Přepadne vás každý měsíc s železnou pravidelností pocit nepochopitelného a ničím neodůvodnitelného vzteku? Nebo vás rozpláče každá maličkost? Nejraději byste neviděly nikoho včetně sebe? A pak, v den, kdy se objeví menstruace, tyhle nálady náhle zmizí? Mohu vás ubezpečit, že patříte právě mezi těch čtyřicet procent žen, které trpí premenstruálním syndromem, neboli PMS. Jako by nestačilo, že ani samotná menstruace není zrovna nejpříjemnější období, některé z nás prožívají týden před ní tyhle nesnesitelné stavy.

Co se s námi vlastně děje? Proč některé ženy syndromem trpí a jiné ne? Na tom se dodnes nedokážou lékaři shodnout. Jasné je jen to, že za potížemi stojí hormony, jejichž hladina se v těchto dnech mění. Hormonální nerovnováha postihuje pochopitelně všechny ženy před menstruací, ale proč jedny trpí, druhé ne, zatím nikdo nevysvětlil.

soutěž - V tajemném roce zemřela na zámku Osborne na ostrově Wight britská královna Viktorie. Stála v čele Spojeného království Velké Británie a Irska 63 roků. Během její vlády se Velká Británie stala světovou mocností, ovládající čtvrtinu zeměkoule.

V každém případě je to čas, kdy bychom si zasloužily od svého okolí více pozornosti a ohleduplnosti. Bohužel se to většinou nestává. Ale možná to není ani tolik vinou přítele nebo manžela. I tady bezezbytku platí, co chlapovi neřekneš, to mu prostě nedojde. Zjistila jsem totiž ze svého drobného soukromého výzkumu, že z mých poměrně inteligentních a vzdělaných kamarádů z deseti dotázaných věděl, co je PMS, pouze jediný. A to ještě velmi přibližně. Proto se neostýchejte a svému protějšku svoje pocity a stavy popiště a proberte je spolu. A sama na sebe se snažte být v těchto dnech hodnější, a pokud to jen trošku půjde, zkuste se v těchto dnech vyvarovat nepříjemným a vyčerpávajícím záležitostem. Taky se zaměřte na svůj jídelníček. Vyvarujte se slaným a mastným pokrmům, nepijte příliš mnoho čaje a kávy, protože kofein, který je v nich obsažen, snižuje schopnost těla absorbovat některé základní živiny. Dopřejte si třeba koupele s esenciálními oleji. Pakliže se vaše nepříjemné příznaky nezmírní, vyhledejte radu lékaře. Na PMS většinou spolehlivě zabírá hormonální antikoncepce.

Trpíte také premenstruálním syndromem? Jsou k vám doma před „vašimi“ dny rodinní příslušníci ohleduplnější? Ví vůbec váš partner, co je to PMS?