Výběr outdoorové obuvi se řídí především podle toho, kam budete vyrážet. Roli hraje jak samotný terén, tak i délka trasy, kterou chcete zdolávat. V tomto ohledu se nevyplatí šetřit, protože s bolavými otlaky a puchýři vás nebudou těšit ani ty nejkrásnější přírodní scenérie a v případě deště není nic horšího než klouzající a „čvachtající“ obuv.
5ecf7c64e9df5obrazek.png

Kvalitní podrážka je základ
Obecně platí, že čím náročnější terén, tím tužší podrážka. Pokud se tedy budete vydávat na zpevněné cesty, budou vám stačit nízké lehké boty. Jestliže se však chystáte do kopcovitého terénu plného kamenitých tras, volte spíše vyšší botu se zpevněným kotníkem a s tvrdší podešví. Někteří výrobci rozdělují boty do kategorií od A (měkká podrážka, nenáročný terén) do C nebo i D (s tvrdou podrážkou pro náročné horaly, obvykle mají i drážku na patě, umožňující uchycení maček). Důležitá je také dobrá přilnavost k povrchu, kterou zajišťuje podrážka Vibram®, a odolnost.

Počasí vás nezastaví
Nejen podrážka, ale také materiál, ze kterého je bota vyrobena, hraje prim – určuje totiž její vlastnosti a odolnost. V nekvalitní „syntetice“ se noha bude potit a může způsobit oděrky a otlaky. Materiál by měl být prodyšný a zároveň nepropouštět vlhkost zvenčí – umožní tak, aby se pot odpařoval ven, ale zároveň bota dokázala odolat mokru zvenčí, takže nohy ani při nepřízni počasí nezvlhnou. To zajišťuje například vodotěsná a izolační membrána GORE-TEX®. Celkovou životnost boty rovněž prodlužuje vyztužení v oblasti špičky, případně gumová obsázka po celém spodním obvodu.5ecf7c76a1453obrazek.png

Ideální pro běžce...
Samostatnou kapitolou ve výběru obuvi jsou běžecké boty. „Primárně je určitě vybírejte podle toho, kde budete chtít běhat a po jakém povrchu – bude to silnice, dráha, parky nebo v přírodě a v horách? Dále pak podle četnosti a intenzity běhu. Jsou boty určené na krátké sprinty nebo speciály na maratony a ultra. Pro běh v horách je tento výběr ještě specifičtější podle povrchu a přírodních podmínek,“ uvádí Tomáš Uglej, odborník ze společnosti Norská móda, která na český trh přináší outdoorové boty značek Alfa, Bergans, dámskou obuv Kari Traa anebo speciální běžecké boty RaidLight. Rovněž životnost bot se liší podle jejich určení. „U závodních speciálů nemůžete počítat, že by vám vydržely více než několik set kilometrů. Naopak dobré tréninkové boty mají životnost kolem 800 km. Rozhodnutí, jestli si pak běžec vybere boty minimalistické, nebo naopak s maximálním tlumením, je už čistě na jeho preferenci a konzultaci s odborníkem,“ doporučuje specialista.
5ecf7c8898a6bobrazek.pngAby obuv dobře „sedla“
U běžecké i turistické obuvi je nutné ji vždy vyzkoušet, abyste zjistili, zda vám opravdu sedne. Kromě délky chodidla hraje roli též šířka nohy a výška nártu. Nejen, že každý z nás má nohu jinak tvarovanou, ale dokonce se u jednoho člověka může lišit pravá a levá noha, proto se vždy projděte v obou botách, abyste zjistili, jak vám vyhovují při chůzi. Prostor byste měli mít volný před prsty, ale i v jejich okolí, zároveň však musí bota pevně držet. Aby obuv dobře seděla v oblasti kotníku a paty, jsou některé boty vybaveny v těchto místech paměťovou pěnou, která se noze přizpůsobí. Snadnější obouvání a zouvání umožňují „poutka“ na jazyku a na patě, kterými lze provléci prst a lépe tak botu přitáhnout.


Jaké doplňky k botám můžete pořídit?

Ponožky: Kvalitní ponožky jsou neméně důležité! Pokud mají dobré funkční vlastnosti, odvádějí vlhkost zevnitř, takže nohy nejsou zpocené a neline se z nich nevábná vůně. Ideálním materiálem je merino vlna, která je antibakteriální, přirozeně odvádí vlhkost a nezapáchá.

Impregnace: Pomůže uchovat voděodolnost bot. Poraďte se v obchodě, jaká bude nejvhodnější vzhledem k danému materiálu.

Náhradní vložka: Pokud používáte anatomicky tvarované a ortopedické stélky, nezapomeňte si už v obchodě vyzkoušet boty s nimi. Mohou totiž ovlivnit, jak vám celkově obuv padne.

Tkaničky: Je vhodné si přihodit do batohu jedny náhradní pro případ roztržení – obzvlášť, pokud se chystáte do míst, kde si nebudete moci pořídit nové. Měly by být impregnované, aby nenasávaly vodu.

Nesmeky: Jsou vhodné nejen v zimě na led a sníh, ale mohou se hodit i v terénu, kde je bláto nebo mokrá tráva, po níž je možné uklouznout. Lze pořídit i na běžecké boty.

Výměnné odpružení patního kalíšku: Gelový polštářek do běžeckých bot tlumí nárazy na patní kost.

Více inspirace najdete na stránkách www.norskamoda.cz

Reklama