Dobrý den celé redakci ŽI a samozřejmě všem čtenářkám a pisatelkám ŽI!
Dnešní téma mě zaujalo, tak napíšu jen pár svých postřehů. Newení to sice srandovní, ale opravdu jen posrřeh z vlastní zkušenosti.
Pocházím z Moravských Budějovic, do předělání krajů to byla jižní Morava. Nyní je to Vysočina.
No a nyní bydlím na malé vesnici Leština u Světlé. Do předělání to byli východní Čechy, ted je to Vysočina.
Ale co chcu říct. Je velký rozdíl v mluvě. Moraváci opravdu mluví jinak, víceméně spíš nespisovně a něktewrá pojmenování, když jsem se vdala, tak nevěděli co říkám nebo co pi nich chcu. Jako třeba "žufánek"- to je naběračka, nebo "kotouč" - to je kolečko. Nebo když řenu např. at "rosvítijou", "nerozumijou", "zesílijou" no prostě ty koncovky "jou" nebo, že se mají jít "najest", nebo, že něco  "chcu", ......a mnoho dalšího. Nato, že bydlím "jinde" už 15 let, tak jsem se česky ještě mluvit nenaučila a ani nenaučím. Nevadí mi to a dokonce pár slov už po mě mluví i mlj 3 letý syn. Naštěstí to tady chápou a nic neříkají, už si zvykli. Nebo mě ještě napadá, že když něco říkáma a týká se to mě, tak neříkám, třeba, že se "mi to líbí"  ,ale říkám, že se "mě to líbí" nebo, že se "mi to nezdá", tak říkám, že se "mě to nezdá"......No tak bych mohla psat a a psat dál a dál. Ale mám tady jenu kamarádku, která pochází z Třebíče, což je nějakých 25 km od Moravských Budějovic a u ní si její manžel ještě nezvykl jak mluví a furt ju napomíná. Když jsem byla u nich na návštěvě, tak hned poznal, že jsu z Moravy a kamarádk mu povídala, že taky mluvím moravsky a nikdo mi nic neříká, tak jsem řekla, že si prostě zvyknout museli a že mluvím, jak mi pusa narostla. Už nic neříkal.
No a ted otázky. JAk se liší tempo v Čechách a na Moravě? Řekla bych, že dost. Tady mě připadá, že na všechno chvátají, že se musí hned a na Moravě, prostě jak a za jak dkouho si to člověk udělá, tak to prostě má. Myslím tím tempo doma. Né v zaměstnání, tak se samozřejmě dělat musí jináč. Tady mě připadají všichni takový uspěchaní.
Rozdíly v chování? Jo, tak ty jsou. Moravaácí mě připadají hodnější, vstřícnější, chápavější, ohleduplnější. A právě i takové mám hlavně zkušenosti. Můžu porovnávat.
Jak se pozná Čech od Moraváka? Hlavně mluvou!!! A jazykové rozdíly? Jsou znát, ale myslím, že se dorozumíme. A když někdo neví, co zrovna Moravák říká, tak se prostě zeptá.
A trávení volného času, stravování,smysl pro humor? Tak to bych řekla, když to porovnám jen v mé rodině, tak to je hodně velký rozdíl. Volný čas tady si ani ten volný čas nedokážou udělat. Furt něco vymýšlijou, nedokážou si sednout a udělat si volno, jooooo, to na Moravě, to je jiný odpočinek. Stravování? To je taky o zvykách.Opět, když porovnám jen v mé rodině, tak tady se všechno "topí" v sádle,  kdežto na Moravě se moja mamka snaží dělat víc bez sádla, víc zeleniny, třeba udělá i kuře na vodě, no to by tady v Čechách nikdo nejedl. Nebo i obyčejný rýžový nákyp dělám jináč.  A smysl pro humor? No tak to je taky rozdíl. Já když jsu u našich, tak se tam smějem furt, dokážem si udělat srandu sami ze sebe nebo i navzájem, ale tady v Čechách se tak nenasměju. Tady si udělá srandu z někoho a je z toho ohen na střeše. Dám příklad. Na Moravě u nšich si třeba schováváme jídlo. Když někdo odejde od stolu, tak se mu schová jídlo a pak musí hledat a mi mu říkáme, přihořívá, hoří. Jednou jsem to udělala tady v Čechách a to bylo velký zle. Ví jsem to neuděla, protože za prvé nechápou tu srandu, že i u toho se může člověk pobavit a za druhé ta scéna, co byla potom, tak tu už nehodlám absolvovat. Tady opravdu hodně věcí nechápou. Proto se i k našim na Moravu a celkově se tam moc ráda vracím, protože vím, že mě tam čeká sranda, pochopení, pobavení, porozumění. Když to shrnu, tak si myslím, že Moraváci jsou lepší človíčkové. Ale musím taky napsat, že existujou  vyjímky. Vidím to i tady na ŽI. Mám tady pár kamarádek z celé ČR a povětšina mi připadají svou vstřícností, laskavostí, humorem, jak kdyby byly z Moravy. Jsu ráda za svoje "netové" kama rádky.
Zdravím a s přáním hezkého léta Božena.
Nick: Božena a Jakub

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

Kuře na vodě? Já bych si ho teda klidně dala, sádlo jsem nejedla ani nepamatuju. :)


 

Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

  • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
  • co nedokážeme pochopit
  • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
  • jaké máte zkušenosti s lidmi
  • jak se pozná Čech, jak Moravák
  • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
  • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

 

Reklama