Alergie je stav přecitlivělosti a nepřiměřené reakce organizmu na určitou běžně se vyskytující látku – alergen.
Alergen je látka, vyvolávající alergickou reakci. V podstatě se může jednat o jakoukoliv látku, která je schopná vyvolat imunitní odpověď. Alergeny dělíme podle jejich výskytu na venkovní a domácí. Další skupinu tvoří potravinové alergeny, zvířecí jedy, chemikálie a léky.
Nejčastějšími alergeny – tedy „spouštěči“ alergických reakcí, bývají právě pyly rostlin, prach, sluneční záření, roztoči, peří, spory plísní nebo domácí zvířata.
Příčiny vzniku alergií
Podstatou alergie je porucha řízení imunitního systému, vedoucí k nadměrným reakcím – často spojeným s vyplavením některých látek (např. histaminu apod.). Jistou roli hraje dědičná dispozice – náchylnost k alergiím se často přenáší z generace na generaci.
Existuje celá řada alergických projevů. Potravinové a pylové alergie. Alergická rýma. Astma. Zánět spojivek. Reakce na hmyzí bodnutí. Atopický ekzém. Kopřivky a otoky. Anafylaktický šok. Kontaktní alergický ekzém. Lékové alergie. Migréna.
Příznaky celkové alergické reakce jsou:
- Nevolnost, slabost, kolaps až bezvědomí při poklesu krevního tlaku s příznaky oběhového selhání
- Dušnost
- Otoky
- Zvracení
- Průjem
- Zrychlený tep srdce, zrychlený dech
- Mravenčení v končetinách, promodrávání končetin
- Studený pot
Alergici své alergeny většinou znají, proto se jim v maximální možné míře musí vyhýbat. Je vhodné se pokusit ze svého okolí a z okolí svých dětí alergeny vyloučit..
- Vypustíme nevhodné potraviny, vyhýbáme se prostředí bohatému na „naše“ alergeny.
- V domácnostech odstraníme zdroje prachu – těžké závěsy a záclony, vhodnější než koberce jsou hladké a omyvatelné podlahové krytiny. Často utíráme prach, větráme a v domácnosti nekouříme!
- Je samozřejmé, že lidé alergičtí na zvířecí srst se musí zříci svých domácích mazlíčků, vyjma akvarijních ryb.
- S mnoha pro nás škodlivými alergeny přicházíme do styku i v pracovním prostředí. V tom případě je zapotřebí uvažovat i o případné změně působiště.
Preventivní desatero aneb co dělat proti alergii
2. Navštivte odborného lékaře
3. Důsledně dodržujte léčbu
4. Nekuřte, vylučte kouření z celého bytu a nepoužívejte dráždivé látky, jako jsou spreje a rozpouštědla
5. Použijte snadno omyvatelný nábytek, pokud je to možné odstraňte v celém bytě koberce, závěsy, přehozy a ostatní textilie, na kterých se usazuje prach
6. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte výrobky z dutého vlákna, které se dají prát na více než 60 °C, povlečení perte minimálně 1x za 14 dnů, přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce
7. Větrejte a nepřetápějte, optimální teplota vzduchu je 20–22 °C, vlhkost vzduchu by měla být na rozmezí 40–50 %, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a mikroorganizmů, při nižší vlhkosti dochází k vysoušení sliznic
8. Pokud jste alergický na pyl, nekoste trávu, nesbírejte květy, odstraňte z bytu kvetoucí rostliny
9. Pokud jste alergický na zvířata, omezte kontakt se zvířaty na minimum, nenoste výrobky ze zvířecí srsti
10. Používejte kosmetiku bez dráždivých přísad vhodnou pro citlivou pleť
V posledních letech počty alergiků stále narůstají. V některých zemích trpí určitou formou alergie až 40 % obyvatel. Množství astmatiků, lidí trpících ekzémem a pacientů se sennou rýmou stále narůstá i přes zlepšující se znalosti a moderní léčbu.
Alergická (senná) rýma a záněty spojivek
To jsou nejčastější projevy tohoto civilizačního onemocnění. Pokud trpíte pylovou alergií, je podstatné dodržovat přesný režim a dbát určitých zásad.
Typické příznaky alergické rýmy:
- Nepříjemné svědění sliznic a oční spojivky
- Slzení
- Vodnatá rýma
- Časté kýchání
- Ucpaný nos
Existují odborné odhady, podle kterých už v roce 2020 bude trpět nosními alergické projevy každý druhý školák. Alergická rýma tak představuje závažný společenský problém, především pro svůj častý výskyt.
Alergická rýma samotná nepatří k chorobám bezprostředně ohrožujícím život. Nebezpečné však mohou být její komplikace. Nejzávažnější z nich je průduškové astma, které se u některých alergiků může rozvinout s postupujícím alergickým zánětem dýchacích cest.
Alergická rýma není choroba, která bezprostředně ohrožuje lidský život, nebezpečné mohou být její komplikace, z nichž nejzávažnější je průduškové astma. Alergická rýma může být doprovázena kožními alergickými projevy, jako jsou atopické ekzémy, které se projevují i mimo pylovou sezónu.
Průduškovým astmatem trpí asi třetina všech pacientů s nosními obtížemi. Více ohroženi jsou pacienti se silnou trvalou (chronickou) rýmou. Je dokázáno, že astmatické potíže vznikají často po zhoršení rýmy a naopak, úspěšná léčba rýmy vede ke snížení frekvence průduškových obtíží u astmatiků.
Většinu alergických obtíží už umíme v současné době poměrně dobře potlačit a jsme schopni s pomocí moderních léků nad onemocněním udržovat kontrolu. Bohužel však nejsme schopni alergii zcela vyléčit.
Alergická rýma nepříjemně zasahuje do života pacientů. Společensky je omezuje a ruší jejich spánek. Snížená výkonnost a poruchy koncentrace pak mohou vést k závažným důsledkům – např. ztrátě zaměstnání.
Léčba
Léčba alergických chorob trvá dlouho a vyžaduje velmi dobrou spolupráci pacienta (často celé rodiny alergika) s lékaři. Každý pacient mívá vypracovaný individuální dlouhodobý léčebný plán, který se upravuje s ohledem na aktuální stav a přirozený průběh alergického onemocnění.
Velmi důležité je, aby pacient chápal podstatu onemocnění, znal možná rizika a uměl samostatně správně reagovat. Dostatek informací pomáhá alergikům zbavit se strachu z nečekané reakce. Vědomí, že mají u sebe spolehlivé léky, přispívá k jejich pohodě.
K nejčastěji užívaným lékům v alergologii patří antihistaminika a místně podávané (topické) kortikosteroidy. Antihistaminika působí velmi rychle na většinu rychle vzniklých alergických příznaků (kýchání, svědění, výtok z nosu) a užívají se proto už velmi dlouho.
Dříve bylo jejich užívání limitováno nežádoucími účinky, zejména tlumivým působením. Moderní antihistaminika už nezpůsobují útlum, a jsou určena jak k jednorázovému podávání pro okamžitou úlevu, tak i k dlouhodobému užívání.
K průlomovým lékům, které naprosto spolehlivě pomáhají v boji s alergiemi, patří dva přípravky na farmaceutickém trhu – Oční kapky Livostin a Nosní sprej Livostin.
Oční kapky Livostin jsou určeny k léčbě příznaků alergického zánětu očních spojivek (klasické i sezonní konjunktivitidy).
Používají se k rychlému a dlouhodobému zmírnění očních obtíží, například svědění, zarudnutí očí, otoku očních víček a slzení, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky.
Účinek se dostavuje velmi rychle, nejpozději do 15 minut po použití a přetrvává až 12 hodin. Livostin mohou používat dospělí a děti od šesti let.
Přípravek je vyráběn jako sterilní bílá mikrosuspenze v plastikových lahvičkách o obsahu 4 mililitry, opatřených uzávěrem k odpočítávání kapek.
Nosní sprej Livostin je určen k léčbě alergické rinitidy, což je zánět nosní sliznice (rýma).
Nosní sprej Livostin je určen k rychlému a dlouhodobému zmírnění obtíží, jako jsou například kýchání, rýma, svědění nosu, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky.
I v tomto případě se účinek se dostavuje velmi rychle, nejpozději do 15 minut po použití a přetrvává až 12 hodin. Lék mohou používat dospělí a děti od šesti let.
Také tento přípravek je vyráběn v lékové formě bílé mikrosuspenze.
Léčivé přípravky Livostin, oční kapky , Livostin, nosní sprej obsahují levokabastin-hydrochlorid.
Před použitím čtěte ozorně příbalovou informaci.
Držitel rozhodnutí o registraci: McNeil Products Ltd. Maidenhead, Velká Británie
Místní zástupce: Johnson & Johnson s.r.o. Karla Engliše 3201/6 150 00 Praha, tel.: +420 227 012 111
Nový komentář
Komentáře
shb — #6 já taky, nic si z toho nedělej. Tohle ani nebudu číst :(
alergie? já myslela, že to bude článek o něčem jiném :o(
ToraToraTora — #4 Kdyby nebyly komerční články, není žena-in. Zadarmo ani kuře nehrabe
Jsem alergická na komerční články
Vždycky se osypu
Já jsem si všimla, že když jsem venku, tak musím víc smrkat, ale je to přirozené, jak teď všechno tak krásně až omamně voní
Alergii naštěstí nemám (klepu na dřevo), ale kamarádka je alergická snad úplně na všechno. Musí to být hrozné.
Kýchám kudy chodím