Bude vám ho líto, vážně. Není to žádný prevít. Normální, průměrně schopný chlápek, posedlý hygienou a ideálem správné rodiny, kterému se právě splnily všechny sny, na jaké jen Američan může pomyslet. Stal se kongresmanem a přestěhoval svoji skvělou manželku a tři syny do nového domu na prominentním Zářném vršku. Je plný dobrých předsevzetí a dokonce si matně uvědomuje, že moc s sebou přináší i odpovědnost. A tak prvního večera v novém domě poklekne u postele a s roztomilou neobratností udělá něco, co zjevně už dlouho nedělal: Poprosí Boha, aby mu pomohl jeho předsevzetí splnit. A od té chvíle se začnou dít opravdu hodně divné věci.

To, že mu každé ráno sám od sebe zvoní budík v 6.14, ještě není nic tak strašného. I nákladní auta, které vykládají před jeho domem další a další stavební materiál, se dají přehlédnout. Hůře už stále mohutnící porost na hlavě, který dorůstá okamžitě po oholení a ostříhání. No řekněte, copak člověk může chodit do Kongresu jako nějaký hipísák? A když za nebohým Evanem Baxterem začne v hejnech a houfech táhnout ptactvo nebeské a zvěř pozemská, začne jít vážně do tuhého. Prostě mu nezbývá než se postavit ke skutečnosti čelem a uvěřit, že ten šedovlasý týpek byl opravdu On a že bude muset splnit Jeho příkaz. Postavit archu.

Až půjdete z kina, možná budete stejně jako já zmatení. Co to sakra vlastně bylo? Bláznivá letní komedie? To by do ní ale nepatřily ty příšerně patetické slzodojné scény. Podobenství? Hmmm, podobenství, ve kterém Hospodin trsá funky...? Moralita? Ale to přece snad ani Američani nemůžou myslet vážně... Ten film je tak nepravděpodobně absurdní a naditý snad všemi klišé, jaká kdy vyšla z bran Hollywoodu, přesto se mi ale nechce dát palec jednoznačně dolů. Může za to samozřejmě neuvěřitelně charismatický Morgan Freeman (ano, kdybych byla věřící, představovala bych si Boha přesně takhle), pěkně vystřižené vedlejší roličky Evanových kolegů a spolupracovníků z Kongresu, ale především Evan sám, výtečný Steve Carell. Nemusí se ksichtit, jeho zoufalá kamenná tvář obklopená ptáky a snažící se ignorovat pokaděný oblek je mnohem výmluvnější. Jeho proměna ze snadno manipulovatelného malého kariéristy přes pološíleného zoufalce až po člověka smířeného s osudem, který prostě dělá, co udělat musí, a po jehož starozákonním hábitu posměšky televizních reportérů a pokřikování zvědavců neškodně stéká, je možná nepravděpodobná, ale rozhodně docela sympatická. Najednou se člověk přistihne, že Evanovi i jeho těžce zkoušené rodině nějakou tu potopu ze srdce přeje. A potopa opravdu přijde a s ní pořádné zadostiučinění - a je to docela pěkná podívaná, pokud člověk vypne ta centra mozku, která mají na starosti logiku, přírodní zákony a podobné podružnosti, a rozhodne se prostě si užít pěkných triků a dramatických chvil za doprovodu symfonické hudby.

Pokud trpíte pocity bolestné trapnosti při některých eskapádách Mr. Beana, budete při zoufalé snaze Mr. Baxtera zachovat si tvář a zaměstnání trpět neméně. Tedy, Pane, to už fakt přeháníš, říká si člověk, když se chudák Evan pokouší zaplést plnovous do copánku nebo nacpat roucho do kvádra. Představte si ty nejhorší noční můry typu „Jdu po ulici a najednou zjistím, že jsem nahá" - něco podobného on prožívá denně. A prakticky v přímém přenosu. Po jeho přerodu ve starozákonního velebného starce se člověku hned uleví. Kdyby ovšem potopa nakonec nepřišla... radši ani nemyslet…

Samozřejmě, že se nám film snaží protlačit do hlavy nějaká ta prvoplánová morální ponaučení. Pokud ale máte rádi zvířata a dokážete se uvolnit a bavit a necítíte se být filmovým kritikem, možná se vám podaří je ignorovat a film si i tak užít. Ten chudák v hábitu si to zaslouží. Skoro bych řekla, že o Stevu Carellovi ještě hóódně uslyšíme.

Film Božský Evan (Evan Almighty) přichází do našich kin právě dnes. Je dílem režiséra Toma Shadyaca (Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Zamilovaný profesor, Božský Bruce) a scénáristy Steva Oedekerka.

 

 

Reklama