Dokážete si představit, jak se budou v budoucnosti vyrábět boty? Kromě přitažlivého designu bude jistě hodně důležité pohodlí. Biomechanika (nauka o pohybu lidského těla) bude mít čím dál větší slovo. Dopodrobna se bude studovat přesný pohyb lidské nohy, aby se chůze v botách maximálně zjednodušila a zpříjemnila a aby se bota přizpůsobila noze, a ne naopak, jak to bylo dosud. Bude se studovat, ve kterých místech přesně potřebuje lidská noha oporu, kde naopak k pohodlí přispěje podpora pohybu, který již noha tak jako tak vykonává ……….. ale počkejte, jakápak budoucnost, tohle všechno přece již při výrobě své obuvi uplatňuje firma ECCO! Společnost ECCO vyvinula technologii RECEPTORTM a s obrovským úspěchem ji používá pro svou sportovní obuv a pro obuv na volný čas.

 

Připomeňme si, co slovo „receptor“ znamená. Je to nervové zakončení. A sportovní obuv ECCO s touto technologií je vlastně takovým nervovým zakončením vašeho chodidla.

Ve společnosti ECCO už za 41 let své existence vědí o botách leccos. Mají speciální laboratoř pro výzkum lidské chůze (gait lab). Jejich pozornost se zaměřila na chodidlo, které je nejdůležitější platformou lidské chůze. Z výzkumů vyplynulo, že chodidlo při chůzi udělá celkem tři pohyby: došlápne na patu, pak se po celé délce dotkne podložky, a nakonec se přes špičku odrazí k dalšímu kroku. Přesně tyto pohyby kopíruje obuv s technologií RECEPTORTM.

V patní části podešve najdeme senzory, které zaznamenávají, kdy se naše noha dotkne země a posílají, stejně jako ostatní receptory v našem těle, mozku signál. Tato část podešve je také speciálně konstruována tak, aby pata došlapovala pod optimálním úhlem 20 stupňů, který zajišťuje pocit bezpečí proti proklouznutí.

 

Ve střední části podešve je exo-skeletální klenba. Při plném dotyku chodidla s podložkou zajišťuje dostatečnou podporu zatížené nohy a umožňuje plné využití vazů v chodidle.

Při odrazu přes špičku pracuje v botě tříprstý výztužný systém. Je zabudován v místě, kde se kříží dvě rotační osy chodidla. Během ohybu chodidla se zde soustředí energie, která je vzápětí využita k odrazu. Podél rotačních os chodidla jsou ještě zabudovány dvě speciální flexní zóny pro lepší ohebnost.

Na jaro a léto tohoto roku přichází firma ECCO s následujícími modely obuvi, ve které je plně využita technologie RECEPTORTM.

 

Jsou to:

Sportovní sandál ReceptorTM – zde se firma ECCO nechala inspirovat tvůrcem z nejmoudřejších, samotnou přírodu, konkrétně chobotnicemi. Tento sandál má totiž speciální, tak zvanou chobotnicovou podešev, která umí spoustu kousků stejně jako chobotnice. Je pružná a má speciální přísavky, které se dokáží přizpůsobit nejrůznějším povrchům včetně vody. Neuklouznete, můžete chodit po mořském dně a sandálky budou stále krásné a příjemné na omak.

 

Další botka je ReceptorTM Phantom – módní k džínám i sukni, v krásných barvách a samozřejmě se vším pohodlím, které tato technologie zaručuje.

 

Přehlídku uzavírá ReceptorTM Extreme Performance – speciální běžecká obuv. Zabraňuje takzvané pronaci – chybě, kterou dělá 99 % všech běžců. Jde o nadměrné vytáčení vnější části chodidla, které může způsobit bolest až v kyčlích nebo páteři. Navíc při pronaci dochází k nežádoucímu zkracování kroku. Superbotka tomuto vytáčení jednoduše zabraňuje. Na patě je umístěn speciální polštářek tlumící nárazy při běhu a uvnitř vyztužený jazyk stabilizující běžcovu nohu v botě. A samozřejmě – veškeré výhody výše zmiňované technologie RECEPTORTM.

Zní to jako technický popis a parametry legendárních sedmimílových bot, že? Uklidněte se, nejsou to ony, bez chůze se přece jen nikam nedostanete. Ale chůze v této obuvi, ta kouzelná bezesporu je, a časem možná zjistíte, že jste si schválně nechala ujet autobus kvůli procházce.

 

Reklama