Zvu vás na další fotoreportáž po českém městě, které stojí za návštěvu i v zimě. Tentokrát se se mnou můžete vypravit do malebného městečka ležícího na rozhraní jihočeského a středočeského kraje. Do Březnice.

Březnicí projíždím každý týden a každý týden si slibuji, že se zastavím, vezmu foťák a projdu se městem. I když byl mrazivý den a zalézalo mi za nehty, nelituji, že jsem tak učinila právě v těchto dnech. Březnice je dalším městečkem, které stojí za návštěvu i zimě. Má svůj půvab a určitě potěší návštěvníky, kteří rádi obdivují kulturní památky.

Když se blížíte k Březnici, ať už z jižních, či středních Čech, nemůžete přehlédnout dvě věže s kulatými báněmi. Patří raně baroknímu kostelu a nenechají vás na pochybách, že v Březnici toho bude k vidění víc.

Největším lákadlem je bezpochyby renesanční zámek. Vznikl na místě původní tvrze ze 13. století, z níž se dochovala zeď s baštami. Brány zámku jsou otevřeny dokořán celoročně a jsou symbolickou náručí, která vás zve k procházce. Nelze odolat.

Mimo sezonu (od října do dubna) je zámek sice uzavřen, ale jeho renesanční a na něj navazující anglický park s pečlivě upravenými cestičkami má svůj nesporný půvab i v zimě. K zámeckému areálu se dostanete po kamenném mostě přes říčku Vlačavu. Pokud to vezmete přes most pěšky, určitě vaší pozornosti neuniknou převážně barokní sochy a nově zrestaurovaná „kaplička“ křížové cesty.

Z mostu máte nádherný výhled nejen na zámek, skrytý v krajkoví větví vzrostlých stromů, ale i na zmíněnou dominantu Březnice. Raně barokní kostel Svatého Františka Xaverského a Ignáce, s přilehlou jezuitskou kolejí. Objekt impozantních rozměrů je dílem italského stavitele.

Z rozlehlého náměstí vypadá mnohem subtilněji.

Zajímavá místa nejdete nejen v centru, ale i v půvabných postranních uličkách. Jedním z nejzajímavějších v Březnici je určitě bývalé židovské gheto s výjimečně zachovalou synagogou

Pokud se chcete do Březnice vypravit, mapu najdete ZDE

Čtěte o dalších zajímavých místech v Čechách