Tohle pořekadlo jsem nikdy neměla ráda. Přišlo mi pesimistické. Vždyť v březnu už začíná jaro, tak proč lézt za kamna? Ale ať se mi to líbí, nebo ne, musela jsem našim předkům dát za pravdu. V březnu kamna stále potřebujeme.

Že máte ústřední, nebo etážové topení a za kamna byste neměnili? Uznávám, že v městských bytech jsou kamna už vzácností, nebo přežitkem. Už jsme si odvykli. Komíny jsou nefunkční, popelnice plastové a sklepy plné harampádí, takže topení v kamnech má spoustu překážek. 

Škoda, já bych je brala. Teplo kamen ničím jiným nenahradíte. Je sametové, měkké, všeobjímající a navozuje příjemnou atmosféru. Když si k těmto devizám připočteme zvuk praskajících polínek a mihotavý plamen za skleněnými dvířky, může být březen docela sympatickým měsícem. I když nám ukáže svou vrtkavou tvář a poctí nás sněhovou kalamitou. A že by to nebyla žádná výjimka, víme všichni.

Ale majitelé domků se začínají k topení v kamnech opět vracet. A to nejen proto, že je příjemnější, ale mnohdy i hospodárnější. Topení plynem nebo elektřinou pěkně provětrá naše pěněženky. Ale to by bylo na jiný článek...

Já se na kamna dívám z toho „obyčejnějšího“ pohledu. Vždyt i zdroj tepla může být estetickým doplňkem našich domovů. Třeba kamna s prosklenými dvířky, jaká jste si mohli prohlédnout v naší fotogalerii.

Podobná máme na chalupě a užíváme si jich do sytosti. Topíme v nich takřka celoročně.

Teplo kamen zbaví starý dům syrovosti a večery prozářené přívětivým světlem ohně mají také něco do sebe. Ty bychom za radiátorový luxus určitě neměnili.

Kamna máme místo televize. No uznejte, že sledování ohně je mnohem zábavnější než hloupý televizní program.

Foto: facebook Veranda

Čtěte také:

Reklama