Film Maestro, který bude ke konci roku dostupný na streamovací platformě Netflix a koncem listopadu v kinech, je životopisný příběh o milostném vztahu dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina s Felicií Montealegre Cohn Bernsteinovou (hraje Carey Mulligan). Film je režírovaný Bradleym Cooperem, který si ve filmu střihl také hlavní roli. Zatímco samotný příběh a kvalita filmu zůstává po premiéře v Benátkách v pozadí, středem pozornosti je samotný Bradley Cooper, respektive jeho krok, který podnikl kvůli autentickému dojmu. Nechal si uměle zvětšit nos, aby vypadal víc “židovsky”. To se ale všem nezamlouvá. Bradley byl dokonce obviněn z antisemitismu poté, co vyšly na povrch první ukázky z filmu.

K filmu se vyjádřil hollywoodský kritik Daniel Fienberg, který samotný čin ohodnotil jako velmi problematický. Pravdou je, že Bernstein měl pěkný velký nos, a tak se mu chtěl Cooper jen vzhledově přiblížit, aby působil co nejvíc autentickým dojmem. Tak se vyjádřily i jeho děti Jamie, Alexander a Nina, které řekly, že by to jejich otci jistě nevadilo a naopak, že jim láme srdce, když se Cooperovo úsilí setkává s nepochopením.

Bradleyho se zastala samotná organizace, bojující proti antisemitismu, která vydala prohlášení, že využívání protetiky není svým způsobem antisemitské. „V historii byli Židé zobrazováni jako zlé karikatury s obrovským zahnutým nosem. V tomto životopisném filmu o legendárním dirigentovi nic takového nevidíme.”

K celé situaci se vyjádřil i maskér Kazuhiro Tsuji, kterému každé ráno trvalo celých pět hodin, než Bradleyho Coopera proměnil v Bernsteina. „Nečekal jsem, že dojde k tak velké kontroverzi a mrzí mě, pokud jsem ranil někoho city, rozhodně to nebylo mým záměrem. Naším cílem bylo ztvárnit Leonarda co nejvěrněji, jeho vzhled byl velmi ikonický, tak jsme dělali, co jsme mohli, ale není za tím nic jiného.”

Nejedná se o jedinou situaci, kdy se setkáváme s kritikou spojenou s obsazením nežidovského herce do židovské role. Námitky vznikly i po obsazení Cilliana Murphyho do role jaderného fyzika J. Roberta Oppenheimera nebo Helen Mirren do role izraelské premiérky Goldy Meirové.

profimedia-0797515994.jpg
Foto: Profimedia

Zdroj: imbd, thegurdian, vulture, variety, washingtonpost

Reklama