shutterstock-1803660745.jpg
Foto: Shutterstock

Cena hedvábí za poslední dobu vzrostla. Není se čemu divit. Bourec morušový už ve volné přírodě nežije. V důsledku drastické výroby trvající už od třetího tisíciletí před naším letopočtem, ztratily housenky motýla schopnost samy opustit kuklu. V Číně, odkud hedvábí pochází, a v Indii stále existuje mnoho farem, které housenky ve stádiu kukly zabíjí. Často třeba horkou vodou. Hedvábí se však nevyrábí jen z bource a navíc někteří producenti živočicha nechávají žít.

Plané hedvábí

Bourec morušový není zdaleka jediný hmyz, který produkuje zámotky vhodné k výrobě hedvábí. I v běžných řetězcích jako je Zara narazíme třeba na hedvábí tussah, které je z indického martináče. Housenka vyměšuje hnědé kokony, což se také projevuje na barvě výsledného produktu. Ten také není zdaleka tak jemný, jako „pravé“ hedvábí. Se strukturou je na tom obdobně i hedvábí eri, získávané z bource skočcového.
609b8ee4f02f2shutterstock-160465799.jpg
Foto: Shutterstock

Existují farmy, kde se k těmto housenkám chovají šetrně. Příkladem je značka Ahimsa silk, největší producent hedvábí v Indii. Zakladatel Kusuma Rajaiah vždy kokon před dalším zpracováním zkontroluje, zda ho motýl opustil. Thajská značka Apoccas produkuje hedvábí eri a housenky nejen že nezabíjí, ale dokonce je krmí pouze organickou stravou. Pokud si chcete být jisti, že kupujete hedvábí zpracované s ohledem na životní prostředí, hledejte značky, které nabízí certifikované materiály. Například GOTS (Global Organic Textile Standard) nebo Naturtextil Best.

Nehedvábí

Nepravé hedvábí je zavádějící pojem. Obchodníci pod ním někdy skrývají viskózu, která vlastnosti pravého hedvábí nemá. Mezi opravdu přírodní a veganské hedvábí patří Cebia Tree Silk. Hedvábí získávané ze stromu vlnovce pětimužného. Zpracovává se z něj duté vlákno kapuk, z něhož se vyrábí eco-friendly materiál, který je na dotek jemný jako hedvábí, výborně izoluje teplo, v létě chladí, v zimě hřeje.

Zajímavost: Vlnovec má ve státním znaku a na vlajce Rovníková Guinea. Jeho listy, květy a plody jsou jedlé.

609b8f19a74bcshutterstock-1097259452.jpg
Foto: Shutterstock

Mořské hedvábí

Další alternativou hedvábí je byssové neboli mořské hedvábí. To se zpracovává z třásní chapadel muší pinna nobilis (kyjovky). Zpracovat ho umí však jen jediný člověk, paní Chiara Vigová, která žije na malém ostrově Sant Anticolo na jihu Sardinie. Výrobky neprodává, ale dává je ženám, které chtějí otěhotnět, pro štěstí novomanželům nebo z nich tká oděv určený ke křtu. I když nejde o veganskou variantu, z hlediska produkce určitě o ekologickou. Zbytek masa z mušlí se navíc sní.

shutterstock-242132311.jpg
Foto: Shutterstock

Hedvábí z mléka

Dalším čistě přírodním produktem, kterému se přezdívá nepravé hedvábí, je hedvábí z mléka. Qmilk vyvinula německá společnost Qmilch GmbH. Je šetrný k životnímu prostředí, na jeho výrobu je potřeba mléčný protein kasein získávaný z neobchodovatelného mléka, které z různých důvodů není určeno ke konzumaci. Mléčné hedvábí je velmi jemné a dobře reguluje teplo a vlhkost. Navíc se v něm nedaří bakteriím, takže je vhodné pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou.

Hedvábí ze sekáče

Další ekologickou a zároveň nejlevnější variantou, jak být majitelkou hedvábného oděvu, je koupit ho z druhé ruky. V second handech nebo online bazarech se často najdou kousky, které se vám nemusí na první pohled líbit, ale při troše představivosti a zručnosti si je můžete přetvořit po svém. Šaty předělat na sukni a podobně. Když se podíváte na současné ceny hedvábných kousků, budete si při nálezu hedvábných šatů v sekáči připadat, jako když jste narazili na poklad. Navíc jde o nejudržitelnější způsob pořizování věcí.

Zdroj: BBC, Ethical Kind, Textilepedia (Fashionary International Limited)

Mohlo by vás zajímat: 

Reklama