děložní čípek

Za rakovinou děložního čípku stojí vysoce rizikové typy lidských papilomavirů, které se přenášejí nejčastěji pohlavním stykem. Tyto viry mohou vyvolat i jiná onemocnění, jako jsou rakovina vulvy, vaginy, penisu, řitního otvoru či hrtanu. Podílejí se však pouze na určitém procentu těchto případů (u rakoviny děložního čípku je naproti tomu 99 % případů zapříčiněných HPV). Navíc se u nás výskyt zmíněných nádorových onemocnění rovná pouhému zlomku ve srovnání s počtem žen trpících rakovinou děložního čípku.

Rakovina děložního čípku a těžké přednádorové změny se posouvají do stále mladších věkových kategorií a zákroky na děložním čípku podstupují mladé dívky již od 25. roku věku.

Na časté dotazy týkající se onemocnění rakoviny děložního čípku a prevence nám odpověděla MUDr. Petra Vrzáčková z Gynekologicko-porodnické kliniky při 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Lékařka se kromě klasické gynekologie zabývá také sexuologií. Má mnoho pacientek mezi mladými dívkami.

MUDr. Petra Vrzáčková V loňském roce jsem prodělala zákrok na děložním čípku. Od té doby mám potíže při sexu s partnerem. Může to mít nějakou souvislost?
Souvislost je jistě možná - řada žen má obavy z nové nákazy HPV viry a znovuobjevením závažných přednádorových změn. Tato úzkost se pak může přenést i do sexuální oblasti ve smyslu sexuálních obtíží.

Co nemoc způsobuje?
Příčinou vzniku zhoubných nádorů děložního čípku je chronická infekce lidským papilomavirem (human papillomavirus - HPV), která přetrvává v těle řádově roky až desetiletí. K neschopnosti těla odstranit infekci přispívají některé rizikové faktory: kouření cigaret - snižující obranyschopnost lidského organismu, vrozené či získané poruchy imunity - systémový lupus, roztroušená skleróza, Crohnova nemoc, cukrovka 1. typu, časný začátek pohlavního života před 17. rokem věku - u mladších žen je děložní čípek „nezralý“, křehčí a náchylnější k snazšímu vstupu viru. Dalším rizikem je více sexuálních partnerů nebo tzv. „rizikový“ promiskuitní partner - narůstá riziko styku s HPV či s jinou pohlavně přenosnou nemocí. Zvláště infekce způsobené chlamydiemi nepříznivě ovlivňují obranyschopnost, poškozují děložní čípek, a usnadňují tak jeho infekci papilomaviry

Existují proti HPV infekci nějaké léky?
Léky proti infekci vysoce rizikovými HPV viry neexistují. V případě rakoviny děložního čípku je důležitá především prevence, tj. kombinace pravidelných gynekologických prohlídek a očkování, které ochrání proti vzniku těžkých přednádorových změn a rakoviny děložního čípku.

Četla jsem, že virů, které mohou způsobit rakovinu je více. Proti kterým je možné se chránit?
Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papilomaviry (HPV). Existuje více než 200 typů HPV, přičemž 14 z nich je vysoce rizikových - mohou způsobit rakovinu. Podle nejnovějších údajů poskytuje jedna z vakcín (Cervarix) 93% ochranu proti těžkým změnám na děložním čípku a jejich rozvoji v rakovinu děložního čípku.

V poslední době se mluví hodně o genitálních bradavicích. Je třeba se jich skutečně obávat? Jedná se ze zdravotního hlediska o závažnější onemocnění, než je rakovina děložního čípku? Jaký je mezi nemocemi rozdíl?
Condylomata acuminata (pohlavní bradavice) vznikají na podkladě pohlavně přenosné infekce nerakovinotvornými typy HPV. Postihují zejména oblast zevních rodidel, ale mohou být i v pochvě a na děložním čípku. Mohou být příčinou rozvoje mírných přednádorových změn a mírných abnormit cytologických stěrů. Na vzniku rakoviny se však nepodílejí.

Reklama