný citát: „Člověk neví, jak moc je silný, dokud se neocitne v situaci, ve které být silný je jediné, co mu zbývá“… a já všem takovým maminkám z celého srdce přeji, aby i ony v sobě tu sílu našly…

df

Čtěte také:

Reklama