Krásné jarní počasí nás doslova „tahá“ z domu do přírody. Už nás můžou těšit první květy sněženek, sasanek, a někde dokonce i narcisů! Kdo má zahradu, využívá každé volné chvilky k úklidu po zimě a přípravě na jarní setí, sázení a pěstování. Co je potřeba stihnout do konce března?

zahrada

Na to jsem se zeptala v několika zahradnických centrech. Co je potřeba ještě udělat, než se příroda probudí docela.

V každé oblasti a nadmořské výšce to bude asi trochu jinak, ale jsou práce, které by se do konce března měly stihnout, ať máte zahradu kdekoliv.

Stromy

Nepředpokládám, že by se ženy hrnuly do roubování, řezání nebo průklestu ovocných dřevin, to je spíš mužská práce, ale můžete mu takticky připomenout, že už je nejvyšší čas vzít potřebné nástroje a začít. Pokud neprovedli předjarní postřik ovocných stromů a keřů, měli by si také pospíšit.

Okrasné keře a jehličnany je potřeba proklesti a zmladit.

Zeleninové záhony

Pokud jste je ještě nezkypřily, o čemž pochybuji, začněte s tím co nejdříve, protože je potřeba dokončit přípravy na volný výsev odolnějších druhů zelenin jako jsou saláty, ředkvičky mrkev, nebo petržel apod. Pokud sázíte brambory, připravte si je na předklíčení.

Jahody

Odstraňte suché listy a poškozené listy a přihnojte jahody kompostem nebo speciálním hnojivem.

Květinové záhony

Je třeba přihnojit růže ještě před odhrnutím chvojí nebo jiného ochranného materiálu.

Květiny v truhlících

Zatím ještě nespěchejte s vyložením muškátů na okno. Mohli byste o ně přijít. Choulostivější druhy květin, jako jsou právě muškáty, nebo třeba surfing, by mohly přijít k úhoně ranními nebo nočními mrazíky. Ale pokud už jste netrpělivé, můžete truhlíky osázet primulkami, nebo velmi otužilými maceškami.

Čtěte také:

Co s trávníkem na jaře

Reklama