boří dřevec

Kdybyste zavřeli oči, neuvěříte, že nemáte před nosem skleničku s coca-colou, ale bylinku, kterou znali už staří Egypťané. Voní totiž úplně stejně, jako tento kultovní nápoj. A to není vše!

Na první pohled vás tento dekorativní keřík zaujme jemnými, zeleno-stříbrnými lístky. Je toho ale víc, co můžete od rostliny s názvem pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) očekávat. Stačí utrhnout špičku větvičky a jemně ji promnout mezi prsty. Ihned vás do nosu uhodí známá vůně. Jenže byste ji hledali spíše ve skleničce než na záhonku. Je k nerozeznání od pravé coca-coly! Však právě proto u ní označení „cola“ naleznete také v zahradnictví. Tato rostlina tam není žádnou raritou a bude vás stát jen pár korun. A v tomto případě nemusíte mít strach, že sáhnete vedle. Pelyňků sice existují stovky druhů, ale tento díky specifické vůni bezpečně poznáte.

V čem vám poslouží?

boří dřevecTato bylinka zvaná také boží dřevec pochází ze Středozemí a byla dobře známá již ve starém Egyptě. Tam už tehdy věděli, že není jen okrasným keříkem, ale prospívá i tělu. Zlepšuje chuť k jídlu i trávení, je protizánětlivý, tlumí menstruační bolesti a působí močopudně i žlučopudně. Větvičky naložené v alkoholu by měly ulevovat od bolestí hlavy. Pelyněk brotan má mít dokonce i schopnost vypudit z těla parazity, konkrétně červy. A když už jsme u toho vypuzování, Francouzi věší snítky pelyňku do šatníků, aby se zbavili molů.

Kromě léčivých účinků se pelyněk hodí také do kuchyně. Ochucuje se jím maso (ideálně to tučnější), ale také saláty, majonézy či tvarohy. A v neposlední řadě z něj můžete připravit také nápoj. Jak na to? Receptů je mnoho. Tak například můžete hodit snítku pelyňku do sodovky ochucené citronem a třtinovým cukrem. Dodat jím šmrnc můžete i jiným drinkům nebo čajům. Ale pozor, trhejte jen konce větviček! Jinak si příliš nepochutnáte.

A stejně platí, že dobrého pomálu. Tak jako ostatní druhy pelyňků, i tento obsahuje hořčiny. Ty sice působí blahodárně na trávení, ale zároveň je není radno konzumovat ve velkém množství. Ze zdravotních důvodů proto neužívejte denně víc než tři gramy této bylinky.

Jak bylinku pěstovat?

boří dřevec

Pelyněk brotan je naštěstí mrazuvzdorný, takže ve většině případů přečká i naši zimu. Sice opadá, ale na jaře znovu obrazí. Co ale potřebuje do jednoho metru dorůstající keřík, to je slunné stanoviště a sušší půdu. Ideálně hlinito-písčitou, v níž se nebude držet voda. A pokud budete rostlinu často sestříhávat, krásně vám zkošatí.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama