Její ráznost ji předurčovala již v mládí k charakterním rolím. Výrazná tvář, graciézní chůze a múzický hlas. Nikdy nedabovaný. V paměti mnoha starších diváků je zapsána hlavně jako představitelka Emy Destinové ve filmu Božská Ema. Pak zosobnila významnou českou umělkyni, spisovatelku Karolínu Světlou. Zcela jiného charakteru byla její bordelmamá – Madam ve filmech Anděl s ďáblem v těle a Anděl svádí ďábla- kde kromě češtiny pracovala taky s pražštinou. Stále populární slovenská herečka Božidara Turzonovová. Když jsem se s ní setkala při pražském pohostinském vystoupení Slovenského národního divadla Bratislava, moje první otázka byla:

Jaký je váš vztah k české kultuře a k českému jazyku?

Přirozený tak, že jsem se nad ním nikdy moc nezamýšlela. Byla to přece naše kultura, vzniklá sice v české části republiky, ale společná. Takže jsem se ani nepozastavovala nad tím, zda kniha, kterou právě čtu, je v češtině nebo ve slovenštině. Samozřejmě, vytvořit ve filmu osobnosti jako Destinová nebo Světlá mě nesmírně obohatilo, ale předem i svazovalo. Studiem jejich života a lidských postojů jsem se mnohé naučila. A to, že sopranistka Gabriela Beňačková, která zpívala Eminy party, i já, pocházíme z Bratislavy, bylo pro ten film zcela nepodstatné. Režisér Krejčík si nás vybral a stál za námi. Přiznávám, že větší strach jsem měla z natáčení s prof. Vávrou při Karolíně Světlé. Předpokládala jsem, že budu nadabovaná nějakou českou kolegyní. Říkala jsem mu:" Pane profesore, vy jste si uvykl na můj hlas, na můj projev, vy už nemáte kritické ucho. Já bych chtěla, kdyby nějaká komise vyslechla mojí češtinu!" Zasmál se a dál se snímalo na kontaktní kameru. A můj projev, s ne zcela ideální češtinou tam zůstal. I po letech si té důvěry velice vážím.

Jste dlouholetou členkou činohry Slov.národního divadla. Nedávno vás mohli vidět i pražští diváci v muzikálu Řek Zorba v podání Divadla A.Bagara. Co pro vás účinkování v muzikálu znamená?

Pro mnohé diváky bylo možná moje účinkování v muzikálu překvapením, ale já jsem, myslím, muzikálem nijak neklesla. Nikde na světě se to takhle nevnímá. Když je projekt zajímavý a dobře udělaný, na žánru nesejde - všechno je to herecká práce. Já jsem šla do muzikálu s velkým respektem. Uvědomila jsem si, že je to z 80ti procent tvrdá technická příprava a moje hraní, psychologizace a osobní manýry postavy jsou jenom pomyslnou třešničkou na dortu.Nicméně jsem ten dort odměřovala, míchala, hnětla a pekla s takovými mistry jakými je režisér Jozef Bednárik a choreograf Jozef Ďurovčík.

Váš manžel Jozef Adamovič /Vivat Beňovský! Tři zhavranělí bratři aj./je herec a pedagog. Období, kdy jste oba s manželem hráli v divadle, točili v televizi a ve filmu a navíc jste měli dvě děti, máte již za sebou. Jaké bylo soužití dvou tak výrazných umělců ?

Tenkrát, stejně jako dnes, máme oddělené věci privátní a profesní. Doma jsme byli hlavně manželi a rodiči, kteří zabezpečují chod rodiny a výchovu dětí, až pak jsme byli herci potažmo umělci.V té době jsme skutečně moc pracovali a tak bylo štěstí, že jsme měli hospodyni. Nicméně jsme striktně dodržovali vzájemný respekt k profesním věcem druhého. Nekomentovali jsme si navzájem svoje výkony, což se neděje ani dnes. A když jsme spolu hráli v jednom představení, musím říct, že jsem zažívala dvě polohy: cítila jsem se s ním po boku svobodně a jistě, na druhé straně však, vztahové věci mezi postavami, když jsme je vytvářeli my dva, musel vyřešit vždy režisér. Každý z nás stál tvrdohlavě na své straně jeviště a nechtěl udělat krok vstříc. Stejně jak jsme byli svobodní v životě, stejně tak jsme obhájili svojí svobodu tvůrčí.

Často hrajete silné charakterní ženy. Jednou jste řekla, že každá úspěšná žena je v podstatě osamělá. Jak se k takovým postavám přibližujete? Co pro vás osobně znamená úspěch?

Myšlenka o osamělosti úspěšných žen pochází z nějakého článku, kde se mluvilo o manažerce firmy, která tím, že byla kreativní a nezávislá, byla jakoby pro muže nebezpečná a neúspěšně si hledala partnera. Myslím, že to bylo použito v souvislosti právě s Emou Destinovou. Tato silná a emocionální žena měla vskutku problémové vztahy s muži. Ze stejné řady je i Sára Bernhardtová, kterou hraji na scéně svého domovského divadla. A co se týká mého nahlížení na postavy silných žen, je to tak jako u všech hrdinek. Musím se s nimi identifikovat. Při zkoušení jde postava jakoby proti mně a já proti ní. Tam, kde se sejdeme, tam ona začíná žít. Mockrát je mi u těchto typů na překážku můj vlastní materiál, protože já v civilu taková nejsem. Uspěch? Pro mě jako člověka je to jenom slovo, a v herectví, které beru jako práci, je úspěch vnitřní satisfakcí. Nicméně mám radost, když se představení povede a pak je to úspěch všech zúčastněných.

Kromě divadla učíte herectví, natáčíte pro rozhlas a dabujete.

Rozhlasové práce si moc vážím, protože ve studiu má herec pouze hlas a jenom jím může docílit to, že posluchač dění a situaci vidí. Je to o nesmírné hloubce, koncentraci a ponoru interpreta. V rádiu se nedá lhát. V umění by se však nemělo lhát vůbec, ne? Miluji rozhlas jako posluchač i jako interpretka. Setkávám se často s tím, že dospělí lidé mezi sebou mluví o nedělních ranních pohádkách a sobotních rozhlasových inscenacích. Dabing je to, co mě živí. Je to náročná práce, ale zdaleka ne tak těžká jako před lety, kdy jsem dabing dělala tzv. na živo. Mnozí si říkají, že je to jednoduché, ale opak je pravdou, když k tomu přistupujete poctivě - kromě synchronu zvukového je nutné navodit i synchron emoční. Přece nezničím svým mizerním hlasovým projevem skvělý herecký výkon herečce, kterou obdivuji. (Že paní Božidara dosahuje v dabingu výkony přímo excelentní dokazuje i skutečnost , že už dvakrát byla oceněna cenou Zlatá slučka pro nejlepší dabující herečku /slovenská obdoba Ceny Frant. Filipovského/.)

Po několik let jste pevně spojena s filmovým festivalem ARTFilm, který se koná ve slovenském lázeňském městečku Trenčanské Teplice. Ten ročník od ročníku zvyšuje svojí kvalitu a prestiž, o čem svedčí i zájem a účast světově známých filmových hvězd (např. slavný anglický režisér Peter Greenaway nebo francouzská herečka Geraldine Chaplin a jiní).

Festival se několik let formoval a vskutku se vyprofiloval do výborné kvality, stejně tak i jeho organizační tým. Našel svojí tvář, svoje témata, svoje tvůrce i diváky. Moje role je dnes hlavně v reprezentaci a v získávání co nejširší obce příznivců, sponzorů a všech, kteří můžou pomoci myšlence festivalu. Je mi líto, že i navzdory tomu, že je přijímán odborníky i diváky velice pozitivně, paradoxně ze strany kompetentních míst nemá festival potřebnou záštitu. Bohužel, tito pánové si neuvědomují, že jejich laxní a ignorantský postoj je neomluvitelným hazardem z hlediska zachování kontinuity nejenom slovenského filmu, ale celé slovenské kultury. Přes všechny problémy se organizuje další ročník a jistě i bude.      

 
Reklama