Pokud se budete chtít v horkém letním počasí příjemně ochladit a ještě k tomu si prohlédnout zajímavou krápníkovou výzdobu, pak navštivte dolomitové Bozkovské jeskyně na Semilsku. Ačkoli je okolní podkrkonošská krajina velice romantická a malebná, tak v podzemí, tedy v dolomitové jeskyni, si naše smysly, zejména zrak, také přijdou na své. Bozkovské dolomitové jeskyně patří k národním přírodním památkám.

Bozkovské jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti už v roce 1968. Jejich krása byla ale postupně objevována už od konce čtyřicátých let, kdy se tu v malém lomu začal těžit dolomit. Dnes je to turisticky vyhledávané místo, které je ovšem chráněné, takže vstup do jeskyní je možný pouze s průvodcem.


Bozkovské jeskyně - to je labyrint podzemních chodeb a dutin. Přísně vzato se však Bozkovské jeskyně skládají ze dvou základních částí, a to Nové jeskyně a Staré jeskyně. Obě jeskyně jsou spolu propojeny štolou. Stěny a stropy jeskyní jsou charakteristické svou unikátní krápníkovou výzdobou.
Bozkovské jeskyně jsou ovšem naprosto výjimečné i něčím jiným - ve svých útrobách kromě jiného skrývají také Jezerní dóm, jehož součástí je i největší podzemní jezero v Čechách. Průzračná modrozelená voda je příjemným překvapením během vyhlídkového okruhu, který není namáhavý ani dlouhý, takže ho lze absolvovat i s dětmi.

Vánoční jeskyně, Větrná jeskyně, Sloní uši či Labutí jezírka - to je namátkou několik poetických jmen, jimiž byla pojmenována některá místa uvnitř Bozkovských jeskyň.
Mikroklima Bozkovských jeskyň je obzvláště přívětivé ke svým návštěvníkům v době velkých veder, dobře se tu cítí i alergici, kteří tu přechodně najdou úlevu od pylů a jiných alergenů. 

Připomeňme si ještě, že:

- jeskyně je dle slovníku podzemní dutina protáhlého tvaru, a to jednoduchá či větvená, vodorovná nebo svislá, případně kombinace obojího

- sluj je typ krátké jeskyně

- jeskyně bývají buď suché, nebo zaplavené vodou, případně zaledněné

- studiem jeskyní se zabývá vědní obor zvaný speleologie

- dolomit: známé použití například v metalurgii při vyzdívce pecí, ale i ve sklářském, keramickém a chemickém průmyslu

 

Reklama