V březnu už je na zahrádce veseleji. Kvetou drobné trvalky, jako jdou sasanky a prvosenky a cibuloviny sněženky, bledule, krokusy, někde i narcisky. Ale tento měsíc je i příznivou dobou pro řez, výsadbu a přesazování růží.

Růže mě právě teď zajímá nejvíc, protože musím řešit její přesazení. Snad vám nebude vadit, když si i tentokrát „přihřeji trochu té soukromé polívčičky“ a přidám svůj krátký příběh. K téhle růži mám velmi osobní vztah. Pochází z první narozeninové kytice od mého muže. Sama jsem si ji vypěstovala z řízku. Od doby zasazení uběhlo bezmála šest let. Zatím se jí daří a hezky se rozrůstá, takže bych o ni nerada přišla.

j

Ale teď už k věci:

Růže ještě odpočívají, ale jen zdánlivě. Když odkryjete chvojí, které je chránilo před mrazem, zjistíte, že malé načervenalé výhonky se už mají k světu. Březen je, kromě podzimu, nejlepší čas na řez, sázení a přesazování růží.

Řez růží:

  • Růže je rostlina kvetoucí na čerstvém dřevě, proto jí nevadí jarní střih. Vyžene nové výhony, které kvetou hned prvním rokem.
  • Slabě rostoucí keřové růže seřízněte na tři očka, silným ponechte oček pět až šest. Odstřihněte všechny namrzlé a oschlé části.
  • Popínavým růžím zkraťte hlavní výhony, staré a poškozené výhony odstraňte celé. Boční sestřihněte na několik centimetrů.

Výsadba:

  • Pro výsadbu „prostokořenných“ růží se hodí časné jaro, jako je právě teď. Co je „prostokořenná“ růže? Je to růže vypěstovaná a vyoraná ve školce, jejíž nadzemní část je zkrácena a odlistěna. Pro dobré zakořenění rostliny je výběr kvalitní sazenice, které by měly mít alespoň tři silné výhony.
  • Před výsadbou je nutné sazenici upravit. Zkraťte výhonky na délku asi 15 cm a sestřihněte i konce kořínků.
  • Potom rostlinu namočte do vody a nechte ji ponořenou 12 až 24 hodin.
  • Růži sázejte do kvalitního substrátu, nejlépe do hlinito-písčité půdy. Pokud nemáte dostatečně kvalitní zeminu, vytvořte dostatečně hlubokou jámu (min. 60 cm) a růži sázejte do speciálního substrátu určeného pro růže. Při sázení si dejte pozor na správnou hloubku umístění sazenice. Očko by mělo být cca 5 cm pod povrchem zeminy.
  • Po zasazení ji dostatečně zalijte a pak průběžně zalévejte, dokud rostlina nezakoření.
  • Nezapomeňte na ochranu před mrazem. Navršte zeminu směrem k očku tak, aby toto místo bylo maximálně chráněno.

Pozor na nákup růží v obchodních centrech

V nákupních centrech se nabízejí sazenice růží za příznivou cenu, ale většinou mají malý kořenový a půdní bal a silně ořezanou nadzemní část ošetřenou voskem, zabalenou v umělohmotných sáčcích. Sazenice jsou zakryty lákavým barevným obalem, ale univerzální návod často postrádá označení odrůdy; takže kupujeme zajíce v pytli. Leží v obchodě většinou dlouhou dobu v teple, takže často přeschnou. Pokud máte štěstí a po zasazení se ujmou, někdy jim trvá i rok, než se vzpamatují a rozrostou.

Čtěte také:

Reklama