krokus

S příchodem slunečních dní začíná zahrádkářská sezona a my nevíme, kam dřív skočit. Práce je spousta, ale zatím nehoří. Zkusme se na chvíli zastavit a pokochat se prvními kráskami jara. Ještě je jich jako šafránu, o to větší radost a potěšení nám dělají.

Jaro se nám předvedlo v plné kráse a vytáhlo nás ven. Kdo má alespoň kousek zahrádky, určitě neodolal a chopil se motyčky, hrábí, nebo rýče. Březnová zahrada je především ve znamení úklidu.

Čistíme trávníky od mechu, odkrýváme chvojí ze záhonů, rozvazujeme keříky. Na řadu přichází i spadané listí, které jsme na podzim tolerovali, protože chránilo rostliny před mrazem. Teď už splnilo svůj účel a může jít na kompost.

bledule

Očistu záhonů bych s trochou nadsázky přirovnala k odkrývání pokladů. Právě teď se ukáže, jak dopadlo podzimní sázení cibulovin. Kdo by neměl radost z rašících lístků tulipánů a narcisek, či z drobných lístečků trvalek, které nám dávají na vědomí, že úspěšně přečkaly zimu.

Příroda najednou ožívá jako zázrakem. Nelze přehlédnout trsy sněženek a bledulí, jež na pozadí tmavé půdy svítí jako bílé drahokamy.

snezenka

Žluté koberce talovínů připomínají zase miniaturní sluníčka.

taloviny

Nenápadné o to skvostnější čemeřice vám přijdou jako z jiného světa.

cemerice

A co teprve zářivě barevné krokusy.  Ještě před týdnem byste je marně hledaly v trávníku, a najednou na vás už z dálky „volají“ a nutí přikleknout a přivonět.

krokus

Jaro je zázrak a svým optimismem musí nakazit i toho největšího škarohlída.

Ale také je nesmírně rychlé a nic vám neodpustí.

Co je potřeba udělat do konce března?

  • Chcete-li u sebe udržet zpěvné ptactvo, nezapomeňte jim vyvěsit budku. Postup jednoduché výroby a druhy budek najdete v článku. V březnu je poslední čas vyvěsit ptačí budku
  • Očistěte jahodníky od suchého listí a přihnojte je
  • Prořežte popínavé dřeviny a ostříhejte živé ploty
  • Do konce měsíce odhrňte zeminu od keříkových růží, stromkové odkryjte a přivažte ke kolíkům. Přihnojte
  • Otužujte muškáty, které přezimovaly doma. Pokud jste je ještě nepřesadili, neváhejte.
  • Na volné záhony už můžete pomalu vysévat otužilejší druhy zelenin. Hrášek, ředkvičky, kořenovou zeleninu, špenát a sázet sazečku cibule.

Čtěte také: Nejlepší zeleninou pro jarní výsev je ředkvička

Reklama