Vyrábí dokonalý nápoj, který dokáže regenerovat, posílit, očistit a omladit organismus, a to zcela zdarma. Řeč je o bříze, nenáročném stromu, jehož kořeny umí dokonale přefiltrovat vodu a obohatit ji o celou řadu prospěšných látek. Poradíme vám, jak její mízu šetrně sbírat a z čeho připravit čaj.

Jarní březová míza má velkou tradici hlavně v Rusku. Zbaví vás jarní únavy, čistí krev, posiluje imunitu a ženám navrací krásu a plodnost. Působí ale také na celou řadu neduhů:

  • Napomáhá detoxikaci jater a podporuje jejich funkci.
  • Pročišťuje ledviny a zbavuje je ledvinových kamínků.
  • Blahodárně působí na močový měchýř.
  • Zmírňuje revmatismus a bolestivost kloubů.
  • Zlepšuje funkce trávicí soustavy a odstraňuje žaludeční potíže.
  • Léčí chronický kašel.
  • Pomáhá při kožních potížích - jako je akné nebo některé typy ekzémů.
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti skleróze a prý by nás měla zbavovat hlístů.

Není divu, že je březová voda tak účinná. Je v ní totiž rozpuštěna celá řada vitaminů a minerálů. Bohatá je hlavně na vitamin C, B, železo, vápník, hořčík, draslík či měď. Obsahuje také aminokyseliny a přírodní cukr – ten ocení i diabetici. Obsahuje také flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, karoteny, organické kyseliny, saponiny, betulalbin, olej, kyselinu jablečnou, éterické oleje a aromatické látky.

bříza

Kam se pro nápoj zdraví vyrazit?

Březová míza je k dostání v obchodech, ale pokud jste akční a máte v blízkosti tento vzrostlý strom, můžete si ji načepovat sami. Máte ale nejvyšší čas! Je to možné jen brzy z jara, do doby, než se na větvičkách objeví první lístky. Dobře také vybírejte, ke kterému stromu se džbánkem vyrazíte.

Cílem je získat dokonalý nápoj, ale ne za každou cenu! Vybírejte stromy starší deseti let, které mají dostatečně široký kmen. V průměru by měl mít alespoň 30 cm. V něm, zhruba půl metru nad zemí a výše, opatrně vyvrtejte malou dírku (ne příliš hluboko), kudy bude míza vytékat. Aby to šlo snáze, vyvrtejte otvor mírně šikmo nahoru. Do něho pak můžete vsunout brčko, nebo duté stéblo trávy, přes které svedete tekutinu do nádoby. Tu pevně přivažte ke stromu. Po ukončení odběru nikdy nezapomeňte uzavřít ránu štěpařským voskem.

  • Někdo mízu odebírá tak, že k sobě sváže březové větvičky (cca 10), které zastříhne a nechá z nich tekutinu odkapávat do připevněné nádoby.

Ubližujeme stromům?

Také je vám natolik líto stromu, že si jeho mízu raději odpustíte? Jak moc mu tímto zásahem ublížíme, jsme se zeptali znalkyně stromů Ing. Zdeňky Parýzkové, Dis., vedoucí ekocentra Dymnivka.

„Získávání březové vody představuje pro každého stromového jedince otevřenou ránu, která je potenciální vstupní branou pro různé druhy patogenů. Nicméně, je-li zásah proveden v době, kdy je strom již v míze, tedy v době jara a léta, je jeho schopnost, vyrovnat se s ním, vysoká. Samozřejmě záleží také na stáří stromu a podmínkách, v nichž roste. Ty zase úzce souvisí s jeho celkovou kondicí a odolností - špatně budou snášet zásah stromy oslabené a mladé.“

Čaj z březových lístků

Pokud vám i přes to připadá odběr březové mízy příliš drastický, nebo jste to jen nestihli včas, nevadí. Načerpejte zdraví z jejích mladých lístků. Stačí je odrhnout z větvičky a v tenké vrstvě usušit v dobře větrané místnosti. Pak už jen stačí dát do čtvrtlitrového hrnku lžíci listů, zalít je vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat.

Čtěte také:

Reklama