Průřez obývanými i neobývanými místnostmi nám popisuje prostřednictvím svého vzpomínkového příspěvku čtenářka Boženečka. Miluje pohádkově útulné teplo, které ji navodí řadu krásných vzpomínek.

Krásný den
Dneska k nám zcela určitě žádná návštěva nepříjde,jelikož by se musela prohrabat haldami sněhu, kterého díky vydatnému sněžení pořád přibývá.
Když jsem byla malá holka, bydlela jsem u své babičky. Malé dřevěné chaloupce dominovala obrovská kachlová pec,ze které sálalo příjemné teplo a tak jako magnet přitahovala k sobě všechny,kdo v chalupě byl, anebo přišel. To ještě nebyla do chalupy zavedena elektřina a tak se večery trávily společným povídáním,vyprávěním,zpíváním.

Já jsem vždycky seděla nahoře na peci a poslouchala. Bylo to strašně krásné, všichni sousedi seděli kolem teplé pece, babička uvařila bylinkový čaj a napekla makové buchty. A sedělo se a povídalo, mnohdy až do rána. Pak pec vychladla a všichni se odebrali domů. Moc ráda na to vzpomínám. Bylo to moc krásné, příjemné, provoněné pohodou,laskavostí,dobrotou a takovou lidskostí.

Když jsem byla větší, naši si postavili svůj domek. Tam už to tak pohádkově útulné nebylo. Místo pece tam byla nevzhledná plynová kamna, všude málo místa, návštěvy se vodily do „parádního pokoje“,kam byl jinak vstup zakázán, aby se tam zbytečně nenadělalo a něco nezničilo. Byla to pro nás,děti,taková tajemná komnata, která se pro nás otvírala jen na různé svátky a oslavy. Běžné návštěvy sedávaly buď v kuchyni, nebo venku pod takovým malým dřevěným přístřeškem-dnešní pergolou.

Když jsem se vdala,bydleli jsme v paneláku. Neměla jsem tam sice kachlovou pec, ale neměla jsem tam ani „zakázanou komnatu“. Vždycky nechám návštěvu,ať si vybere,kam se chce usadit.Většina si sama sedne do obýváku,protože v paneláku žádnou velkou volbu nemáte. A když příjde na kávu moje kamarádka, automaticky si sedneme obě do kuchyně, co nejblíže k topení. Mám ráda to sálající teplo. Vrací mě to do dětství, do vzpomínek na obrovskou kachlovou pec, na tu pohodu, na tu kouzelnou a milou atmosféru, kterou trávíte s milými a příjemnými lidmi, které máte rádi....

Krásný den,vaše Boženečka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________________

A kruh se uzavírá. Atmosféra, vyvolávající krásné vzpomínky, může mít i podobu příjemně sálajícího tepla, tepla našeho domova.
Moc hezký příspěvek, děkuji, že jste ho poslala.
(a hodně sil při odhazování sněhu :)
Saša

Téma dnešního dne: Kam zvete návštěvy?

  • Kde si nejraději vypijete kávu s kámoškou a kde pořádáte rodinné oslavy?
  • Máte nějaký pokoj, kam nikdo nesmí?
  • Kde se cítíte nejlépe?
  • A jak tomu bylo ve vašem dětství?
  • Měli vaši rodiče nebo prarodiče nějaký pokoj, kam se smělo jen ve výjimečných případech?
  • Na jaké nejabsurdnější místo jste byla pozvána?
  • A co veselé historky?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný, příznačný dárek: Kávu a sušenky. :)

susenky

Reklama