Jako dítě jsem měla bradavici na koleně. Snažila jsem se ji pečlivě tajit, neboť hrůzostrašná představa jakéhosi vypalování ve mně vyvolávala děs a představu žhavého železa. Nakonec jsem ji zanechala v zápalu boje kdesi v Šumavských hvozdech na pionýrském táboře. Pohřebištěm se jí stalo místní volejbalového hřiště. Už mi potvůrka nikdy nenarostla a popravdě řečeno, ani se mi po ní nestýská.

 

Co je to bradavice? Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary, jejich příčinou je virová infekce, původci infekce jsou tzv.papiloviry. Inkubační doba je individuální, pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců. Snadněji se infikují děti a osoby s oslabenou imunitou.

Do skupiny bradavic patří kromě bradavice pravé také bradavice plošné, molluska a genitální bradavice (kondylomata). Odhaduje se, že bradavicemi trpí přibližně 5 % veškerého obyvatelstva. S oblibou se usazují na prstech, dlaních a hřbetech rukou. Také je můžeme nacházet na chodidlech, jinde se objevují řidčeji.

(úkol 1 – vynásobte pěti)

Jsou nakažlivé? Bradavice se přenášejí snadno. Během školní docházky trpí tímto onemocněním až 7 % dětí, nejčastěji mezi 12.-16. rokem. Vyvarujte se vykousávání, rozškrabávání a jinému poškozování stávajících bradavic! Viry se nacházejí v kůži a jejím porušením dochází k rozšíření!

Kde k nim příjdu? Bradavice se mohou přenášet tělesným kontaktem, infikovanými předměty nebo i kontaktem s domácími zvířaty. Tyto viry jsou natolik rozšířeny, že se jimi během života nakazí až 90 % populace.

Bradavicím lze ale předcházet, zásady jsou jednoduché. Nechodit naboso, zamezit kontaktu s nemocnými, zrušit do vyléčení návštěvy koupališť, střídat spodní oblečení, ponožky. Užitečná je pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch. Vhodné je úzkostlivě dodržovat čistotu v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech. Významným faktorem pro vznik onemocnění je macerace kůže zapříčiněná zvýšeným pocením a máčením, jak dokazuje poměrně dosti vysoký výskyt bradavic na ploskách nohou.

Jak na ně? Konzervativní léčba.  Terapie bradavic závisí na věku pacienta, rozsahu, trvání, lokalizaci a v neposlední řadě na imunologickém stavu pacienta. Samozřejmě také na druhu bradavic. V žádném případě nesmí být léčba natolik agresivní, aby zanechala jizvy! V současné době existuje řada léčebných možností bradavic, mezi které náleží:

Chirurgická léčba - vyříznutí s kompletním odstraněním bradavičnatých útvarů. Jinou variantou chirurgické léčby je odstranění bradavic exkochleační lžičkou po předcházejícím místním znecitlivění.

Kryoterapie - metoda využívající nízké teploty tekutého dusíku a sněhu kysličníku uhličitého, asi ji znáte pod názvem "vypalování".

Cytostatika - 0,5 % Fluorouracil v roztoku, případně v kombinaci s 10 % kyselinou salicylovou nachází rovněž uplatnění v léčbě.

Laserová terapie - odstranění pomocí laseru.

Jak na ně? Přírodní a domácí léčba.  Receptů je mnoho, uvádím jen ty odzkoušené a nejméně drastické. Dále už záleží na vašich možnostech, ale i rozsahu onemocnění. Pokud jde o rozsáhlejší infekci nebo máte postižen obličej, genitálie nebo jiná citlivá místa, navštívite lékaře. Níže uvedené rady jsou použitelné při odstraňování běžných bradavic, které se nejčastěji objevují na rukou a nohou. Délka kúry bývá individuální - od několika dnů až po týdny.

Štáva z bílého zelí, dřeň z Aloe Vera, syrový česnek - aplikace 2x denně do vymizení. Pozor na alergii na česnek, může dojít k nepříjemné kožní reakci. Nepoužívat u malých dětí!

Mléko z fíkovníku - pokud jste na dovolené ve Středomoří, najděte si svůj fíkovník a potírejte. Desetidenní dovolená by měla stačit.

Solná koupel - připravíte následovně: 1,5 lžičky soli na 1,5 sklenice vody. Velmi vhodná je sůl z Mrtvého moře.

Šťáva z ananasu - příkládat plátky nebo zábaly ze šťávy.

Banánový zábal - banánovou slupku použijeme jako obklad, vyměňujeme několikrát denně.

Šťáva z vlaštovičníku (pampelišky) - potírat čerstvou šťávou několikrát denně.

Mateřské mléko - pokud je u vás doma k dostání, potírejte jím postižené místo. Mateřské mléko obsahuje alfa-laktoalbuminovou kyselinu, která je hlavní součástí jednoho švédského léčebného přípravku.

Sugestivní léčba - je velmi zajímavé, že ačkoli bradavice způsobují viry, mizí i po sugestivní léčbě. Tento postup je vhodný zejména pro děti, postačí vám obarvená voda a nějaký ,,zaručeně magický" rituál, který je plně v kompetenci vaší fantazie. Naše babička měla ze hřbitova ,,umrlčí kost" a tajemné zaříkávání. Sugestivní metoda je zmiňovaná i v odborné literatuře.

Co je možné koupit v lékárně?

Natural Care krém na bradavice, Bradavičník-Wartner, HBF Mast cibulová, Tea Tree oil, Propolisová tinktura, Švédské kapky, Scholl Sprej na odstranění bradavic, Epigen Labial krém, Duofilm LIQ, Citrovital (dříve Citrogrep) kapky, Candimin -oregánový olej, Remasan aj.

Reklama