Foto: Profimedia

Rudá betonová instalace brazilské umělkyně s názve Diva, která připomíná vagínu nebo také krvácející ránu, je k vidění v přírodním uměleckém parku Usina de Arte v brazilském státě Permambuco. Vyhotovení díla zabralo přibližně 20 lidem 11 měsíců.
 
Obří dílo zpodobňující vagínu má podle Julie Notario vyvolat debatu na téma pohlavní rovnosti a upozornit na otázku vztahu mezi přírodou a kulturou v  falocentrické a antropocentrické západní společnosti, která je zaměřena na člověka, především na muže. Autorka to uvedla na svém Facebooku. „Diva představuje možnost, jak narušit brazilskou strukturu patriarchátu, neustále přiživovala Bolsonarom a jeho krajně pravicovým a nenávistným projevům,„ dodává.

Foto: Profimedia

Reakce na toto bizarní dílo jsou rozporuplné. Notario si za něj vysloužila notnou dávku velmi ostré kritiky. Značné části jejích fanoušků se však rudá vagina líbí. Podle některých je třeba takových děl, která oslavují feminismus, více. Získat pozornost se umělkyni rozhodně podařilo.
 
Objekt je dlouhý 33 metrů, široký 16 metrů a hluboký 6 metrů. Do otvoru se dá dokonce i vstoupit. „Ve srovnání s traumaty, které způsobilo otroctví, nechráněné pracovní pozice a další násilnosti, je stále malé,“ myslí si umělkyně.

Foto: Profimedia

Reklama