Saint-Tropez, na začátku obdivuhodného zálivu, kdysi nazývaného záliv Grimaud, je hlavní město tohoto maléhosaracénského království a skoro všechny jeho vesnice vybudované na vrcholech horských štítů, kde byly v bezpečí před útoky, tvoří maurské domy se svými arkádami, úzkými okny a vnitřními dvory, kde rostou vysoké palmy přerůstající přes střechy. Guy de Maupassant

stTak takhle popsal v roce 1887 Maupassant rybářskou vesnici, kterou od té doby proslavili Signac, Matisse, Colette. Picasso, inspirovaný magií tohoto místa, nakreslil Odalisku a Françoise Saganová a Brigitte Bardotová si zde dávaly dostaveníčka s celebritami! A to nepočítáme Louise de Funèse a jeho slavného četníka ze Saint-Tropez, což je film, který proslavil tento malý přístav po celém světě! 

Ale mimo různá klišé stojí za pozornost také neuvěřitelné světlo, jedinečný přístav, malebná vesnice, která skrývá poklady jen čekající na odhalení!

Brzy ráno, když vody přístavu ještě spí, se projděte po přístavu a pokochejte se krásou barevných fasád a zahrádek. Vypijte si kávu v kavárně u „Sénéquiera“, kterou svého času navštěvoval Errol Flynn a Paul Éluard, a přitom můžete obdivovat malé i velké lodi, jež zde spustily kotvu.

foto

Když se budete procházet po městě a sledovat dominantu zvonice vypínající se nad domy, dojdete ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie – Notre-Dame de l’Assomption. Kostel ve stylu italského baroka ukrývá bustu svatého Torpetia, svatého patrona a ochránce námořníků a svatého patrona vesnice. Každý rok v květnu je mu v ulicích vzdávána pocta při průvodu „Bravades“.

Když se necháte unášet půvabem uliček, dojdete na náměstí place des Lices, kde se usadíte ke stolu v „Café des Arts” a budete sledovat pamětihodné partie pétanque, neboli koulené, kterou mají rádi místní obyvatelé i smetánka na letním bytě!

saint tropez

Abyste pochopili, co je za proslulostí Saint-Tropez od 19. století, je nutná návštěva muzea Annonciade.

Budete obdivovat díla Signaca; mistra pointilismu, který byl okouzlen půvabem místa a přitáhl sem nejtalentovanější malíře své doby. Díla Matisse, Braquea, Van Dongena, Camoina, Maillola… jsou součástí sbírky!

Ale abyste měli to nejkrásnější panorama zálivu, je třeba se trochu snažit! Vyšplhejte až k citadele (začátek 17. století), která se vypíná nad městem i nad mořem.

muzeum

A nevynechejte Muzeum námořní historie Saint-Tropez, které se nachází v donjonu, v samém středu citadely! Nabízí cestu k setkání s takovými slavnými osobnostmi, jako byl Bailli de Suffren, generál Allard nebo Hyppolite Bouchard, hrdina v boji za nezávislost Argentiny, a také mnoho dalších anonymních hrdinů, kteří čelili bouřím na palubách obchodních lodí.

Čtěte také:

Reklama