Další příspěvek, ze kterého dýchá klid a pohoda, přikrášlena milými rodinnými rituály, posílá čtenářka Boženečka.  

Hezký,i když ubrečený den.
RODINA pro mě je,byla a vždycky bude ostrovem  klidu,spokojenosti,lásky,soudržnosti a vzajemné úcty v tom širokém moři plném spěchu,hektického tempa,nedostatku času,zmatků,nervozity,mnohdy chladných a netečných mezilidských vztahů....

RODINA je pro mě mnohdy záchrannou vestou,velkým pomocníkem,pevnou oporou,zdrojem štěstí,spokojenosti,hrdosti a hlavně lásky.Je to takový silný a nezlomný pilíř mého života.A já společně s ní chci zažívat všechno to dobré a zvládat i to zlé,co nám život přináší...

Vzpomínám často a ráda a s úsměvem na rtech na naše pravidelné rodinné rituály.Každý den sladká pusa na dobré ráno i dobrou noc,společné pohádky,návštěvy dědy a babičky,oslavy narozenin a svátků,Vánoc,Velikonoc,Dušiček.Kromě těchto,pro mě víceméně samozřejmých věcí,jsme měli také naše,jenom naše tradice.Taková pravidelná nedělní návštěva cukrárny,na podzim výroba a pouštění draka,opékání špekáčků,sbírání kaštanů a žaludů pro zvířátka v lese,sbírání šípků a jeřabin na marmeládu,společná rukodělná výroba krmítek pro ptáčky,stavění bunkrů z listí...V zimě společné sáňkování,soutěž o nejkrásnějšího sněhuláka a největší iglů,nošení krmiva pro lesní zvěř...Na jaře odemykání potoků,chytání pulců,první jarní opékačky,dlouhé vycházky a výlety po jarní probouzející se krajině,velikonoční svátky,vynášení zimy...V létě společné stanování,každý víkend jsme vařili kotlíkový guláš,pekli brambory a jablíčka,sjíždění řeky,koupání....

Je toho velká spousta,co jsme společně zažili a každým rokem znova a znova.Bylo to vždy krásné,veselé a hlavně mám plno krásných vzpomínek,které mě teď hřejí u srdíčka a na tváři vykouzlí úsměv.

Taky si vzpomínám na sousedovic kluka,který vyrůstal sám,jen se starým dědou.Byl to vlk samotář,jen se na nás vždycky smutně díval přes plot. Bylo nám ho líto a tak jsme ho do několika našich rituálků přibrali. Jezdil s námi na vodu,na výlety,spal s námi ve stanu,pouštěl draky...Byl za to,chudák,moc vděčný a já si uvědomila,že rodina je velký a cenný dar.Po létech jsem toho klučinu potkala v obchodě,měl u sebe tři malé caparty a počal mi děkovat za to,že jsme mu v dětství alespoň částečně nahradili rodinu,o kterou jako dítě přišel. A že si teď se svými dětmi užívá své druhé dětství a podniká s nimi to,co my tenkrát společně s ním. Odcházela jsem v slzách,ale hrdá na to,že to v něm zanechalo tak silné a hezké vzpomínky a že se snaží své děti o nic neošidit.

Myslím, že i mé děti si uchovaly vzpomínku na krásné dětství a všechno předají dál svým dětem.

Krásný den, vaše Boženečka.

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

______________________

Děkuji za krásnou vzpomínku na vaše dětství, která mi připomenula vzpomínku na nedělní návštěvy cukrárny. A vlastně hodně mi toho připomenula, moc hezky se to četlo.
Přeji Vám krásný víkend, plný pohody a lásky
Saša

Téma 30. 3. 2012: Rodinné tradice a rituály

 

DENNÍ SOUTĚŽ

Dnešní soutěž bude tematická, vztahující se k rodinným rituálům. Ve čtyřech příspěvcích vám postupně ukážu kousky fotografií, ta čtvrtá bude už vlastně celá, na nichž se nachází místo, na které naše rodina jezdila téměř s rituální pravidelností.

Ještě když jsme jezdili s dětmi na výlety, tak skoro pokaždé, když jsme se blížili k Praze, jsme se na tomto místě zastavili. Je neskutečné! Zážitek, požitek, síla i energie.
„Mami, tati …. zajeďme se ještě podívat … ….“
Kam? To už je dnešní hádankou pro vás.

Kde jsme se tak často a pravidelně při návratu do Prahy stavovali? (už ten návrat je malou nápovědou).

Odhalení fotografie

fotocele

Tak a už zbývá jen napsat správný název tohoto překrásného místa, nacházejícího se kousek za Prahou.

Reklama