Blíží se chladné dny, nepříjemné počasí, období podzimní únavy… Proč neletět na dovolenou? Někam, kde je krásně teplo a kde na vás čeká spoustu zážitků? Takovým místem může být Brazílie! I když se vám bude zdát let přes oceán namáhavý, exotický svérázný svět, který poznáte, vás naprosto nadchne!

 

Základ dnešní podoby Brazílie se datuje v období středověku. Pedro Álvares Cabral, portugalský námořní kapitán, byl pravděpodobně prvním Evropanem, který v roce 1500 uviděl brazilské pobřeží. Tato země, nabízející velké bohatství, se postupně stala domovem původních indiánů, černých afrických otroků a evropských dobyvatelů. Vzájemné soužití těchto kultur vytvořilo genetický základ dnešních Brazilců. Ti jsou dnes z větší poloviny evropského původu, tu druhou pak tvoří míšenci Evropanů, Afričanů a původních Indiánů. Velkou zajímavostí této země je, že nemá problém s rasismem. To, co Brazilce často trápí, jsou majetkové rozdíly. Ne však původ a barva pleti, na rozdíl od jiných latinoamerických zemí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Život lidí ale můžete poznat i při své dovolené. Brazilci jsou velmi přátelští, nepřetvařují se, na nic si nehrají. K cizincům se nechovají odmítavě. Naopak, jsou rádi, že se někdo zajímá o jejich život, o jejich zemi. Rádi o tom vypráví. I v dnešní době ctí tradice a obyčeje své země.

 

Když se vydáte do Brazílie, vyberte si, kam chcete jet. My jsme navštívili stát Ceará, který leží na severovýchodní části jižní Ameriky. Tento stát s hlavním městem Fortaleza (Pevnost) je známý nádhernými plážemi, písečnými dunami, které zasahují někde až 35 kilometrů do vnitrozemí, a deštnými jezírky. Vedle nádherného pobřeží se také pyšní rozlehlými třtinovými plantážemi spolu s hornatým zalesněným vnitrozemím.

 

První místo, se kterým se při své cestě setkáváme, je hlavní třímilionové město Fortaleza. Je to velkoměsto se vším všudy. Vedle malých obchůdků a trhů můžete nakupovat v moderních nákupních komplexech, taxíky nebo městská hromadná doprava vás doveze, kam budete chtít. Město stojí na rozlehlém pobřeží, takže je lemováno plážemi. Sice tyto pláže nemají takovou atmosféru jako ty venkovské, ale pokud vám nevadí ruch velkoměsta, můžete zde pohodlně relaxovat. Pokud jste milovníci památek, přijdete si na své. Potřebujete ke své dovolené zábavný noční život? Pak určitě nezapomeňte navštívit slavný Pirata bar, má otevřeno jen v pondělí a nachází se přímo v centru města.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pár dnech, když jsme si užili Fortalezu, jsme se přesunuli na venkov, asi sto kilometrů na východ. Díky kombinovanému zájezdu, který jsme si vybrali, máme možnost poznat kromě Fortalezy také krásu venkova. Tady se nám otvírají možnosti výletů.

 

Už cestou máme možnost navštívit továrničku na výrobu „rapadůry“ – což je zdejší tradiční cukrovinka, která s vyrábí z cukrové třtiny. Při zpracování se do směsi přidávají ingredience jako je káva, ořechy, karamel… výsledným produktem je něco podobného našemu tureckému medu. Pro Brazilce je to důležitý potravinový artikl.

 

Mimo velkoměsto máte také možnost vidět, jak v malých krámcích ženy paličkují oděvy, ubrusy, přehozy na postel. Paličkování je tradiční práce brazilských žen. Když vidí, že se o ně zajímáte, zazpívají vám při paličkování písně, které si zpívaly už jejich babičky. Ne nadarmo se v jedné z písní zpívá, že muž naučí svou milou milovat a ona jeho paličkovat.

 

Venkov je opravdu nádherný. Je daleko chudší, ale malebnější. Malé domky, dominantní kostel, rušné ulice se spoustou lidí. Být venku, sedět na lavičkách a bavit se, to je společenská tradice venkovanů. Protože spolu všechno probírají, mají tito lidé spolu velmi dobré vztahy, zajímají se o druhé, pomáhají si.

 

Pokud budete v blízkosti městečka Beberibe, můžete se vydat na výlet do drsného vnitrozemí pohoří Baturité. Vydali jsme se na celodenní výlet, navštívili jsme starobylé kláštery a statek, kde se dodnes zpracovává cukrová třtina. Součástí statku bylo také obydlí, kde dřív pobývali černí otroci. Dojem tohoto smutného místa, příbytku bez oken, umocňovali zmatení netopýří, kteří se nám po rozsvícení světel zmateně míhali kolem hlavy. Nemusíte se bát, že do vás narazí, to se díky jejich prostorové orientaci nestane. Hrůzné malby na stěnách, obrazy otroků v okovech nás přiváděly do dob útlaku a tvrdé práce. Je to zajímavé místo, ale přece jen třtinové pole, které si prohlížíme potom, působí o mnoho pozitivněji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co si opravdu v Brazílii užijete, je moře. Je velmi teplé, má teplotu kolem 28 stupňů. Nádherné rozlehlé pláže přímo zvou k odpočinku. Naštěstí je tato brazilská oblast - pláže Praia das Fontes a Praia de Morro Branco, ještě nezasažena masivním turismem, takže máte své pohodlí a soukromí. Žádná natěsnaná lehátka se slunečníky tady nehrozí. Pokud máte chuť na dobrodružství, můžete si pronajmout čtyřkolku – bugginu a vyjet na půl dne prozkoumávat vzdálenější pláže a duny. Je to úžasný zážitek.

 

Máte rádi jídla z ryb, mořských potvor nebo klasické pořádné stejky? Určitě musíte ochutnat tradiční brazilskou kuchyni. S vůní a chutěmi teprve poznáte, jaká Brazílie ve skutečnosti je.

Zdejším národním jídlem je feijoáda. Původně se jednalo o pokrm otroků, který si vařili z fazolí a zbytků vepřového masa. Svou chuť mu vtiskly černé ženy speciální kombinací koření. Později se začal připravovat z většího počtu surovin a ingredience se ustálily. Feijoáda se i dnes vaří z drobných černých fazolí, v jednom hrnci s několika druhy masa, opražené maniokové mouky a rýže. V pravé feijoádě by neměla chybět vepřová nožička, ocásek nebo ouško, ale v dnešní době se tyto přísady používají velmi zřídka.

Jaká je největší Brazilská zajímavost? Nejrozvinutějším uměním v Brazílii je jednoznačně hudba a tanec. Brazilci jsou považováni za nejmuzikálnější národ na světě a mnoho hudebních i tanečních žánrů pochází právě z Brazílie. Střetávají se zde vlivy tří kontinentů - Ameriky, Evropy a Afriky.

Nejznámější je samba, která vznikla kombinací španělského bolera a afrických rytmů. Sambu Brazilci milují, mohou jí předvést zejména na světoznámých karnevalech, které v období února pobíhají po celé zemi.

 

 

Kam se podívat, pokud budete v oblasti státu Ceará?

Fortaleza – krásné velkoměsto

Pláže Canoa Quebrada a Jericoacoara – jedna z deseti nejhezčích pláží světa

Praia das Fontes, „pláž pramenů“, venkovská turistická oblast s krásnými plážemi

Praia de Morro Branco, pláž s nádhernými rudými skalními útvary, jeskyněmi a prameny

Beberibe – příjemné malé městečko, cca 100 km od Fortalezy

Baturité – pohoří s tropickými lesy, kláštery a malebnými vesnicemi

 

Rady pro dovolenou v Brazílii

  • Vezměte si opalovací přípravky s minimálním faktorem 30 – tropické slunce je velmi silné.
  • Hodně pijte, i když nemáte žízeň. Díky vlhkému klimatu a stálým teplotám kolem 28 stupňů vám může hrozit dehydratace.
  • Překvapí vás velká intenzita světla. Na vysoký jas si časem zvyknete, pro první dny jsou dobré sluneční brýle.
  • Zabalte si jen lehké oblečení. Teplejší věci rozhodně nechte doma.
  • Vyrazte na výlety. Vnitrozemí a krásné pobřeží si nemůžete nechat ujít. Dobrou formou dovolené je kombinace velkého města (například Fortalezy, stát Ceara) a venkovských letovisek. Uvidíte tak více míst – ruch velkoměsta s možností nakupování a nádhernou krajinu venkova.
  • Nemějte strach z kriminality, mějte na paměti doporučení místních a nikdo vás neokrade.
  • Do Brazílie se dostanete s CK Exim Tours (nabízí kombinované zájezdy)
  • Informace o Brazílii najdete na www.brazilie.cz

  

 

Brazílie, základní informace

Úřední jazyk: Portugalština

Časový posun: - 4 hodiny

Měna : Brazilský Reál (1 BR je 10 Kč)

Vízum: Není

Očkování: Pro Ceará se doporučuje jako do většiny zemí očkování proti žloutence, jiné být nemusí

Zdravotnické zázemí: Velmi dobré