Připravovaný zákon o legalizaci konopí má mnoho kritiků, zvláště v řadách lidí, kteří konopí za léčebným účelem používají. Proč? Stěžují si hlavně na cenu, kterou by za lék zaplatili.

Roztroušená skleróza, lupénka, atopický ekzém, Alzheimerova choroba - to je stručný výčet nemocí, na které zabírá užívání konopí. Pěstování konopí je u nás ale nyní zakázáno a podle stávající legislativy je držení této rostliny v množství pro osobní potřebu přestupkem. Prakticky to znamená, že když u vás policie najde malé množství konopí, dostanete pokutu. Důvod? THC, tedy léčivá i návyková látka, která je (krom jiných) v rostlině obsažena.

Co navrhuje nový zákon o legalizaci konopí?

Konopí by mělo nově být k dostání na předpis v lékárnách. Poslanci při tom diskutují o dovozu certifikovaného konopí z Holandska za cenu asi 300 korun za gram. Například poslanec Jiří Skalický při debatě v Parlamentu prohlásil, že „dovoz přesně definovaného a certifikovaného konopí dnes je nejrychlejší cesta, jak ho dostat k našim pacientům.

Jedna z uživatelek konopí, která si rostlinku doposud pěstovala v malém množství doma, vypočítává, že při takové ceně by její léčba vyšla (buď jí, nebo pojišťovnu) na 7 až 10 tisíc korun měsíčně.

Protože nám celá aféra připadala, jako by stát chtěl perzekuovat lidi za to, že si zadarmo vylouhují mateřídoušku, namísto toho, aby si šli prospěšné látky v ní obsažené koupit za několik tisíc do lékárny. Obrátili jsme se na známého aktivistu Stanislava Pence, aby nám přiblížil, zda je v navrhované normě něco špatně...

Stanislav Penc

Jak se vám líbí navrhovaný zákon o legalizaci konopí?
Zákonné vymezení konopí je důležitá věc, ale zákon, který je nyní v parlamentu, je podvod.

Podvod? Jak to myslíte, co je na něm podle vás špatně?
Neumožňuje samopěstování. V případě schválení ho lékaři budou předepisovat jen na nejtěžší choroby. Povede k vytunelování státní kasy lumpy, stejně jako tomu bylo se slunečními elektrárnami.

Jaké perzekuce by po jeho schválení hrozily lidem, kteří by si nadále pěstovali konopí doma sami?
Je nutné říct, že konopí je velice dobré na bolavé nohy, klouby, regeneraci kůže. Použité jako mast nemá žádné návykové účinky, jenže prodávané konopné mastičky neobsahují THC a tedy mají léčebné účinky mnohem nižší. Pokud zákon projde, dostane se konopí ze třetí kategorie do první, například po bok opia - z toho vyplívá, že ho chtějí využít lumpové k vlastnímu obohacení.

Ačkoli je u nás konopí zakázané, je možné pořídit si v některých maloobchodech například s potravinami výrobky s konopnými semínky. Co se stane s nimi, pokud zákon projde?
Nic. Tohle je také jedna velká lumpárna. I přes to, že máme v Evropské unii zákaz používání geneticky upravených rostlin, v konopí se to toleruje. Darebáci si mastí kapsy na prodeji konopných provazů, výplní aut, nebo třeba těch tyčinek, které jsou dělané z konopí, vyšlechtěnému tak, aby v něm nebylo THC. A ještě bych rád závěrem řekl, že je velice zvláštní, že naši zákonodárci o konopí mnoho neví. Dnes v 21. století, kdy velká část lidí užívala konopí. Vždyť bylo známé a používané jako lék i v mnoha zaniklých kulturách! O blahodárných účincích konopí by se mělo otevřeně hovořit. Nebojte se pěstovat ho dál.

Podívejte se na zajímavou reportáž o legalizaci konopí od Stanislava Pence...

Jaký trest za pěstování konopí hrozí?

Na otázky níže odpovídala Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály...

Jak nyní postihuje policie člověka, který u sebe má, nebo si pěstuje konopí pro vlastní potřebu (rozumějme v malém množství)?
Přestupku se dle § 30 odst. 1 písm. k), zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, dopustí ten, kdo neoprávněně pěstuje pro vlastní potřebu v malém množství rostlinu nebo houbu obsahující omamnou nebo psychotropní látku. Za přestupek lze uložit pokutu až do výše 15.000 Kč.
Pokud se jedná o množství větší než malé (více jak 5 rostlin) jde již o trestný čin.
O trestný čin se jedná vždy také v případě sušení a zpracovávání konopí (obsah THC více než 0.3%) – trestný čin podle § 283 odst. 1 trestního zákoníku – výroba, a v případě dalšího nakládání uvedeném v § 283 odst. 1 trestního zákoníku: Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem. Příklad: Při kouření marihuany podám kamarádovi joint – trestný čin podle § 283 odst. 1 trestního zákoníku – jinak jinému opatří.

Jak bude policie postihovat člověka, který by v takovém pěstování pokračoval v případě, že bude schválen projednávaný zákon o legalizaci konopí?
Připravovaná novela se nikterak nedotkne současné právní úpravy pěstování netechnického konopí (obsah THC více než 0.3%), to bude i nadále nezákonné.

Čili i když bude zákon přijat, postih zůstane stejný, jak je tomu nyní?
Přesně tak.

A technické konopí se tedy legálně pěstovat může?
Ano, ale samopěstitelé většinou nepěstují technické konopí.

Narazil jsem na problematiku genetické mutace u rostlin. Podle aktivisty Stanislava Pence nám Evropská unie zakazuje používat geneticky mutované rostliny, ale u konopí se to nedodržuje - tvrdí, že se z geneticky mutovaného konopí vyrábí například konopná lana a potraviny, to je to technické konopí? A dochází zde ke genetické mutaci?
Co se týká geneticky upraveného technického konopí, doporučovala bych Vám obrátit se na Ministerstvo zemědělství ČR.


Co si myslíte o zákoně o legalizaci konopí vy, milé čtenářky?

 

Kam dál?

Reklama