Brazílie je země mnoha tváří. Krásná příroda, moderní velkoměsta a lidé, kteří jsou velmi zajímaví. Díky pomíchání genů indiánského původního obyvatelstva, černochů, které sem zavlekl otrokářský řád, a evropských dobyvatelů vznikla dnešní populace, která je hrdá na svou zemi. Zajímavé je, že tato země má minimální problémy s rasovou nesnášenlivostí.

 

Brazilci milují děti, uctívají velké rodiny. Ať bohatí nebo chudí, většinou mají čtyři až pět dětí. Brazilky berou početí dítěte jako požehnání, je to pro ně velká radost. Díky tomuto postoji nevyužívají možnost interrupce jako řešení nečekaného těhotenství, i když tu možnost mají. Nevíce dětí se v Brazílii rodí devět měsíců po tradičním karnevalu, kdy si všichni užívají a baví se. V zemi neexistuje ateismus, dítě je svátost. Pro své děti jsou schopní udělat cokoli.

 

Muž je hlavou rodiny, ale i když je většinou žena doma a stará se o děti, manžel jí s nimi pomáhá. Děti vychovávají v tom, že se musí postarat o ty mladší, a všichni si užívají rozmazlování nejmladšího benjamínka. Tato role se mění narozením dalšího nejmladšího člena rodiny. V domácnostech žije často také hodně domácích mazlíčků, děti milují psy, kočky, papoušky, ještěrky, želvy… Díky množství zvířat, které v této tropické zemi žije, je i možnost chovat exotického mazlíčka velmi dostupná.

Rodina a všichni, kdo k ní patří,  jsou velmi komunikativní a dávají najevo své city. Navzájem se baví o svých radostech, strastech, všechno řeší. Když přijedete do malého městečka, kde jsou tyto věci daleko markantnější než ve velkých městech, vidíte, jak vpodvečer všichni sedí na zápraží, na lavičkách a rozpráví.

 

Dobrým vztahům prospívá i to, že brazilské maminky nemají pro své děti kočárky. Děti se nosí v náruči, a pokud se nad tímto zvykem podivujete, jen sklidíte posměch, že neví, na co by kočárky potřebovaly. Dítě spí v postýlce nebo ve všeobecně oblíbené houpací síti, a pokud nespí a nehraje si, matka nebo otec jej drží v náručí. Brazilky tvrdí, že tím, jak děti neustále nosí, se prohlubuje mezi dítětem, matkou nebo otcem silné pouto. Nošení dětí si vyloženě užívají. Kočárky prostě nepotřebují. Je fakt, že díky klimatickým podmínkách je dítě stále jen v tričku a kalhotkách či sukni, takže se matky tak nenadřou. Pokud s dítětem, co nechodí, někam cestují, v autě mají autosedačku a na kole sedátko.

 

Velká brazilská rodina má ale i své stinné stránky. Ženám dělají většinou větší radost jejich děti než jejich partneři. Díky tomu, jaké zde měl muž v minulosti postavení, je bohužel i dnes zcela normální jev, že má vedle své manželky jednu či dvě milenky. S těmi má další děti. Pro manželky je toto téma přísné tabu, i když o milence vědí, nemluví o ní. Naopak děti se znají a berou své nevlastní sourozence za součást „velké“ rodiny. Mají spolu většinou dobré vztahy, zatímco jejich matky mlčky trpí. Když se má Marcello, řidič turistického autobusu ve Fortaleze, vyjádřit k tomu, jak se toto chování slučuje s jeho vírou, jen alibisticky pokrčí rameny. Vysvětlí vám, že nepije, nekouří, tvrdě pracuje, aby všechny uživil. Takže snad ten jeden hřích mít může. Opačně to ale fungovat nesmí. Marcello i ostatní muži jsou velmi žárliví.

 

Brazilské zákony, které leckdy nepracují tak, jak by měly, jsou ale v tomto směru razantní. Pokud muž přestane platit výživné na dítě, okamžitě věc projednává soud a muž je odsouzen. Pokud se tento „výtržník“ někam ztratí, jeho povinnosti k výživě dítěte přejímá stát, takže matka a její děti jsou zabezpečeny. I přisouzené částky výživného, pokud jej matka řeší soudně, jsou na poměry v Brazílii vysoké.

Dalším problémem je velmi častý alkoholismus a domácí násilí. A to zejména v chudých rodinách. Díky velmi nízkým cenám za alkohol (1 litr třtinové pálenky stojí stejně jako litr lepší limonády) je cesta do alkoholických pekel velmi snadná.

 

Jak vidí život brazilských žen Livia Luzete Silva?

Tato Brazilka, které je 40 let, žije v menším městě Beberibe, ve státě Ceara. Dvakrát se rozvedla, protože s partnery měla konflikty a nechtěla žít ve vztazích, kde byla nešťastná. Jak sama přiznává, oba byli velmi žárliví. Z každého manželství má jedno dítě. Pietra, kterému je šestnáct, a devítiletou Floru.

Pracuje jako recepční v hotelu, ve volném čase maluje hedvábné šátky, které prodává svým známým. Také je příležitostnou herečkou, účinkuje v malém divadle. To jí dělá velkou radost. Umí anglicky, což je pro hledání práce ve státě Ceara velmi cenné. Má nového partnera, do kterého je zamilovaná, ale bohužel už ze zdravotních důvodů nemůže mít další dítě. To ji hodně rozesmutní, když o tom mluví, protože by ještě dítě chtěla. Nejraději by bývala měla šest dětí s malými věkovými rozdíly. Její přítel je umělec – maluje a má tetovací salon. Sama se smíchem přiznává, že už se také chystá nechat se od něho potetovat.

 

Podle ní je život brazilských žen velmi těžký. Musí bojovat s předsudky z minulosti, na kterých muži lpí dodnes. Žena není ve vztahu volná. Když přijde řeč na ženy-milenky, hned se rozzlobí. Ano, to je velké trápení žen, které nechápe. Přiznává, že takových žen, jako je ona sama, moc není, aby vzaly život do svých rukou, postavily se na vlastní nohy a odešly s dětmi od muže. Často mají ženy malé sebevědomí a raději snáší příkoří, než aby se ocitly bez prostředků. Myslí si a věří v to, že následkem emancipace a lepšího vzdělání celé společnosti se časem postavení žen jak v zaměstnání, tak v partnerském vztahu obrátí k lepšímu. Vnímá to už v generaci svých dětí.

 

Jak vychovává své děti?

Obě děti chodí do školy, byla by moc ráda, kdyby měly dobré vzdělání a měly snazší život. Je ráda, že děti vnímají to, že ona je nezávislá. Své děti respektuje, je k nim otevřená a chce po nich, aby respektovaly i ji. Chce, aby si uvědomily, že i ona má své potřeby. Myslí si, že se jí to daří. Dbá na to, aby měly dobré vztahy ke svým otcům. Rodičům to nevyšlo, ale nechce, aby to mělo na ně vliv. Děti ale mají lepší vztah ke svým otčímům – k partnerům, se kterými žila.

 

Co ji trápí?

Pokud se zamýšlí nad tím, co ji trápí, pak začne mluvit o domácím násilí. V Brazílii jsou bohužel mezi lidmi velké majetkové rozdíly a mezi těmi chudými je velmi rozšířeno pití a domácí násilí. Pijí i ženy. Zajímá ji to, jak v Evropě a u nás v Česku tento problém řešíme. Zda mají týrané ženy nějaké útočiště, jestli tento problém lze řešit. V Brazílii se to bohužel moc neřeší, i když se o tomto problému ví, neexistují zde zatím žádné organizace, které by ženám pomohly.

 

Z čeho má radost?

Má své milované děti, své koníčky. Je ráda, že si ve volném čase může dělat věci, které ji baví. Má ráda svou zemi, která je krásná. Ví, že když člověk chce, vždy může být lépe.

 

 

Proč jet do Brazílie, do státu Ceara?

 • Je to krásná země. Velkoměsto Fortaleza a nádherný venkov vás nadchne!
 • Má písečné duny, které sahají až 35 km do vnitrozemí, rozlehlé pláže, bílý písek a stálou teplotu moře kolem 27 stupňů. Teplé moře a velmi mírný přístup do vody je zejména pro děti velmi příjemný.
 • Pláže nejsou oblehlé naštosovanými lehátky a slunečníky naopak jsou velmi prostorné a krásné.
 • V období září až duben se teplota vzduchu nevyšplhá nad 28 stupňů. Nemusíte se bát šílených veder. Teplo je i v noci, ale všechny standardní hotely jsou vybaveny klimatizací.
 • Velmi dobře se zde nakupuje, v přepočtu je vše stejně drahé nebo levnější než u nás. Například obrovské trhy na plážové promenádě ve Fortaleze

 

Rady a tipy pro dovolenou v Brazílii

 • Nezapomeňte doma opalovací přípravky s minimálním faktorem 30 a pokrývku hlavy – tropické slunce je nebezpečné.
 • Díky vlhkému klimatu a stálým teplotám kolem 28 stupňů je nutný stálý přísun tekutin. Není radno to podcenit, může vám hrozit dehydratace.
 • Sluneční brýle! V Brazílii, zejména v oblasti kolem rovníku, je velká intenzita světla. Na vysoký jas si časem zvyknete, pro první dny jsou dobré sluneční brýle.
 • Do kufru si dejte jen plavky, šortky, šaty a lehkou obuv. Svetr a džíny rozhodně nechte doma.
 • Hodně cestujte, využijte možností výletů. Vnitrozemí a nádherná skaliska na pobřeží si nemůžete nechat ujít. Nejlepší variantou pobytu je kombinace velkého města (například Fortalezy, stát Ceara) a venkovských letovisek. Poznáte tak oba světy – ruch velkoměsta s možností nakupování a nádhernou krajinu venkova.
 • Ochutnejte ovoce, které u nás neznáme. Je velmi chutné. Přírodní ovocné nápoje s kousky ledu koupíte levně úplně všude.
 • Nepodléhejte strachu z kriminality, pokud se chováte podle doporučení místních, nic se vám nestane, nikdo vás neokrade.
 • Pokud můžete, nakupujte i trvanlivé pochoutky, jako například kešu oříšky, před odjezdem. Pokud je nebudete mít dobře uschované, dostane se do nich hmyz.

Do Brazílie vás doveze CK Exim Tours – www.eximtours.cz

 

Tento článek si také můžete přečíst v časopise Betynka č. 9