Pro mnohé znamená tahle látka něco jako moderní elixír mládí, jiné se jeho aplikace stále bojí... Jak je to s botulotoxinem doopravdy? Má smysl se ho bát? Vše nám objasnila MUDr. Markéta Majerová, dermatoložka MEDICOM Clinic, které jsme se na aplikaci botulotoxinu zeptali. A máme pro vás dobré zprávy!

Paní doktorko, jak botulotoxin v těle funguje? 

Botulotoxin nejprve dočasně přeruší nervové spojení zablokováním receptorů na úrovni nervosvalové ploténky. Sval proto najednou nedostává signál ke smrštění a jakoby relaxuje. Účinek botulotoxinu trvá tak dlouho, dokud nedojde k regeneraci nervosvalového spojení. Botulotoxin se aplikuje ve velmi malých dávkách jemnými jehličkami přímo do svalů, které svým pohybem vytvářejí vrásky. Ošetření trvá jen pár minut a cítíte při něm pouze nepatrné píchnutí. Po zákroku se nesmíte alespoň čtyři hodiny předklánět a lehat si, aby látka zůstala přesně v místě aplikace a nedostala se jinam. Ze stejného důvodu byste v den aplikace neměla cvičit a sportovat. Pokud jde o cenu ošetření, připravte se, že zaplatíte částku v řádech jednoho až tří tisíc korun. Záleží na velikosti dávky, rozsahu ošetření a samozřejmě i na klinice, jakou si k aplikaci zvolíte, ale šetřit se v tomhle směru nevyplácí...

Bučková

Je aplikace této látky nebezpečná?

Ošetření je samo o sobě určitě bezpečné. Látka působí pouze tam, kam je lékařem aplikována a nezatěžuje játra ani ledviny. K ovlivnění mimiky ovšem stačí jen velmi malá dávka, proto se to s jeho množstvím nesmí přehánět a k ošetření bych jednoznačně volila kliniku s dobrou pověstí a zkušenými lékaři. Jedině tak máte totiž jistotu, že vaše tvář získá ošetřením mladistvý vzhled, a přitom bude vypadat přirozeně. Ošetření botulotoxinu si musíte odpustit jedině snad tehdy, jste-li těhotná nebo kojící. Stejně tak látku neaplikujeme lidem, kteří trpí vzácnými neurologickými onemocněními odehrávajícími se na nervosvalové ploténce, tj. v místě, kde botulotoxin pracuje. Jeho aplikace pak není vhodná ani do místa, kde aktuálně probíhá zánět.

Jaké vrásky se dají jeho pomocí vyhladit? 

Botulotoxinem nejčastěji ošetřujeme mimické vrásky v horní části obličeje. Jsou to vrásky, k jejichž tvorbě dochází pohybem obličejových svalů. Mimika každého z nás je však daná geneticky a je u každého trochu jiná. Někdo má větší sklon k tvorbě vějířků kolem očí, jiný se zase často nevědomky mračí, když se na něco soustředí nebo když ho oslní slunce. Kvůli poslednímu důvodu je aplikace botulotoxinu velmi vhodná i právě teď před létem, než začne řada z nás očima mžourat proti sluníčku a krabatit tvář. Botulotoxin totiž dovede vrásky jak vyhladit, tak slouží i jako prevence jejich vzniku.

doktorka

Jak často se vyplatí ošetření podstoupit?

Mám zkušenost, že pokud se aplikace botulotoxinu provádí pravidelně po pěti až šesti měsících, z dlouhodobého hlediska se tím tvorba mimických vrásek výrazně omezí. A to i tím, že se díky ošetření mračit vlastně postupně odnaučujeme. Botulotoxin pomáhá jako prevence a léčba vrásek zejména v oblasti kolem očí, nad kořenem nosu a na čele. Dá se použít také k vylepšení spadlých koutků a jeho aplikací do svalu v podkoží krku, tzv. platyzmy, pak může dojít i k vypnutí ochabujících kontur obličeje. Dalšími možnými lokalitami, kde se můžeme botulotoxinem omladit, jsou také brada, krk a dekolt. Botulotoxin se dá dobře zkombinovat také s výplněmi kyselinou hyaluronovou, látce tělu vlastní, se kterou na klinice pracujeme moc rádi. Má rovněž skvělý omlazující efekt.

Dá se botulotoxinu využít i jinak, než k ošetření vrásek?

Ano, stále častěji se látka využívá například i k omezení pocení. Botulotoxin se v tomhle případě píchá malou jehličkou do podpaží, do dlaní nebo do plosek nohou. A v posledních dvaceti letech  botulotoxin přispěl dokonce k léčbě některých svalových onemocnění, například dětské mozkové obrny, stejně jako se jeho účinků hojně využívá také při řešení různých druhů křečí a při některých typech bolestí zad či hlavy. 

Medicom

Přečtěte si také:

Reklama