livostin

Alergie je stav přecitlivělosti a nepřiměřené reakce organizmu na určitou běžně se vyskytující látku – alergen.

Alergen je látka, vyvolávající alergickou reakci. V podstatě se může jednat o jakoukoliv látku, která je schopná vyvolat imunitní odpověď. Alergeny dělíme podle jejich výskytu na venkovní a domácí. Další skupinu tvoří potravinové alergeny, zvířecí jedy, chemikálie a léky.

Nejčastějšími alergeny – tedy „spouštěči“ alergických reakcí, bývají právě pyly rostlin, prach, sluneční záření, roztoči, peří, spory plísní nebo domácí zvířata.

Příčiny vzniku alergií

Podstatou alergie je porucha řízení imunitního systému, vedoucí k nadměrným reakcím – často spojeným s vyplavením některých látek (např. histaminu apod.).  Jistou roli hraje dědičná dispozice – náchylnost k alergiím se často přenáší z generace na generaci.

Existuje celá řada alergických projevů. Potravinové a pylové alergie. Alergická rýma. Astma. Zánět spojivek. Reakce na hmyzí bodnutí. Atopický ekzém. Kopřivky a otoky. Anafylaktický šok. Kontaktní alergický ekzém. Lékové alergie. Migréna.

Příznaky celkové alergické reakce jsou:

 • Nevolnost, slabost, kolaps až bezvědomí při poklesu krevního tlaku s příznaky oběhového selhání
 • Dušnost
 • Otoky
 • Zvracení
 • Průjem
 • Zrychlený tep srdce, zrychlený dech
 • Mravenčení v končetinách, promodrávání končetin
 • Studený pot

Alergici své alergeny většinou znají, proto se jim v maximální možné míře musí vyhýbat. Je vhodné se pokusit ze svého okolí a z okolí svých dětí alergeny vyloučit..

 • Vypustíme nevhodné potraviny, vyhýbáme se prostředí bohatému na „naše“ alergeny.
 • V domácnostech odstraníme zdroje prachu – těžké závěsy a záclony, vhodnější než koberce jsou hladké a omyvatelné podlahové krytiny. Často utíráme prach, větráme a v domácnosti nekouříme!
 • Je samozřejmé, že lidé alergičtí na zvířecí srst se musí zříci svých domácích mazlíčků, vyjma akvarijních ryb.
 • S mnoha pro nás škodlivými alergeny přicházíme do styku i v pracovním prostředí. V tom případě je zapotřebí uvažovat i o případné změně působiště.

Preventivní desatero aneb co dělat proti alergii

livostin1. Získejte o svém alergickém onemocnění co nejvíce informací
 2. Navštivte odborného lékaře
 3. Důsledně dodržujte léčbu
 4. Nekuřte, vylučte kouření z celého bytu a nepoužívejte dráždivé látky, jako jsou spreje a rozpouštědla
 5. Použijte snadno omyvatelný nábytek, pokud je to možné odstraňte v celém bytě koberce, závěsy, přehozy a ostatní textilie, na kterých se usazuje prach
 6. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte výrobky z dutého vlákna, které se dají prát na více než 60 °C, povlečení perte minimálně 1x za 14 dnů, přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce
 7. Větrejte a nepřetápějte, optimální teplota vzduchu je 20–22 °C, vlhkost vzduchu by měla být na rozmezí 40–50 %, při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a mikroorganizmů, při nižší vlhkosti dochází k vysoušení sliznic
 8. Pokud jste alergický na pyl, nekoste trávu, nesbírejte květy, odstraňte z bytu kvetoucí rostliny
 9. Pokud jste alergický na zvířata, omezte kontakt se zvířaty na minimum, nenoste výrobky ze zvířecí srsti
10. Používejte kosmetiku bez dráždivých přísad vhodnou pro citlivou pleť

V posledních letech počty alergiků stále narůstají. V některých zemích trpí určitou formou alergie až 40 % obyvatel. Množství astmatiků, lidí trpících ekzémem a pacientů se sennou rýmou stále narůstá i přes zlepšující se znalosti a moderní léčbu.

Alergická (senná) rýma a záněty spojivek
To jsou nejčastější projevy tohoto civilizačního onemocnění. Pokud trpíte pylovou alergií, je podstatné dodržovat přesný režim a dbát určitých zásad.

Typické příznaky alergické rýmy:

 • Nepříjemné svědění sliznic a oční spojivky
 • Slzení
 • Vodnatá rýma
 • Časté kýchání
 • Ucpaný nos

Existují odborné odhady, podle kterých už v roce 2020 bude trpět nosními alergické projevy každý druhý školák. Alergická rýma tak představuje závažný společenský problém, především pro svůj častý výskyt.

Alergická rýma samotná nepatří k chorobám bezprostředně ohrožujícím život. Nebezpečné však mohou být její komplikace. Nejzávažnější z nich je průduškové astma, které se u některých alergiků může rozvinout s postupujícím alergickým zánětem dýchacích cest.

Alergická rýma není choroba, která bezprostředně ohrožuje lidský život, nebezpečné mohou být její komplikace, z nichž nejzávažnější je průduškové astma. Alergická rýma může být doprovázena kožními alergickými projevy, jako jsou atopické ekzémy, které se projevují i mimo pylovou sezónu.

Průduškovým astmatem trpí asi třetina všech pacientů s nosními obtížemi. Více ohroženi jsou pacienti se silnou trvalou (chronickou) rýmou. Je dokázáno, že astmatické potíže vznikají často po zhoršení rýmy a naopak, úspěšná léčba rýmy vede ke snížení frekvence průduškových obtíží u astmatiků.

Většinu alergických obtíží už umíme v současné době poměrně dobře potlačit a jsme schopni s pomocí moderních léků nad onemocněním udržovat kontrolu. Bohužel však nejsme schopni alergii zcela vyléčit.

Alergická rýma nepříjemně zasahuje do života pacientů. Společensky je omezuje a ruší jejich spánek. Snížená výkonnost a poruchy koncentrace pak mohou vést k závažným důsledkům – např. ztrátě zaměstnání.

Léčba

Léčba alergických chorob trvá dlouho a vyžaduje velmi dobrou spolupráci pacienta (často celé rodiny alergika) s lékaři. Každý pacient mívá vypracovaný individuální dlouhodobý léčebný plán, který se upravuje s ohledem na aktuální stav a přirozený průběh alergického onemocnění.

Velmi důležité je, aby pacient chápal podstatu onemocnění, znal možná rizika a uměl samostatně správně reagovat. Dostatek informací pomáhá alergikům zbavit se strachu z nečekané reakce. Vědomí, že mají u sebe spolehlivé léky, přispívá k jejich pohodě.

K nejčastěji užívaným lékům v alergologii patří antihistaminika a místně podávané (topické) kortikosteroidy. Antihistaminika působí velmi rychle na většinu rychle vzniklých alergických příznaků (kýchání, svědění, výtok z nosu) a užívají se proto už velmi dlouho.

Dříve bylo jejich užívání limitováno nežádoucími účinky, zejména tlumivým působením. Moderní antihistaminika už nezpůsobují útlum, a jsou určena jak k jednorázovému podávání pro okamžitou úlevu, tak i k dlouhodobému užívání.

K průlomovým lékům, které naprosto spolehlivě pomáhají v boji s alergiemi, patří dva přípravky na farmaceutickém trhu – Oční kapky Livostin a Nosní sprej Livostin.

Oční kapky Livostin jsou určeny k léčbě příznaků alergického zánětu očních spojivek (klasické i sezonní konjunktivitidy).

Používají se k rychlému a dlouhodobému zmírnění očních obtíží, například svědění, zarudnutí očí, otoku očních víček a slzení, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky.

Účinek se dostavuje velmi rychle, nejpozději do 15 minut po použití a přetrvává až 12 hodin. Livostin mohou používat dospělí a děti od šesti let.

Přípravek je vyráběn jako sterilní bílá mikrosuspenze v plastikových lahvičkách o obsahu 4 mililitry, opatřených uzávěrem k odpočítávání kapek.

Nosní sprej Livostin je určen k léčbě alergické rinitidy, což je zánět nosní sliznice (rýma).

Nosní sprej Livostin je určen k rychlému a dlouhodobému zmírnění obtíží, jako jsou například kýchání, rýma, svědění nosu, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky.

I v tomto případě se účinek se dostavuje velmi rychle, nejpozději do 15 minut po použití a přetrvává až 12 hodin. Lék mohou používat dospělí a děti od šesti let.

Také tento přípravek je vyráběn v lékové formě bílé mikrosuspenze.


Léčivé přípravky Livostin, oční kapky , Livostin, nosní sprej obsahují levokabastin-hydrochlorid.

Před použitím čtěte ozorně příbalovou informaci.

Držitel rozhodnutí o registraci: McNeil Products Ltd. Maidenhead, Velká Británie

Místní zástupce: Johnson & Johnson s.r.o. Karla Engliše 3201/6 150 00 Praha, tel.: +420 227 012 111