Zajímá vás, co má hrad Bouzov společného s draky? Přijďte se podívat do jeho sklepení na speciální expozici, která vám vezme dech! Bouzov také znáte z nejedné pohádky, letos je můžete shlédnout přímo na hradě.

Bouzov je romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895–1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Hrad je velice dobře přístupný i s kočárkem a už jen procházka po hradním parku je nádherná. Jen v interiérech občas musíte překonat nějaké schodiště.

Kde Bouzov najdete?

Tyčí se v hrbolaté krajině Litovelska a Mohelnicka nedaleko Mladečských a Javoříčských jeskyní.

  • GPS: 49°42'14“ - 16°53'21“

Bouzov

Samotná obec Bouzov nabízí další vyžití, ať už historický areál s velikým Trojským koněm, nebo kluky strmou dráhu na minikáry. V okolí kromě zmíněných jeskyní stojí za návštěvu město Litovel, kterému se ne nadarmo přezdívá Moravské Benátky. Kuriozitou je pak v nedalekých Lošticích Tvarůžková cukrárna.

FOTOGALERIE: Fotoprocházka okolo Bouzova

Tři otázky pro kastelánku Zuzanu Šulcovou

Zaujala mě výstava Draci a drakobijci – co byste mi k ní řekla?
Jedním z patronů Bouzova je nejznámější drakobijce svatý Jiří. Je to malá prohlídková trasa, která doplňuje tematicky naše běžné trasy. Je ale samostatně přístupná. Návštěvníci uvidí, nechci říct sochy, protože jsou z jiného materiálu, ale modely draků v životní velikosti. Výstava probíhá v hradním sklepení. Je do docela zajímavý pocit, i když je sklepení světlé, člověk si připadá trochu lapený. Určitě bych jí doporučila návštěvníkům s dětmi.

Mluvila jste o svatém Jiřím... váže s ale přímo k hradu nějaká legenda s drakem?
Přímo k Bouzovu ne, ale se svatým Jiřím se návštěvníci setkávají na prohlídkových trasách velice často. Máme sochu na nádvoří, je vyobrazený na různých plastikách a nástěnných malbách. Vlastně je takovým průsečíkem našich prohlídkových tras.

Co ještě zajímavého chystáte na letošní sezónu?
Máme super novinku, a to promítání filmů a pohádek, které byly natáčeny, nebo alespoň částečně natáčeny na Bouzově. Je to o sobotách a konkrétní termíny promítání najdete na našich stránkách. Už jsme o tom uvažovali delší dobu a teď se to povedlo zrealizovat. Promítáme třeba pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo Rumplcimprcampr. Lidé se podívají na film a pak zavítají do prostor, které na plátně shlédli.

Kam dál?