Nová studie z Dánska odhalila zajímavou skutečnost. Ženy s nadváhou, pokud otěhotní, předčasně ukončí kojení častěji než ženy s normální hmotností. Nadváha u kojících žen nám tedy může do určité míry signalizovat, že žena bude mít potíže s kojením a bude pravděpodobně potřebovat odbornou pomoc.

Současná věda považuje přirozenou výživu mateřským mlékem za nejlepší. Tato potrava totiž plně odpovídá potřebám dítěte. Matka a dítě mají právo na odpovídající péči před porodem i po něm včetně podmínek, které usnadňují kojení. Právo dítěte na kojení je dokonce zakotveno v Úmluvě o právech dítěte, která u nás vstoupila v platnost v roce 1991. Kojení je součástí našeho Národního programu podpory zdraví a součástí preventivních programů pro 21. století. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu 6 měsíců a v kojení pokračovat s postupně zaváděným příkrmem do 2 roků věku dítěte i déle. Řada studií potvrzuje, že dobře propracovaná taktika na ochranu, prosazování a podporu kojení ve zdravotnických zařízeních, která přicházejí do styku s kojící matkou a dítětem, pozitivně ovlivňuje délku kojení.

Hlavní autorka dánské studie doktorka Jennifer L. Bakerová z fakultní nemocnice v Copenhagenu se svým týmem zkoumala 37 459 dánských žen, které porodily v letech 1999 až 2002. Sledování trvalo 18 měsíců. Ve skupině žen, které byly velmi obézní (BMI 40 nebo vyšší), ukončilo kojení do jednoho týdne po narození svého dítěte 14,4 %. U žen s normální váhou (BMI do 24) to bylo jen 3,5 %. Vědci zjistili, že pravděpodobnost ukončení kojení stoupá s vyšším BMI.

BMI (Body Mass Index, index tělesné hmotnosti) vyjadřuje velikost nadváhy. Získáme ho tak, že dělíme svou hmotnost (v kilogramech) druhou mocninou své tělesné výšky (v metrech). Za nadváhu jsou u muže považovány hodnoty nad 25, u ženy nad 24. Například žena, která váží 60 kg a měří 1,68 metru, bude mít BMI 21, a tedy normální hmotnost.

Autoři této studie naznačují, že existuje nějaký biologický mechanismus, pomocí kterého nadváha „vadí“ úspěšnému kojení. Podle nich to způsobuje nějaký druh hormonální nerovnováhy. (viz slovníček) U kojících žen s nadváhou byla již dříve prokázána snížená hladina hormonu prolaktinu v krvi. To je látka, která je odpovědná za produkci mléka. Její hladina v krvi postupně stoupá v průběhu těhotenství.

Vědci jsou ale optimističtí. Podle nich s vhodnou podporou mohou úspěšně kojit dokonce i velmi obézní ženy. Vyškolení laktační poradci nabízejí pomoc a podporu při problémech s kojením. Jsou to buď poradci-zdravotníci nebo matky-poradkyně. Jejich seznam můžete nalézt například na internetové adrese http://www.kojeni.cz

Zdroj: AP, Reuters, http://prolaktin.meditorial.cz