Minule jsme si povídali o tom, jak se může projevovat falešná březost vaší fenky. Nyní se k tématu vraťme ještě jednou.
Chleba, kdy se pozná falešná březost od té "správné“, se láme asi tak v polovině vyhrazené doby březosti, tedy po 35 dnech. Zhruba v této době se feně struky poněkud nalijí a dostanou lehce růžovou barvu. Psí březost v závislosti na plemeni, počtu a velikosti mláďat se průměrně pohybuje mezi 60 až 63 dny, ale porod může nastat již 51. den, nebo naopak se prodloužit až na 74 dnů. Čím větší štěňata fenka porodí, tím je termín vzdálenější a bohužel porod těžší. Naopak u četnějších vrhů, kdy jsou štěňátka obvykle menší, se doba březosti zkracuje.
Některá plemena mají průměrnou délku odlišnou od všeobecně platné, např. u sibiřského huskyho se tento čas stanovuje na 65 dní. V dnešní době, chcete-li mít opravdovou jistotu, již není problém nechat fenku po uplynutí přibližně 35 dnů od předpokládaného početí vyšetřit u veterináře ultrazvukem. Osobně bych toto vyšetření doporučovala u všech prvorodiček a zejména u fenky, která na "falešnou březost" trpí, neboť by se dalo poměrně včas předejít závažným zdravotním problémům. Já sama se přikláním k stanovisku, že by po první měsíc "březosti" neměla mít fenka k pískacím hračkám a plyšákům přístup, neboť u ní březí chování evokují a prohlubují.
Naše irská teriérka Andulka měla příznaky březosti po každém hárání a byla nesnesitelná, zvláště, když si nějakou takovouto hračku našla. Toto pomyslné štěňátko si odnesla do pelechu, celý den ho zahrnovala nesmírnou láskou a péčí, olizovala jej, "povídala" si s ním, a někdy, ač jinak nesmírně přátelská, i na cizí lidi zavrčela, ale hlavně se jí opravdu začalo zaoblovat bříško (i při nezměněné dávce krmení) a nalévat struky. Pokud toto "štěňátko" neměla, průběh falešné březosti byl nesrovnatelně klidnější. Naštěstí u ní nikdy nedošlo ke zdravotním komplikacím a chování jakoby švihnutím kouzelného proutku se ze dne na den vrátilo do normálu.