5f05c38c340bbobrazek.jpgNarodila se v roce 1891 v Bostonu do finančně zajištěné rodiny se šlechtickým kořeny jako Mary Phelps Jacob. Rodiče ji i její sourozence nehorázně rozmazlovali a nebylo nic, co by jim nedopřáli. Ostatně takto Mary na své idylické dětství často vzpomínala.
Mary byla bezstarostná dívka. Milovala taneční zábavy a plesy, které v hojném počtu navštěvovala. Spát chodila nad ránem, vstávala v poledne a obvykle zamířila někam na oběd nebo za zábavou.

Psal se rok 1910, když si coby devatenáctiletá pořídila před jedním plesem nové šaty s obrovským dekoltem. Při jejich oblékání si všimla, že jí z šatů nepříjemně vykukuje korzet, od středověku nezbytná součást dámského oblečení. Co teď? Moc času neměla, nicméně dostala geniální nápad.
Požádala svou francouzskou komornou, aby jí přinesla dva hedvábné kapesníčky, saténovou stužku, špendlíky, jehlu a nit. A spolu spíchly jednoduchou podprsenku, která nahradila nepohodlný korzet, jenž byl pro mnohé ženy doslova mučícím nástrojem. Na plese byla za hvězdu. Pánové se jí nedokázali dívat do očí a ženy obdivovaly, s jakou lehkostí se pohybuje na parketu.
5f05c455ec2edobrazek.jpg
Sklidila obdiv i u svých kamarádek, které si u ní podprsenku hned objednaly. V roce 1914 si ji nechala patentovat. Brzy poté se Mary provdala. Jak jinak než za boháče! Jejím manželem se stal Richard Roger Peabody. Měli spolu dvě děti. Richardovy peníze jí dopomohly vybudovat firmu Fashion Forme Brassier Company. Jenže skvělý nápad ani patent nestačily. Obchody se rozjížděly pomalu. A jak byla Mary netrpělivá, rozhodla se prodat svůj patent firmě Warner 5f05c3a7ef718obrazek.jpgBrothers Corset Company - a to za pouhých 1500 dolarů! To byl pakatel proti tomu, jaké miliony na podprsenkách firma vydělala (údajně to snad mělo být v následujících třiceti letech 15 milionu dolarů).

Jenže Mary se začalo hroutit i manželství. U Richarda se začaly projevovat jako následek války vážné psychické problémy. Ty řešil pravidelným pitím, až se z něj stal těžký alkoholik. Když v roce 1920 potkala o sedm let mladšího Harryho Crosbyho, začala pro Mary nová kapitola jejího života.

S Richardem se rozvedla, provdala se za Harryho, s nímž odjela do Paříže. Harry tu pracoval v bance, ale jinak byl jejich společný život jeden velký mejdan. Spřátelili se s Pablem Picassem či Salvatorem Dalím a mnoha dalšími avantgardními umělci a intelektuály, pro něž pořádali opulentní večírky. Pili, tančili, užívali drogy, milovali se s muži i ženami, podobně jak o tom píše F. S. Fitzgerald ve svém románu Velký Gatsby.

V Paříži Harry naléhal na Mary, aby si změnila jméno. Jeho původní nápad – jméno Clytoris (nejspíš všichni tušíme, o co jde) – po vystřízlivění Mary zavrhla. Nakonec si jméno v roce 1924 změnila na Caresse Crosby a pod tímto jménem je dnes mnohem známější než pod svým rodným jménem. V Paříži nyní už Caresse spolu s Harrym začali psát poezii i drobné prózy a svá dílka vydávali ve svém nově založeném vydavatelství Black Sunday Press. To bylo určeno primárně 5f05c4094a602obrazek.jpgzačínajícím autorům. Své prvotiny tu vydali například Ernest Hemingway, Henri Miller nebo Antoine de Saint-Exupéry. Po několika letech bouřlivého života spáchal Harry spolu s jednou ze svých milenek sebevraždu. Caresse pak vedla vydavatelství sama a objevila další úspěšné autory. Za druhé světové války opustila Paříž a vrátila se do USA.

Vzala s sebou i svého třetího manžela, o 16 let mladšího nezaměstnaného alkoholika Selberta Younga, s nímž se však brzy rozvedla.
Caresse byla spojována i s dalšími muži. Největší skandál vzbudil její vztah s černošským boxerem Canada Lee. V té době totiž platily přísné segregační zákony, které zakazovaly smíšená manželství, ale také sex mezi bílými a barevnými Američany. Jenže Caresse si z toho těžkou hlavu nedělala a dál žila nekonvenčním životem.

Ale angažovala se i v politice - s myšlenkou na své dva první muže, kteří se z válečných útrap nikdy psychicky nevzpamatovali, založila organizaci Žena proti válce. Nedaleko Říma koupila zámek z 15. století, kde chtěla vytvořit středisko pro boj za světový mír. Zemřela na srdeční selhání v Římě v roce 1970…
O bohatém životě této zajímavé dámy pojednává kniha Srdce je pohřebiště lásky od pravnučky Caresse Crosby Tamary Colchesterové, která byla vydána i u nás.
 
Na našem webu jste si mohli přečíst: